موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/22273 :کد

0

جزئیات عضویت اسرائیل در «کمیته پیمان فضای ماورای جو»

  یکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ — ۱۸:۴۹
تعداد بازدید : ۱۲۹   
 تحلیل ایران -جزئیات عضویت اسرائیل در «کمیته پیمان فضای ماورای جو»

یک دیپلمات عربی از نقش محوری قطر در حمایت از عضویت رژیم صهیونیستی در کمیته حقوقی استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو وابسته به سازمان ملل متحد خبر داد.

یک دیپلمات عربی از نقش محوری قطر در حمایت از عضویت رژیم صهیونیستی در کمیته حقوقی استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو وابسته به سازمان ملل متحد خبر داد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از المنار، یک دیپلمات عربی اعلام کرد که قطر به منظور دستیبابی اسرائیل به عضویت در کمیته حقوقی استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو وابسته به سازمان ملل نقشی محوری ایفا کرده است.

 

این دیپلمات که نخواست نامش فاش شود گفت: قطر به طور علنی از رأی دادن به نفع عضویت اسرائیل در این کمیته امتناع کرده است اما بعد از اینکه همه کشورهای عربی از مشارکت در رأی گیری و رأی دادن به نفع عضویت اسرائیل در این کمیته امتناع کردند به این کشورها به منظور شرکت در رأی گیری و رأی دادن به نفع عضویت اسرائیل در کمیته مذکور فشار آورده است.

 

این دیپلمات عربی اظهار داشت که وقتی هیئتهای عربی با این موضع قطر مواجه شدند که به طور علنی از مخالفت خود با اسرائیل دم می زند اما خود به کشورهای عربی فشار وارد آورد که به نفع عضویت اسرائیل در این کمیته رأی دهند، خشمگین شدند.

 

وی با بیان اینکه موضع قطر نوعی نمایش رسانه ای است. قطر از طریق این موضع گیری ضمن به تمسخر گرفتن افکار عمومی عرب تلاش می کند که کشورهای شرکت کننده در این رأی گیری را خیانتکار و خود را مخالف اسرائیل جلوه دهد.

 

به گفته این دیپلمات عربی، قطر یکی از سه کشوری بود که بر کشورهای عربی به منظور مشارکت و رأی دادن به نفع عضویت اسرائیل در این کمیته فشار آورد.

 

سه کشور عربی، اسرائیل، و یک کشور دیگر نامزد عضویت در این کمیته شده بودند. مصر ضمن مخالفت با این امر خواستار نامزدی جداگانه هر یک از این کشورها و رأی دادن به آنها به طور انفرادی شد که این امر با مخالفت شدید آمریکا روبرو شد و اعلام کرد که هر 5 کشور باید به طور یکجا نامزد شوند و یا به همه آنها رأی داده شود و یا اصلا به هیچکدام رأی داده نشود.

 

بعد از اینکه کشورهای عربی در نهایت شرکت در این رأی گیری را تحریم کردند، عملیات فشار از سوی سه کشور عربی نامزد در این کمیته آغاز شد. این سه کشور خواستار این شدند که کشورهای عربی به منظور حفظ منافع آنها در رأی گیری شرکت کنند. در نهایت، این فشارها موجب شد که بقیه کشورهای عربی نیز در رأی گیری شرکت کنند.

 

کمیته حقوقی استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو وابسته به سازمان ملل در سال 1959 میلادی تاسیس شد که تعداد اعضای آن 84 کشور هستند.

 

کشف و به کارگیری از فضای ماورای جو در زمینه های صلح آمیز، امنیت، و توسعه از جمله مسئولیتهایی است که بر دوش این کمیته قرار دارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :