a/22014 :کد

0

بازار آسیا، اولویت اصلی صادرات نفت ایران

  شنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۴ — ۱۳:۵۴
تعداد بازدید : ۲۳۰   
 تحلیل ایران -بازار آسیا، اولویت اصلی صادرات نفت ایران

وزیر نفت با اشاره به اینکه اولویت نخست ایران برای فروش نفت به طور قطع بازار آسیا است، گفت: سعی می کنیم از شرکتهای خارجی برای تشکیل شرکت مشترک برای بازاریابی استفاده کنیم چون نتیجه بازاریابی خوب...

وزیر نفت با اشاره به اینکه اولویت نخست ایران برای فروش نفت به طور قطع بازار آسیا است، گفت: سعی می کنیم از شرکتهای خارجی برای تشکیل شرکت مشترک برای بازاریابی استفاده کنیم چون نتیجه بازاریابی خوب، درآمد بیشتر است.


به گزارش تحلیل ایران، بیژن زنگنه با اشاره به آمادگی برای افزایش ظرفیت تولید و صادرات نفت، اظهار داشت: رکوردگیری تولید نفت نه تنها در مناطق نفتخیز جنوب بلکه در مناطق نفت فلات قاره، اروندان و مرکزی نیز انجام شده که خوشبختانه نتایج رکوردگیری از تولید نفت بیش از انتظار و بالاتر از رقمهای قبلی است؛ در نتیجه، همانگونه که گفته شد بلافاصله بعد از لغو تحریم ها ٥٠٠ هزار بشکه به تولید نفت ایران افزوده خواهد شد.


وی خاطرنشان کرد: با انجام اقدام های لازم تا پایان امسال و حداکثر اوایل سال آینده تولید نفت ایران یک میلیون بشکه در روز افزایش پیدا خواهد کرد که در این زمینه همه کارکنان صنعت نفت در مناطق عملیاتی بخصوص مناطق نفتخیز جنوب به سرعت در حال اجرای برنامه ها هستند و برنامه تعمیرات چاهها، آماده سازی خطوط لوله و تلمبه خانه به خوبی پیش می رود.


وزیر نفت درباره بازارهای فروش نفت ایران پس از لغو تحریم ها نیز گفت: امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در حال بازاریابی برای فروش نفت در پساتحریم است؛ ضمن اینکه برنامه ریزی لازم برای ذخیره سازی نفت نیز انجام شده است.


زنگنه با بیان اینکه همه زمینه های فروش نفت فراهم است و برای فروش آن مشکلی نخواهیم داشت، افزود: اولویت نخست ما برای فروش نفت به طور قطع بازار آسیاست که به این معنا نیست که اگر نفت ایران در بازار آسیا به فروش نرفته است، به بازار های دیگر فروخته نخواهد شد، بازار اروپا و آفریقای جنوبی نیز می تواند مقصد نفت ایران باشد.


وی اضافه کرد: در اجلاس آینده اوپک، برنامه افزایش تولید خود را به صورت رسمی به دیگر اعضای اوپک اعلام خواهیم کرد و از آنها خواهیم خواست به سقف تولید روزانه ٣٠ میلیون بشکه که تصویب کرده اند احترام بگذارند، ضمن اینکه ما منتظر هیچ کشوری برای افزایش تولید نمی شویم.
وزیر نفت تصریح کرد: اما افزایش ٥٠٠ هزار بشکه ای تولید نفت ایران در صورتی که عراق و عربستان اقدام به کاهش تولید نفت خود نکنند سبب مازاد عرضه در بازار خواهد شد.


زنگنه گفت: لازم است تاکید کنم ایران دست کم ٥٠٠ هزار بشکه تولید نفت خود را افزایش خواهد داد؛ ضمن اینکه بدون هیچ تردیدی تولید نفت ایران بعد از لغو تحریم ها افزایش پیدا خواهد کرد.
وی اظهار داشت: به نظر من عرضه ٥٠٠ هزار بشکه ای نفت ایران تاثیر تعیین کننده ای برروی قیمت نفت خام در بازارهای جهانی نخواهد داشت و هم اکنون این میزان افزایش تولید نفت ایران در بازارهای جهانی منظور شده است، ایران مدتهاست این موضوع را عنوان می کند و بازار در محاسباتش بخصوص در قیمت فیوچر(قیمتهای آتی) آن را لحاظ کرده است
زنگنه درخصوص میزان تاثیر افزایش تولید نفت ایران بر قیمت ها، گفت: ممکن است چند ده سنت یا یک دلار قیمت نفت را کاهش داده باشد، اما این موضوع دلیل نمی شود ایران تولید نفت خود را افزایش ندهد؛ به هرحال ما بازار را نسبت به این موضوع واکسینه کردیم.


وزیر نفت درباره خرید پالایشگاه در خارج از کشور نیز اظهار داشت: خرید پالایشگاهها یکی از روشهاست تا بتوان از طریق آن امنیت تقاضا ایجاد کرد.


وی با بیان اینکه فروش نفت در بورس نیز پیگیری می شود، اضافه کرد: البته برای فروش فرآورده های نفتی باید از بازاریابی کسانی که در این حرفه در دنیا در سطح خیلی بالایی هستند، استفاده کرد و با مشارکت و کمک آنها برای بازاریابی فرآورده که بیشتر آن متعلق به بخش خصوصی است، اقدام کرد.


وزیر نفت خاطرنشان کرد: سعی می کنیم از شرکتهای خارجی برای تشکیل شرکت مشترک برای بازاریابی استفاده کنیم چون نتیجه بازاریابی خوب، درآمد بیشتر است.


زنگنه درباره تشکیل اجلاس آتی جی ای سی اف در تهران نیز گفت: باید سعی کرد و منتظر ماند، ضمن اینکه در جی ای سی اف بیشتر دیدگاه کشورها به هم نزدیک می شود، چون این مجمع در بازار گاز تاثیر گذار نیست و نشست کشورها برای همکاری در زمینه فنی و تبادل اطلاعات است.
وی درخصوص توسعه میادین مشتکر نیز گفت: همان اندازه که پارس جنوبی در بخش گاز برای ما اولویت دارد غرب کارون هم در تولید نفت دارای اولویت است.


وزیر نفت اظهار داشت: طرحهای میدانهای غرب کارون با برداشته شدن تحریم ها به سرعت جلو خواهد رفت و جزو طرحهایی است که برای جذب سرمایه خارجی در نظر گرفته شده چون نیازمند تکنولوژی در این طرحها هستیم. 


به گزارش وزارت نفت، زنگنه خاطرنشان کرد: با تامین سرمایه و جذب تکنولوژی برنامه تولید حداقل ٧٠٠ هزار بشکه ای تولید نفت از این میدانها در زمانبندی تعیین شده قابل تحقق است.

منبع:ایرنا

                               

بیژن زنگنه     نفت     پساتحریم     آسیا        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :