موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انرژی هسته ای

a/22508 :کد

0

روسیه: آماده خارج کردن ا ورانیوم ۳ درصد غنی‌شده ایران هستیم

  دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ — ۲۱:۰۴
تعداد بازدید : ۱۸۴   
 تحلیل ایران -روسیه: آماده خارج کردن ا ورانیوم ۳ درصد غنی‌شده ایران هستیم

روسیه از آمادگی خود برای خارج کردن اورانیوم ۳ درصد غنی شده ایران بر اساس توافق هسته‌ای خبر داد.

روسیه از آمادگی خود برای خارج کردن اورانیوم 3 درصد غنی شده ایران بر اساس توافق هسته‌ای خبر داد.

 

به گزارش تحلیل ایران، "سرگی ریابکوف" وزیر امور خارجه روسیه دوشنبه اعلام کرد که مسکو آماده خارج کردن اورانیوم 3 درصد غنی شده ایران بر اساس توافق هسته‌ای است.

 

ریابکوف افزود: می‌توانم بر این موضوع تاکید کنم که مواد هسته‌ای مازاد پیش از موعد توافق شده از ایران خارج خواهد شد و می‌توانم تاکید کنم که هیچگونه چالش یا مشکلی یا مانعی در راستای تحقق این موضوع وجود ندارد.

 

وی درباره سایت هسته‌ای فردو نیز گفت که اقدامات در این سایت بر اساس جدول زمان بندی شده به پیش می‌رود.

 

ریابکوف گفت: می‌توانیم سطح عالی از شفافیت را تضمین کرده و اقداماتی را که در این زمینه انجام می‌شود را به همکارانمان در شش کشور اطلاع می‌دهیم.

 

وی افزود که دوره جدیدی از این رایزنی‌ها در 10 روز آینده و در چارچوب کمیسیون مشترکی که در همین راستا تشکیل شده انجام خواهد شد.

 

دو هفته پیش "ولادمیر مرونکوف" نماینده روسیه در نشست کمیسیون مشترک برجام گفت که کشورش خارج ساختن اورانیوم غنی‌شده از ایران را طی ماه‌های آتی آغاز خواهد کرد.

 

وی تاکید کرده بود که تمام جنبه‌های فنی کار به صورت عمیقی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 

چند روز پیش نیز بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تأکید بر مبادله اورانیوم بر اساس شروط مقام معظم رهبری گفت: در ارتباط با مبادله مواد غنی‌شده که ما به روسیه می‌دهیم و در قبالش موادی دریافت می‌کنیم حتماً توجه خواهیم داشت که مابه‌ازای مواد تحویل داده شده طبق قرارداد مواد مورد توافق دریافت شود.

 

بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک میزان غنی‌سازی ایران نباید بیش از 3.67 و ذخایر آن نیز بیش از 300 کیلوگرم باشد. اکنون تخمین زده می‌شود که ایران دارای 10 تن اورانیوم غنی‌شده است. برای دستیابی به این هدف ایران دو گزینه پیش رو دارد: فروش اورانیوم غنی‌ شده به کشورهای دیگر و دریافت اورانیوم طبیعی یا "رقیق سازی‌" این اورانیوم به سطح طبیعی.

 

کشورمان همچنین متعهد شده که تأسیسات غنی‌سازی فردو را تغییر داده و از آن برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار برای مصارف صنعتی و دارویی استفاده کند. تهران این تعهدات را با همکاری روسیه انجام می‌دهد.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                               



  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :