موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/22016 :کد

0

فهرست کالای مشمول تعرفه ترجیحی ایران وترکیه افزایش می‌یابد

  شنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۴ — ۱۴:۰۶
تعداد بازدید : ۲۲۱   
 تحلیل ایران -فهرست کالای مشمول تعرفه ترجیحی ایران وترکیه افزایش می‌یابد

رایزن بازرگانی ایران در ترکیه با بیان اینکه فهرست تعرفه ترجیحی افزایش می یابد،گفت:مبادلات تجاری میان ایران و ترکیه بدون احتساب نفت وگاز حدود ۶میلیارد دلار است که شامل ۲ میلیارد دلار صادرات ایران...

رایزن بازرگانی ایران در ترکیه با بیان اینکه فهرست تعرفه ترجیحی افزایش می یابد،گفت:مبادلات تجاری میان ایران و ترکیه بدون احتساب نفت وگاز حدود 6میلیارد دلار است که شامل 2 میلیارد دلار صادرات ایران به ترکیه و 4 میلیارد دلار صادرات ترکیه به ایران می‌شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، حمید زادبوم افزود : برای مثبت شدن تراز تجاری در صادرات غیرنفتی در حال تقویت صادرکنندگان ایرانی هستیم و قابلیت ها و ظرفیت های صادراتی ایران به ترکیه را ارزیابی می کنیم و اطلاعات مربوط را در اختیار سازمان توسعه تجارت قرار می دهیم.


وی با بیان اینکه تا حد امکان به حضور پررنگ تر صادرکنندگان ایرانی در بازارهای ترکیه کمک می کنیم ، اضافه کرد : تراز تجاری با ترکیه با محاسبه نفت وگاز ، تراز تجاری به نفع ماست و اگر مسائل بانکی در یک تا 2 ماه آینده حل شود یکی از بازارهای خوب برای صادرکنندگان ایرانی ، بازار ترکیه است که عامل خوبی در مثبت شدن تراز تجاری غیرنفتی ما با ترکیه خواهد بود.


زادبوم گفت‌: وقتی نفت و گاز ما به میزان زیاد به ترکیه صادر می شود آنها می گویند تراز تجاریشان منفی می شود و برای مثبت شدن این تراز تلاش می کنند.


وی افزود : در حال مطالعه بخش به بخش بازار ترکیه هستیم اما مواد پتروشیمی و شیمیایی ، مصالح ساختمانی و محصولات کشاورزی از جمله کالاهایی است که در شرایط کنونی می تواند سهم خوبی در بازار ترکیه کسب کند البته ما هم اطلاعات خوبی را از این بازارها در اختیار صادرکنندگان ایرانی قرار می دهیم تا با دست پر به این بازارها وارد شوند.


رایزن بازرگانی ایران در ترکیه گفت : 265 قلم کالایی مشمول تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه است که ارزش این اقلام کالایی در هر ماه 50 تا60 میلیون دلار و کمتر از 10درصد تجارت دو کشور است اما در 8 ماهه امسال در این اقلام 10 درصد افزایش صادرات ایران و حدود سه درصد کاهش صادرات اقلام ترکیه در ایران را شاهد بودیم.

 

زادبوم با بیان اینکه به موافقتنامه تعرفه ترجیحی میان دو کشور خوش بین هستیم ، افزود ‌: بناداریم اقلام مشمول موافقتنامه را به نفع تولید کننده و صادرکنندگان افزایش دهیم البته در کوتاه مدت ممکن است کالایی در دو کشور آسیب ببیند که در این اقلام باید مالیات ها را افزایش دهیم.


وی گفت : هر سال 15 تا 25 قلم به فهرست این تعرفه در هر دو کشور افزوده می شود که افزایش امسال بعد از مذاکرات ماه آینده در ترکیه ، اعمال می شود.

 
                               

کالا     بازرگانی     ترکیه     ایران        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :