موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/22097 :کد

0

حمله روسیه به سوریه موجب انزجار مسلمانان می شود

  یکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ — ۰۱:۲۳
تعداد بازدید : ۴۸۶   
 تحلیل ایران -حمله روسیه به سوریه موجب انزجار مسلمانان می شود

«آنتونی بلینکن» مدعی شد حملات روسیه در سوریه پیامدهایی مانند انزجار مسلمانان سنی از این کشور را به دنبال دارد.

 

 

«آنتونی بلینکن» مدعی شد حملات روسیه در سوریه پیامدهایی مانند انزجار مسلمانان سنی از این کشور را به دنبال دارد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، «آنتونی بلینکن» معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت مداخله روسیه در درگیری سوریه پیامدهایی ناخواسته ازجمله کشانده شدن روسیه به یک باتلاق و انزجار مسلمانان سنی در سراسر منطقه خواهد داشت.

روسیه یک ماه قبل با آغاز حملات هوایی خود در سوریه، موازنه نیروها در جنگ داخلی این کشور را به سود بشار اسد رئیس جمهور سوریه علیه گروه های شورشی ازجمله شورشیان مورد حمایت غرب، ترکیه و کشورهای خلیج ( فارس ) تغییر داد.

بلینکن در کنفرانس گفتگوی امنیت منطقه ای در بحرین افزود: «این باتلاق گسترش خواهد یافت و عمیق خواهد شد و روسیه را بیشتر در خود فرو می برد. روسیه به عنوان هم پیمان اسد، حزب الله و ایران دیده خواهد شد و این مسئله باعث انزجار میلیون ها سنی در سوریه ، منطقه و حتی در روسیه می شود.»

جنگ داخلی سوریه باعث شدت گرفتن تنش های قومی در منطقه شده است به طوری که ایران، جنبش حزب الله لبنان و برخی شبه نظامیان عراقی ، که همگی شیعه هستند، از اسد در برابر گروه های شورشی که عمدتا سنی هستند حمایت می کنند.

خالد خوجه رئیس ائتلاف ملی مخالفان سوریه در منامه گفت یک ماه از اشغالگری روسیه می گذرد. بیش از 1400 نفر در بخش هایی از سوریه کشته شده اند که همه آنها غیر نظامی هستند. این افراد در مناطقی کشته شده اند که خارج از کنترل داعش است.

مذاکرات روز جمعه وین درباره بحران سوریه نخستین نشستی بود که عربستان سعودی و ایران ، دو حامی اصلی طرفین درگیر در سوریه ، اختلاف های شدید با یکدیگر را کنار گذاشتند و برای گفتگو درباره یافتن راه حلی صلح آمیز برای این بحران بر سر یک میز نشستند.

فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس گفت حضور ایران و عربستان سعودی بر سر یک میز به منظور گفتگو درباره بحران سوریه یک دستاورد مهم است اما عربستان سعودی اعلام کرد روسیه و ایران باید درباره اینکه اسد و نیروهای خارجی که از او حمایت می کنند چه زمانی و چگونه از سوریه خارج شوند به توافق برسند.

عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی در مصاحبه با رویترز گفت :«از دیدگاه ما بدون کنار رفتن اسد از قدرت هیچ راه حلی برای مشکلات سوریه وجود نخواهد داشت.»

وی در پاسخ به این پرسش که چنین چیزی چه زمانی باید انجام شود افزود :« هر چه سریعتر ، بهتر ».

الجبیر تصریح کرد ریاض درعین حال در حال بررسی افزایش حمایت از شورشیان سوری میانه رو از طریق قرار دادن تسلیحات مرگبارتر در اختیار آنهاست اما به جزئیات بیشتر در این زمینه اشاره نکرد.
بلینکن گفت واشنگتن 100 میلیون دلار دیگر را به حمایت از مخالفان سوری اختصاص خواهد داد.


منبع: باشگاه خبرنگاران

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :