موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/21878 :کد

0

رفع شرایط اضطرار سد کرخه با بارندگیهای اخیر

  جمعه ۰۸ آبان ۱۳۹۴ — ۲۲:۴۶
تعداد بازدید : ۷۸۳   
 تحلیل ایران -رفع شرایط اضطرار سد کرخه با بارندگیهای اخیر

مدیر عامل سد و نیروگاه کرخه گفت: پس از یک دوره خشکسالی دبی ورودی آب به دریاچه سد کرخه در روز جمعه از صفر به ۴۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسید و با بارندگیهای اخیر، تاحدودی شرایط اضطرار سد کرخه رفع شد.

مدیر عامل سد و نیروگاه کرخه گفت: پس از یک دوره خشکسالی دبی ورودی آب به دریاچه سد کرخه در روز جمعه از صفر به 400 متر مکعب بر ثانیه رسید و با بارندگیهای اخیر، تاحدودی شرایط اضطرار سد کرخه رفع شد.

فریدون صالحی فر روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت:بارندگی در مناطق بالادست سد کرخه موجب سیلابی شدن سرشاخه های اصلی سد کرخه شده و حجم قابل توجهی آب وارد مخزن این سد شده و این روند همچنان ادامه دارد.
وی اظهار کرد:زمان وقوع این بارندگی حائز اهمیت است و به نوعی موجب کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و تامین آب برای اراضی می شود.
صالحی فر گفت:از تابستان امسال سد کرخه در رابطه با منابع آبی شاهد یک شرایط اضطراری بود که بارندگی های چند روز گذشته در بالادست این سد تا حدود زیادی دغدغه ها را رفع کرده است.
مدیر عامل سد و نیروگاه کرخه تابستان امسال از کاهش بیش از چهار میلیارد متر مکعبی ورودی آب به دریاچه سد کرخه خبر داد و گفته بود:حجم آب ذخیره شده در دریاچه این سد به یک پنجم کاهش یافته است.
وی افزوده بود:حجم ورودی آب به دریاچه سد کرخه از پنج میلیارد مترمکعب در سال به حدود یک میلیارد مترمکعب کاهش یافته و از طرفی نیاز آبی مناطق پایین ‏دست این سد چند برابر شده است.‏
سد کرخه یکی از بزرگ ترین سدهای خاکی دنیا و بزرگ ترین سد خاکی ایران و خاورمیانه است که بر روی رودخانه کرخه در 22 کیلومتری شمال غربی اندیمشک در استان خوزستان ساخته شده است. 
آب 160 هزار هکتار از اراضی پایین دست و نیز 400 روستای استان خوزستان از سد کرخه تامین می شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :