موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست آب شهری

a/22520 :کد

0

چقدر بحران آب را گردن تغییر اقلیم وتوسعه در بالادست بیندازیم

  دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ — ۲۲:۲۴
تعداد بازدید : ۳۱۹   
 تحلیل ایران -چقدر بحران آب را گردن تغییر اقلیم وتوسعه در بالادست بیندازیم

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان گفت: سال‌ها سازمان محیط زیست متهم به مخالفت با توسعه می‌شد و از آن به عنوان "محیط ایست" نام برده می‌شد

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان گفت: سال‌ها سازمان محیط زیست متهم به مخالفت با توسعه می‌شد و از آن به عنوان "محیط ایست" نام برده می‌شد و امروز که توسعه‌ها انجام شده یقه محیط زیست را گرفته‌اند.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، حمیدرضا ظهرابی صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری همایش ملی مصرف بهینه آب در صنعت؛ چالش‌ها و راهکارها با بیان اینکه در حوضه آبخیز زاینده رود بسیار فراتر از ظرفیت اکولوژیکی سرزمین بارگذاری انجام نشده است، اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌هایی که برای بارگذاری از حوضه آبخیز انجام گرفته، براساس بیشترین ظرفیت موجود بوده است نه ظرفیت‌های واقعی آن.

 

وی افزود: چقدر خشکسالی و بحران آب را گردن تغییر اقلیم و توسعه در بالادست بیندازیم؟ باید بپذیریم که خودمان نیز در برنامه‌ریزی‌ها اشتباه کرده‌ایم و باید روند توسعه اصلاح شود. چه اصراری است که استان اصفهان با وجود کمبود آب، بخشی از آجر کشور را تأمین کند؟

 

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان گفت: در استان اصفهان 300 میلیون مترمکعب کمبود در سفره‌های آب زیرزمینی وجود دارد، در حالی که این عدد به طور میانگین 200 میلیون مترمکعب است.

 

ظهرابی اضافه کرد: طبق بررسی یک مرجع بین‌المللی در رعایت مسائل زیست محیطی در مدیریت آب، کشور ایران از 100 نمره 2.77 کسب کرده است.

 

وی با تأکید بر اینکه باید بپذیریم در روند توسعه اشتباه شده است، به بیان راهکارهایی در این خصوص پرداخت و گفت: باید روند توسعه در سطح موجود متوقف شود و بارگذاری‌ها متناسب با ظرفیت‌های موجود باشد و این قضیه در بالادست و پایین دست حوضه زاینده رود یکسان است.

 

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه توسعه باید با ظرفیت اکولوژیک متناسب باشد، ادامه داد: در استان نیروگاهی وجود دارد که در شبانه روز معادل 310 هزار نفر آب مصرف می‌کنند و این موضوع به دلیل عقب‌ماندگی تکنولوژی آن صنعت است. همچنین یک واحد مشابه دیگر وجود دارد که یک دهم آن آب مصرف می‌کند، اما دو برابر برق تولید می‌کند.

 

ظهرابی با بیان اینکه باید به سمت صنایعی حرکت کنیم که آب کمتری را مصرف می‌کنند، اظهار کرد: سال‌ها سازمان محیط زیست در گیر و دار توسعه، تحت فشار بوده و متهم به مخالفت با توسعه می‌شد و از آن به عنوان "محیط ایست" نام برده می‌شد، این در حالی است که توسعه‌ها انجام شد و حالا دوباره یقه محیط زیست را گرفته‌اند، محیط زیستی که از همان ابتدا مخالف توسعه‌ها بود.

                               



  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :