موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک

a/21847 :کد

0

فرصت های سرمایه گذاری در پساتحریم

  جمعه ۰۸ آبان ۱۳۹۴ — ۱۹:۱۷
تعداد بازدید : ۲۰۷   
 تحلیل ایران -فرصت های سرمایه گذاری در پساتحریم

اعضای اتاق بازرگانی بوشهر از سرمایه گذاران مالزیایی دعوت کردند در بخش زیرساخت، انرژی، صنایع ، پتروشیمی، حمل و نقل و گردشگری استان بوشهر سرمایه گذاری کنند.

 اعضای اتاق بازرگانی بوشهر از سرمایه گذاران مالزیایی دعوت کردند در بخش زیرساخت، انرژی، صنایع ، پتروشیمی، حمل و نقل و گردشگری استان بوشهر سرمایه گذاری کنند.

به گزارش تحلیل ایران، 'علی محمد صمیمی' عضو هیات نمایندگان اتاق بوشهر و نماینده انجمن ملی خرمای ایران در هیات نمایندگان این اتاق که برای شرکت در نمایشگاه ششمین کنفرانس تجارت و سرمایه گذاری جهان اسلامی به مالزی سفر کرده است روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، تصریح کرد بوشهر به عنوان پایتخت انرژی ایران، ظرفیت های مختلفی برای صادرات و سرمایه گذاری از جمله خرما، آبزیان، صیفی کاری و گردشگری دارد و می تواند در توسعه صادرات کشور نقش مهمی ایفا کند. 
وی گفت اگرچه تحریم های یک جانبه غرب علیه ایران تا پیش از این مانع سرمایه گذاری مناسب در این استان شده بود، اما امید است در دوران پساتحریم با توجه به رفع موانع سرمایه گذاری که به همت دولتمران در دستور کار قرار دارد، سرمایه گذاری های مناسبی دراین استان انجام شود. 
تولید خرما در استان بوشهر سالیانه بین 135 تا 150 هزار تن است که بخش زیادی از آن مصرف داخلی دارد و 12 تا 19 هزار تن آن به کشورهایی مختلف از جمله روسیه، اوکراین و بلاروس صادر می شود. 
استان بوشهر با شش میلیون اصله نخل که در 38 هزار هکتار کشت شده اند، پس از استان های کرمان و فارس در رده سوم تولیدکنندگان خرما در ایران قرار دارد. 
عضو هیات نمایندگان اتاق بوشهر به عنوان یکی از سخنرانان نشست تجارت و اقتصاد کشورهای اسلامی در مالزی نیز گفت: ایران دانشمندان بزرگی همچون ابن سینا، فارابی و خوارزمی داشته که سرمایه جهان اسلام هستند و اکنون مطرح شدن بحث شیعه و سنی به جهان اسلام کمکی نمی کند، در عوض ما باید به تجارت بین المللی فکر کنیم.
وی افزود: کشورهای اسلامی باید توان اقتصادی خود را با یکدیگر مورد تبادل قرار دهند، ارزش های جدیدی وارد دنیا شده اند و باید برخی تقسیم بندی ها را فراموش کرد.
این فعال اقتصادی ایران در سخنرانی خود با محوریت بهبود دهنده های غذایی، بر استفاده از خرما به عنوان یک ماده اولیه دارای عناصر غذایی ارزشمند در محصولات غذایی از قبیل انواع مختلف نان تأکید کرد و گفت: استفاده از این ماده غذایی می تواند امیدی برای پایان دادن به وجود فقر و گرسنگی حاکم بر برخی کشورهای اسلامی باشد.
صمیمی با اشاره به اینکه مرزهای تجارت بین المللی اکنون باز شده اند، تصریح کرد که کشورهای اسلامی با استفاده مناسب از ظرفیت های صنعت حلال می توانند خود را از وابستگی به درآمد حتصل از انرژی نفت و گاز بی نیاز کنند. 
'علی مولایی' عضو اتاق بازرگانی بوشهر نیز به خبرنگار ایرنا گفت، موقعیت استراتژیک ایران در منطقه خاورمیانه، جمعیت متنوع، آب و هوای خوب و اقتصاد و سیاست باثبات دلایل مناسبی هستند که سرمایه گذاران با توجه به این دلایل می توانند در ایران سرمایه گذاری کنند. 
وی که به منظور شرکت در کنفرانس تجارت و سرمایه گذاری جهان اسلام در مالزی حضور یافته است، گفت با توجه به لغو تحریم های یک جانبه غرب به ویژه آمریکا علیه ایران، اکنون بهترین زمان برای سرمایه گذاری است و سرمایه گذاران می تواند بازگشت سرمایه قابل توجهی را انتظار داشته باشند. 
عضو اتاق بازرگانی بوشهر پس از نشستی با اعضای اتاق بازرگانی و صنعت مالزی که در حاشیه ششمین کنفرانس تجارت و سرمایه گذاری جهان اسلام برگزار شد، به تولیدکنندگان مالزیایی پیشنهاد کرد تولیدات خود را بدون هیچ هزینه ای در استان بوشهر به نمایش بگذارند. 
تجارت بین مالزی و ایران از سال های گذشته در روندی روبه کاهش به کمتر از یک میلیارد دلار در سال جاری رسیده و این در حالی است مالزی از این رابطه به صورت یکجانبه منتفع می شود. 
واردات مالزی از ایران عمدتا مربوط به نفت است که 300 میلیون دلار در سال 2014 محصولات نفتی و پتروشیمی از ایران داشته در حالی که این رقم در سال پیش از آن 358 میلیون دلار بوده است. 
مالزی در سال های گذشته میزان قابل توجهی روغن پالم به ایران صادر کرده است که این کالا در روندی رو به کاهش تا ماه اوت سال جاری با کاهش 33.79 درصدی در مقایسه با سال پیش از آن به 190 هزار و 634 تن رسید. 

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :