موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انرژی هسته ای

a/22278 :کد

0

انتظار می‌رود تحریم‌ها مطابق برجام "لغو، تعلیق و یامتوقف"شود

  یکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ — ۱۹:۱۱
تعداد بازدید : ۱۸۹   
 تحلیل ایران -انتظار می‌رود تحریم‌ها مطابق برجام "لغو، تعلیق و یامتوقف"شود

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان از اجرایی شدن برجام از اوایل سال آینده میلادی خبر داد و گفت: انتظار می‌رود تحریم‌ها مطابق برجام لغو، تعلیق و یا متوقف شود.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان از اجرایی شدن برجام از اوایل سال آینده میلادی خبر داد و گفت: انتظار می‌رود تحریم‌ها مطابق برجام لغو، تعلیق و یا متوقف شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، نوذر شفیعی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه امروز این کمیسیون که با حضور عراقچی و کمالوندی برگزار شد، گفت: کشف و خنثی‌سازی عملیات انتحاری در ایام تاسوعا و عاشورا نشان از قدرت اطلاعاتی- امنیتی جمهوری اسلامی ایران دارد، این تدابیر برای ایام اربعین نیز اتخاذ خواهد شد.

 

وی افزود: در این جلسه عنوان شد که علاوه بر داخل، تدابیر لازم درباره حفاظت از کاروان‌های اربعین حسینی که راهی عراق هستند، اتخاذ خواهد شد، این تدابیر شامل صدور ویزا تا حفاظت فیزیکی از کاروان‌ها است.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با تأکید بر پیگیری تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در جهت بررسی دقیق حادثه منا برای این منظور، گفت: ضرورت دارد آقای اوحدی در جلسه کمیسیون حاضر شده و ضمن ارائه گزارشی از روند پیگیری تشکیل این کمیته، درباره آخرین وضعیت مفقودین حادثه منا توضیحاتی ارائه کند.

 

شفیعی همچنین در زمینه تهیه پیش‌نویس مکانیسم نظارتی کمیسیون امنیت ملی برای نظارت بر اجرای برجام، تصریح کرد: در این پیش‌نویس گزارش یک ماهه نهادها و مؤسسات متأثر از برجام، گزارش دو ماهه تیم هسته‌ای، گزارش سه ماهه وزیر امور خارجه و گزارش شش ماهه کمیسیون امنیت ملی به صحن علنی مجلس از جمله مکانیسم‌های نظارتی کمیسیون امنیت ملی بر اجرای برجام قلمداد شده است.

 

وی با اشاره به حضور عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه در کمیسیون امنیت ملی، به آخرین وضعیت برجام پس از تصویب اشاره و تأکید کرد: عراقچی در این نشست گفت که در روز تصویب، شورای وزیران اتحادیه اروپا سه مصوبه خود درباره تحریم‌های ایران را لغو و یا اصلاح کرد و در همان روز، دستور اوباما برای آماده‌سازی مقدمات اجرای برجام صادر شد و وزیر خارجه آمریکا، وزارت خزانه‌داری، خارجه، بازرگانی و انرژی را نسبت به توقف تحریم‌ها علیه ایران (توقف فرامین اجرایی رئیس‌جمهور آمریکا) مطلع کرد.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین، تصریح کرد: عراقچی در این جلسه گفت که اقدام شورای وزیران اتحادیه اروپا و اقدام وزیر خارجه آمریکا، همگی در چارچوب برجام صورت می‌گیرد و از دید جمهوری اسلامی ایران این اقدامات، یعنی عمل اروپا و آمریکا براساس برجام؛ بدیهی است این فقط تعهد به لغو یا توقف است و اجرای واقعی و عملی آن به روز اجرای برجام موکول می‌شود، این مهم در عین حال به معنی اجرای بند یک فرمان مقام معظم رهبری درباره برجام است.

 

شفیعی اضافه کرد: عراقچی در این جلسه تأکید کرد که تمامی موارد نقشه راه بین ایران و آژانس مگر 2 مورد اجرا شده است تا حدود یک ماه دیگر آقای آمانو گزارشش را که گزارش بینابینی است ارائه می‌دهد و پانزده دسامبر شورای احکام تشکیل جلسه می‌دهد و قطعنامه‌ای را برای خاتمه پرونده PMD ارائه خواهد داد که پس از انجام این دو مرحله، نوبت ایران درباره «ذخایر» و «اراک» می‌شود، در این زمان سازمان انرژی اتمی قرارداد مربوط به ذخایر و اراک را نیز امضا خواهد کرد.

 

وی تأکید کرد: عراقچی در این نشست گفت که در مجموع انتظار می‌رود در اوایل سال میلادی جدید، یعنی 2 ماه آینده اجرای برجام آغاز شود و تحریم‌ها مطابق برجام لغو، تعلیق و یا متوقف شود.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حضور کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در جلسه کمیسیون، یادآور شد: کمالوندی معاون سازمان انرژی اتمی، پرونده هسته‌ای ایران را یکی از پیچیده‌ترین مباحث سیاست خارجی کشور در دهه‌های گذشته دانست و گفت که سازمان انرژی اتمی درباره اجرای برجام به دو نکته توجه دارد، یکی اجرای تعهدات مطابق برجام و دیگری حرکت بگونه‌ای که امکان برگشت پذیری وجود داشته باشد.

 

شفیعی در همین زمینه تصریح کرد: کمالوندی در این جلسه تأکید کرد که برگشت‌پذیری معطوف به زمانی است که 1+5 از انجام تعهداتش پرهیز کنند و ایران مجبور باشد طبق برجام عمل کند و به برنامه‌های قبلی‌اش بازگردد.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                               

تحریم     برجام     لغو     تعلیق     عراقچی    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :