موضوعات ‌مرتبط: سیاسی داخلی

a/22301 :کد

0

ایران برای اعتلای فرهنگ وتمدن اسلامی تلاش‌ فراوانی داشته است

  یکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ — ۲۱:۳۸
تعداد بازدید : ۲۳۳   
 تحلیل ایران -ایران برای اعتلای فرهنگ وتمدن اسلامی تلاش‌ فراوانی داشته است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: جمهوری اسلامی ایران برای اعتلای فرهنگ و تمدن اسلامی تلاش‌های فراوانی داشته است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: جمهوری اسلامی ایران برای اعتلای فرهنگ و تمدن اسلامی تلاش‌های فراوانی داشته است.

 

به گزارش تحلیل ایران، علی‌اکبر ولایتی امروز یک‌شنبه 10 آبان 1394، با پرفسور رشدی راشد، ریاضی‌دان و تاریخ‌نگار مصری و استاد تاریخ علم در دانشگاه دنیدیدروی فرانسه که از جمله دانشمندان برجسته جهان اسلام محسوب می‌شود، دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

پروفسور راشد در این دیدار بر اهمیت تبیین علوم اسلامی به عنوان رکن و مبنای بنیادین تمدن بشری تأکید کرد و گفت: پیشنهاد می‌کنم موزۀ تاریخ علم در اسلام و ایران در کشور ایران، به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینۀ تحقیقات فرهنگ و تمدن اسلام و ایران تأسیس شود که یقیناً برکات و پیامدهای تأسیس چنین موزه‌ای در درازمدت همۀ جهان اسلام را بهره‌مند خواهد کرد.

 

وی تصریح کرد: اگر ایران که زادگاه و محل بالیدن بزرگانی چون خیام و خوارزمی است، به تأسیس چنین موزه‌ای اقدام نکند و توسط دیگر مراکز ایجاد شود به یقین بعدها این صدمه‌ای جبران ناپذیر به تاریخ عظیم فرهنگ و تمدن غنی اسلامی ایران است.

 

پروفسور راشد پیشنهاد ترجمۀ چندین اثر مهم و ارزشمند این حوزه از تألیفات خود، و یا مجموعه‌هایی که با مشاوره و یا نظارت وی در فرانسه، به زبان‌های مختلف فرانسه، انگلیسی، ایتالیایی و عربی انجام پذیرفته را به ولایتی ارائه کرد که مورد استقبال قرار گرفت تا این مهم در آیندۀ نزدیک به همت علاقه‌مندان و شیفتگان اعتلای فرهنگ و تمدن اسلام و ایران انجام پذیرد.

راشد افزود: در فرانسه در سال‌های اخیر کتاب الجبرای (الجبر) خوارزمی به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، عربی و ... ترجمه و منتشر شده ولی هیچ‌گاه این کتاب به فارسی ترجمه نشده است. دکتر ولایتی ابراز امیدواری کردند

 

ولایتی در این دیدار، ضمن استقبال از پیشنهاد وی و تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران برای اعتلای تمدن اسلامی تلاش‌های فراوانی داشته‌، به عزم جدی کشور و مجوعۀ مرکز تحقیقات استراتژیک و همکاران علمی دیگر مجموعه‌های مرتبط بر انجام هرآنچه که مقدور است برای اعتلای فرهنگ و تمدن اسلام و ایران اشاره کرد و افزود: در کمیتۀ فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی، سال‌هاست که عزم جدی در مقولات مشابه داشته‌ایم و صدها جلد کتاب علمی کهن را بازانتشار و صدها جلد کتاب تحقیقی نو نظیر مجموعۀ تاریخ علم در اسلام و ایران، مجموعۀ تقویم تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، نقش شیعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، مجموعۀ عظیم دایرهًْ‌المعارف پزشکی اسلام و ایران و ... را تاکنون منتشر کرده‌ایم.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :