موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/22022 :کد

0

جمهوری آذربایجان فردا انتخابات پارلمانی برگزار می‌کند

  شنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۴ — ۱۵:۰۹
تعداد بازدید : ۱۰۸   
 تحلیل ایران -جمهوری آذربایجان فردا انتخابات پارلمانی برگزار می‌کند

جمهوری آذربایجان در حالی فردا (یکشنبه) انتخابات پارلمانی را برگزار می‌کند که گروه‌های حقوق بشری بین‌المللی از سرکوب آزادی بیان از این کشور انتقاد کرده‌اند.

جمهوری آذربایجان در حالی فردا (یکشنبه) انتخابات پارلمانی را برگزار می‌کند که گروه‌های حقوق بشری بین‌المللی از سرکوب آزادی بیان از این کشور انتقاد کرده‌اند.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرده که بر انتخابات پارلمانی روز یکشنبه جمهوری آذربایجان نظارت نخواهد کرد.

 

این اتفاق بعد از آن افتاد که مقام‌های آذربایجانی از سازمان امنیت و همکاری اروپا خواستند تا تعداد ناظران انتخاباتی خود را برای اعزام به این کشور شدیدا کاهش دهند.

 

سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرده کاهش تعداد ناظران اروپایی موجب خواهد شد که این سازمان نتواند به طور موثر بر انتخابات پارلمانی جمهوری آذربایجان نظارت کند.

 

این نخستین بار از زمان استقلال جمهوری آذربایجان از شوروی سابق در سال 1991 است که سازمان امنیت و همکاری اروپا در انتخابات این کشور نظارت نمی‌کند.

 

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان از سوی کشورهای غربی به دلیل تحمل کم در قبال مخالفت‌ها و برگزاری انتخاباتی که پایین‌تر از استانداردهای دموکراتیک است مورد انتقاد قرار گرفته است.

 

در رقابت‌ انتخابات پارلمانی جمهوری آذربایجان 767 کاندیدا به منظور به دست آوردن کرسی در پارلمان 125 عضوی این کشور رقابت می‌کنند.

 

نظرسنجی‌ها نشان دادند که حزب حاکم این کشور یعنی حزب ینی آذربایجان برتری قدرتمندی به نسبت بقیه احزاب دارد. این نتیجه بازتاب افزایش درآمد در کشور 9 میلیون نفری جمهوری آذربایجان به لطف ثروت نفتی است. با این حال تعدادی از گروه‌های مخالف برجسته این کشور انتخابات پارلمانی را تحریم کردند.

 

علی کریم لی، رهبر حزب جبهه مردمی آذربایجان گفت، حزبش در انتخابات شرکت نخواهد کرد زیرا در جمهوری آذربایجان یک محیط سیاسی مناسب و اساس قانونی برای برگزاری انتخابات دموکراتیک وجود ندارد.

 

روز چهارشنبه نیز حزب مخالف اصلی جمهوری آذربایجان یعنی حزب مساوات اعلام کرد، از رقابت‌های انتخاباتی کنار می‌کشد.

عارف حاجی لی، رهبر این حزب گفت: ما از مقام‌های کشور خواسته‌ایم تا شرایط دموکراتیک به وجود آورده و فرصت‌های برابر در اختیار همه احزاب و نیروهای سیاسی قرار دهد و انتخابات را به تعویق بیندازد.

 

به گفته حاجی لی، تنها 24 نفر از مجموع 73 کاندیدای معرفی شده از سوی این حزب مخالف از سوی مقام‌های جمهوری آذربایجان برای انتخابات ثبت نام شدند. با این حال مقام‌های انتخاباتی آذربایجان از خارج کردن حزب مساوات از رقابت خودداری کرده و گفتند، برای این کار بسیار دیر شده است.

 

مقام‌های آذربایجانی این حزب را متهم به تلاش برای اخلال در انتخابات کردند. برخی از کاندیداهای حزب مساوات گفته‌اند که به رقم تصمیم رهبران این حزب همچنان در رقابت انتخاباتی شرکت خواهند کرد.

 

سازمان عفو بین‌الملل از حمله جدی و دائمی علیه آزادی بیان در جمهوری آذربایجان در آستانه انتخابات پارلمانی انتقاد کرد.

 

این اعتراض عفو بین‌الملل بعد از آن مطرح شد که دو تن از کارکنان این سازمان توسط مقام‌های جمهوری آذربایجان به کشورشان مسترد شدند.

 

                               

امنیت     همکاری     اروپا     آذربایجان        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :