موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/21899 :کد

0

حکم اعدام شیخ نمر؛ امتحانی جدید برای دیپلماسی عمومی دولت

  شنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۴ — ۰۰:۴۳
تعداد بازدید : ۲۱۴   
 تحلیل ایران -حکم اعدام شیخ نمر؛ امتحانی جدید برای دیپلماسی عمومی دولت

به نظر می‌رسد حکم اعدام شیخ نمر امتحانی برای جریان دیپلماسی عمومی و فرهنگی و وحدت اسلامی کشور چه در وزارت خارجه، چه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و چه در مجمع تقریب مذاهب اسلامی است.

 

به نظر می‌رسد حکم اعدام شیخ نمر امتحانی برای جریان دیپلماسی عمومی و فرهنگی و وحدت اسلامی کشور چه در وزارت خارجه، چه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و چه در مجمع تقریب مذاهب اسلامی است.

به گزارش تحلیل ایران، هفته پیش خبری در رسانه‌ها منتشر شد که در آن از نهایی شدن حکم اعدام دادگاه «شیخ نمر باقر النمر» از چهره‌های برجسته شیعه عربستان که از سه سال پیش در زندان به سر می‌برد، خبر داد؛ حکمی که منتظر تایید نهایی پادشاه عربستان سعودی است.

«شیخ نمر باقر النمر» که از سال 2010 و پس از حوادث مدینه منوره تحت تعقیب دستگاه‌های امنیتی سعودی بود دو سال پیش دستگیر شد و دادستانی این کشور خواستار اجرای «حد محاربه» و اعدام برای او شد.

اما پس از چند جلسه دادگاه برای این شخصیت شیعی در عربستان که مقبولیت گسترده‌ای در میان شیعیان این کشور دارد و احتمال اعدام وی بسیاری از سازمان‌های حقوقی و سازمان‌های دینی تلاش خود برای جلوگیری از صدور چنین حکمی را آغاز کردند تا اینکه اجرای حکم در تابستان 93 به تعویق افتاد اما هرگز به معنای لغو نبود.

اگر چه در سال گذشته اقدام آیات عظام و مراجع تقلید از جمله آیت‌الله سیستانی و آیت‌الله مکارم شیرازی موجبات تعلیق این حکم را ایجاد کرد اما در یک سال گذشته دستگاه‌های دیپلماسی عمومی و رسمی ایران بدون یک برنامه‌ریزی منسجم در این باره حرکت کردند.

بنابر این گزارش، در بیش از یک سال گذشته هیچ خبری از تلاش‌های دیپلماتیک برای جلوگیری قطعی و نهایی شدن این حکم صورت نگرفت و این حکم می‌تواند موج جدیدی از ناآرامی بین شیعه و سنی را ایجاد کند و در این بین تنها باید امیدوار بود تا واکنش‌ها به این اقدام به حدی گسترده شود که دولت عربستان را مجبور به تجدیدنظر در این باره کند.

به نظر می‌رسد جریان دیپلماسی عمومی و فرهنگی و وحدت اسلامی کشور چه در وزارت خارجه، چه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و چه در مجمع تقریب مذاهب اسلامی، هنوز به چابکی لازم دست نیافته‌اند که بتوانند موجی جدی را علیه این حکم ایجاد کنند.

چه اینکه پیش از این این جریان دیپلماسی کشور در فاجعه منا و خبر حضور سلمان رشدی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت ناتوانی خود را در همراه کردن کشورهای اسلامی نشان دادند.

البته پتانسیل‌های بسیاری در این عرصه وجود دارد و از هنرمندان ایرانی و خارجی گرفته تا رسانه‌های متعدد بین‌المللی تا بازوهای مجمع تقریب در این زمینه که در چند سال اخیر تاسیس شده از جمله « اتحادیه جهانی علمای مقاومت» و همچنین «کمیته مساعی حمیده» می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و بهتر است فعلا منتظر باشیم تا شاید اتفاق خارق‌العاده‌ای در این عرصه رخ دهد!

منبع: فارس

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :