موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/22087 :کد

0

هاموند: امنیت کشورهای عربی، امنیت ماست

  شنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۴ — ۲۳:۴۵
تعداد بازدید : ۱۴۰   
 تحلیل ایران -هاموند: امنیت کشورهای عربی، امنیت ماست

وزیر خارجه انگلستان با بیان اینکه لندن متعهد به تأمین امنیت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است، گفت ناوها و جنگنده‌های این کشور تا چند سال دیگر در منطقه مستقر می‌شوند.

به گزارش تحلیل ایران، فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلستان روز شنبه بار دیگر گفت لندن در کنار متحدان عرب خود ایستاده و کاملا از آن‌ها حمایت می‌کند.

 

هاموند که در نشست امنیتی منامه در پایتخت بحرین صحبت می‌کرد، گفت: «می‌خواهم بر تعهد بریتانیا بر امنیت شرکای سنتی‌مان در خلیج (فارس) تأکید کنم. همانطور که پارسال هم گفتم، "امنیت شما، امنیت ماست." این حرف آن موقع هم درست بود، الان هم درست است.»

 

وی با تأکید بر تعهد لندن بر امنیت شیخ‌نشین‌های حاشیه خلیج فارس، گفت: «تا چند ماه دیگر سند "راهبرد خلیج (فارس)" خود ار که در آن چشم‌انداز روابط بریتانیا با شرکایش در خلیج (فارس) برای 20 سال دیگر تعیین شده، منتشر خواهد شد. از جمله موارد آن، نحوه عملیاتی کردن تعهداتمان برای حضور نظامی پایدارتر در منطقه، چه روی زمین، چه در دریا و چه در آسمان است.»

 

او در ادامه گفت انگلستان قصد دارد اوایل دهه آینده میلادی دو ناو هواپیمابر خود را که اکنون در حال ساخت هستند را همراه با جنگنده‌های اف-35 در خلیج فارس مستقر کند.

 

وزیر خارجه انگلستان در بخش دیگری از اظهاراتش به مسئله افراط‌گرایی پرداخت و گفت تنها شکست داعش کافی نیست، بلکه باید برای از بین بردن این خطر، با ایدئولوژی مخرب این گروه مقابله کرد.

 

انگلیس سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد در بحرین پایگاه نظامی دائمی احداث کند. برخی از کارشناسان با توجه به سیاست گردش به شرق آمریکا و احتمال کاهش حضور این کشور در منطقه خاورمیانه، اینطور گمانه زده‌اند که احتمال دارد انگلستان جایگزین آمریکا در آب‌های خلیج فارس شود.

منبع:فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :