موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/2204 :کد

پیرامون سفر اردوغان به تهران و اظهارات جنجالی او

ناصر محمدي

  ﺳﻪشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ — ۲۲:۳۴
تعداد بازدید : ۹۲۳   
 تحلیل ایران -پیرامون سفر اردوغان به تهران و اظهارات جنجالی او

پیرامون سفر اردوغان به تهران و اظهارات جنجالی او

سفرِ اردوغان به تهران در پاسخ به دعوت رئیس جمهوری کشورمان است که در سال گذشته توسط معاون اول ریاست جمهوری انجام گرفت. البته وی در شرایطی متفاوت از بهمن سال 92 به تهران خواهد آمد. نه شرایط منطقه همانند 2 سال گذشته است، نه ایران، نه ترکیه و نه حتی اردوغانِ رئیس جمهور.

اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که پس از آغاز بحران سوریه سعی در ایفای نقش مستقل و متفاوتی از همسایگاه و متحدان دیرینه خود داشت همچنان به یکه تازی خود در اظهارنظرات و مواضع و رفتارهای خارج از عرف ادامه داده است. سفر یک روزه رئیس جمهوری ترکیه به ایران که شامل دیدار وی با مقامات ارشد کشورمان از جمله رئیس جمهور و مقام معظم رهبری است دستور کار مهم دیگری نیز دارد که آن شرکت در دومین نشست مشترک شورای عالی همکاری دو کشور با حضور وزرای عضو هیات دولت دو کشور است، نشست و دیدارهایی که قرار است در آن تمامی ابعاد روابط دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه مرور شده و در خصوص موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظرشود.

اردوغان در ارتباط با بحران یمن اظهارات جنجالی مطرح کردکه بسیار متفاوت و تندتر از گذشته بود. البته این اولین باری نیست که  از این نوع حرفها می زند و بنوعی مسبوق به سابقه است. اردوغان در اظهارات خودکه پیشتر نیز مشابه آن را تکرار کرده بود، اخیرا و پس از حمله ائتلاف عربی به یمن ضمن حمایت از این حمله و موضع عربستان، جمهوری اسلامی ایران را به توسعه‌طلبی متهم کرد و خواستار خروج ایران از یمن شد. اردوغان به مذاکرات هسته ای ایران و غرب نیز تاخت و ایران را به وقت کشی متهم کرد.این اظهارات اما با واکنش های شدیدی در میان برخی از نمایندگان مجلس ایران همراه بود که خواستار لغو سفر اردوغان به ایران بودند. اما علی رغم اعتراض برخی از نمایندگان مجلس ایران علیه سفر اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در حالی ظهر امروز برای دیدار و گفت وگو با مقامات کشورمان وارد تهران می شود که دفتر ریاست جمهوری ایران با ایستادگی در مقابل انتقادات این سفر را لغو نکرد .از سویی سخنگوی وزارت خارجه ترکیه سفر اردوغان به ایران را یک فرصت خواند و گفت: «سفر اردوغان به تهران فرصتی است تا نگرانی‌های ترکیه در خصوص تحولات اخیر در منطقه به‌طور مستقیم و در بالاترین سطح با مقامات ایرانی در میان گذاشته شود.»

رابطه تهران و آنکارا در سال های اخیر دست خوش تحولات بسیاری بوده است؛ «بحران سوریه» را می‌توان مهمترین و حساس ترین موضوع مورد اختلاف ایران و ترکیه دانست؛ حمایت دولت اسلامگرای ترکیه از مخالفان رئیس جمهوری سوریه در ماه های آغازین بحران داخلی این کشور در مقابل حمایت ایران از دولت اسد تغییر رویکرد و مواضع دولت های دو کشور نسبت به یکدیگر را در پی داشت به گونه ای که رسانه های دولتی تهران و آنکارا با تغییر موضعی آشکار خبر از پایان ماه عسل دو کشور می دادند.

رسانه های عربی و انگلیسی زبان با انتشار گزارش های متعددی در خصوص سفر ادوغان به تهران «سوریه» را مهمترین موضوع مورد بحث رایزنی های نخست وزیر ترکیه در تهران عنوان کرده و می نویسند: مسائل دوجانبه محور گفتگوهای اردوغان را با مقامات ایرانی تشکیل می دهد ولی دوطرف درباره مسئله سوریه نیز گفتگو خواهند کرد. دوکشور درباره مسئله سوریه با یکدیگر اختلاف داشته اند و اکنون به نظر می رسد ترکیه رویکرد خود را در این زمینه به رویکرد تهران نزدیک کرده است. نزدیک شدن دیدگاه این دو کشور ممکن است راه حلی متفاوت از آنچه تصور می شود را برای بحران سوریه ارائه کند. ممکن است دوکشور دیدگاه هایی درباره سوریه داشته باشند که هنوز مطرح نشده است و در سفر امروز اردوغان به بحث گذاشته شود. با این حال مسئله اصلی در این سفر به روابط دوجانبه و مبادلات بازرگانی بین آنها مربوط می شود. ارزش مبادلات بازرگانی دوکشور از بیست میلیارد دلار فراتر می رود و منافع دوکشور ایجاب می کند که این همکاری اقتصادی ادامه پیدا کند..
البته در دوران تحولات جدید ترکیه اردوغان در تلاش است که نسبت به تغییر قانون اساسی کشور اقدام نماید و این امر راه را برای ورود به مرحله جدید که از ان به نوعی نئوعثمانیزم نام برده می شود را تسهیل می نماید. بنا به اضهار بسیاری از کارشناسان ترکیه ابستن تحولاتی است که در صورت عدم توجه به آن  بسوی فروپاشی پیش می رود لذا اردوغان در دوره ریاست جمهوری خود که با افزایش تعداد کرسی های حزب عدالت و توسعه در دوره گذشته بدست آمد در نظر دارد که از این فرصت بدست آمده استفاده نماید. و طبیعتا اعلام اینگونه اظهارات از زبان ریاست جمهوری ترکیه ناشی از تفکرات نئو عثمانیزم وی می باشد.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :