موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/21851 :کد

0

شاکرعامر آخرین زندانی انگلیسی در گوانتانامو به انگلیس بازگشت

  جمعه ۰۸ آبان ۱۳۹۴ — ۱۹:۴۲
تعداد بازدید : ۱۸۹   
 تحلیل ایران -شاکرعامر آخرین زندانی انگلیسی در گوانتانامو به انگلیس بازگشت

‘شاکر عامر’ آخرین انگلیسی زندانی در بازداشتگاه گوانتانامو، پس از آزادی از سوی مقامات آمریکایی، عصر روز جمعه وارد فرودگاهی در جنوب لندن شد.

‘شاکر عامر’ آخرین انگلیسی زندانی در بازداشتگاه گوانتانامو، پس از آزادی از سوی مقامات آمریکایی، عصر روز جمعه وارد فرودگاهی در جنوب لندن شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس صبح روز جمعه گفته بود: آمریکایی ها چند هفته پیش اعلام کردند که قرار است شاکر عامر را از زندان گوانتانامو آزاد کنند، اما اکنون می توانم اعلام کنم که وی درراه بازگشت به انگلیس است و امروز ( جمعه ) وارد خواهد شد.

 

به گزارش منابع انگلیسی، شاکر عامر 46 ساله بعد از ورود به فرودگاه 'بیگن هیل ' در جنوب لندن، بدون از اینکه با خبرنگاران سخنی بگوید و یا با خانواده اش دیدار کند، با تاکسی به طور مستقیم به بیمارستان رفت.

 

روزنامه گاردین پیش از ورود شاکر عامر به لندن ، در یادداشتی در این خصوص نوشته بود: درحالی که هنوز معلوم نیست عامر را پس از رسیدن به کجا خواهند برد اما وی به وکلایش گفته است که می خواهد تحت آزمایش های پزشکی قرار گیرد و پس از آن همسرش را ببیند.

 

این روزنامه افزود: در حالی که ممکن است شاکر عامر از سوی پلیس ضد تروریسم و سرویس امنیت داخلی ‘ام ای 5’ مورد سووال قرار گیرد، اما با توجه به اینکه مقامات ارشد انگلیس از جمله دیوید کامرون نخست وزیر، حامی آزادی اش بوده اند، بعید است که وی شب نخست ورودش را به انگلیس در بازداشتگاه پلیس بسر برد.

 

'اندی وورثینگتون'، رئیس مشترک کارزار تبلیغاتی حمایت از شاکر عامر در انگلیس گفت: ما خوشحال هستیم که آزمون سخت وی اکنون به پایان رسیده است. امیدواریم که وی پس از بازگشت از سوی مقامات انگلیسی بازداشت نشود و بتواند مراقبت های درمانی مورد نیازش را برای پیوستن به خانواده اش در لندن دریافت کند.

 

'کیت آلن'، مدیر سازمان عفو بین الملل در انگلیس نیز در این خصوص گفته بود: پس از پیچ وخم های زیاد، ما نمی توانیم باور کنیم که شاکر عامر در حال بازگشت به انگلیس است مگر اینکه هواپیمایش در خاک انگلیس فرود آید.

 

وی افزود: درحالی که آقای عامر بیش از 13 سال در شرایط طاقت فرسایی را به سر برده است او نیازمند زمان برای ساماندهی زندگی اش پس از آزادی خواهد بود.

 

به نوشته روزنامه گاردین، انتظار می رود که شاکر عامر به دلیل زندانی شدن غیرقانونی، در حدود یک میلیون پوند غرامت دریافت کند.

 

این روزنامه بابیان اینکه تاکنون پانزده انگلیسی دیگر که از زندان گوانتانامو آزاد شده اند، غرامت دریافت کرده اند، نوشت: این غرامت بابت صرف نظر کردن آن ها از شکایت علیه سرویس های جاسوسی ‘ام ای 5’ و ‘ای ام 6’ بوده است که در جریان تحویل آن ها به زندان گوانتانامو مقصر بوده اند.

 

گاردین نوشت: در سال 2010 میلادی در حالی که مقامات پلیس انگلیس برای بازپرسی از شاکر عامر در خصوص بدرفتاری های سرویس امنیتی انگلیسی به گوانتانامو به رفته بودند، عامر مدعی شد که مقامات انگلیسی از بدرفتاری با وی در زندان آمریکایی بگرام در افغانستان پیش از انتقال وی به زندان گوانتانامو مطلع بودند.

 

این روزنامه افزود: در مقطعی یک افسر تجسس آمریکایی در حضور افسر جاسوسی انگلیس، سر وی را به دیوار کوبیده است.

 

با این حال به نوشته روزنامه گاردین، هنوز معلوم نیست که آیا وکلای عامر، موکلشان را در خصوص التزام محرمانه و ملاحظات امنیتی پیش از آزادی اش توجیه کرده اند یا نه، اما گفته می شود که آزادشدگان پیش از وی نیز شرایط این چنینی را پذیرفته اند و به طور منظم به پلیس انگلیس گزارش می کنند.

 

'شاکر عامر'، سعودی تبار که به واسطه همسر انگلیسی اش اقامت دائم انگلیس دارد و صاحب چهار فرزند است، به اتهام ارتباط با اسامه بن لادن، سرکرده گروه القاعده در سال 2001 در شهر کابل در افغانستان توسط نیروهای آمریکایی دستگیر و بازداشت شد.

 

وی پس از دستگیری مدعی شد که برای انجام امور خیریه وارد افغانستان شده ؛ بااین حال در سال 2002 میلادی به بازداشتگاه گوانتانامو اعزام شده و تاکنون نیز محاکمه نشده است.

 

براساس گزارش های منتشر شده ، عامر از سال 2007 تاکنون دومرتبه از سوی جورج بوش و باراک اوباما روسای جمهور پیشین و فعلی آمریکا تبرئه شده بود، اما بنا به سازوکارهای حقوق داخلی این کشور همچنان در بازداشتگاه گوانتانامو به سر می برد.

 

برخی از مقامات امنیتی آمریکایی و انگلیسی مدعی شده اند که شاکر عامر عضو القاعده بوده و در زمان دستگیری اش در سال 2001 میلادی، کنار نیروهای این گروه در افغانستان می جنگیده است اما وکلا و خانواده عامر این اتهامات را رد کرده و تاکید دارند که وی برای کمک به عملیات سازمان های خیریه و بشر دوستانه به افغانستان رفته بود.

 

وکلای شاکر عامر می گویند: موکل ما به طور قاطعانه هرگونه همکاری و ارتباط با القاعده را رد کرده و نیروهای امنیتی انگلیس نیز نتوانسته اند هیچ گونه مدرکی که خلاف این را ثابت کند، ارائه نمایند.

 

به گفته این وکلا، اسناد و مدارکی که اخیرا از طبقه بندی خارج شده است، نشان می دهد که سازمان های اطلاعاتی انگلیس در این باره اطلاعات نادرستی را به دستگیر کنندگان شاکر عامر، ارائه کرده اند.

 

در پی حملات انتحاری 11 سپتامبر سال 2001 در آمریکا و اعلام دکترین «مبارزه جهانی با تروریسم»، دولت آمریکا بازداشتگاهی را در گوانتانامو (در جنوب شرقی جزیره کوبا) ایجاد کرد تا کسانی را که در ارتباط با اقدامات تروریستی در نقاط مختلف جهان بازداشت می شوند، در این محل زندانی کند.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :