موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/22654 :کد

0

ضرورت فاصله گرفتن عراق از آمریکا و متحدان تروریسم پرور آن

  ﺳﻪشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ — ۱۲:۳۹
تعداد بازدید : ۲۶۰   
 تحلیل ایران -ضرورت فاصله گرفتن عراق از آمریکا و متحدان تروریسم پرور آن

یک رسانه عراقی با اشاره به وضعیت کنونی منطقه و ائتلاف بندی ها بر ضرورت اتخاذ موضع درست از سوی بغداد به گونه ای که منافع این کشور تامین شود، تاکید کرده است.

یک رسانه عراقی با اشاره به وضعیت کنونی منطقه و ائتلاف بندی ها بر ضرورت اتخاذ موضع درست از سوی بغداد به گونه ای که منافع این کشور تامین شود، تاکید کرده است.

به گزارش تحلیل ایران ، پایگاه کتابات عراق در مطلبی با عنوان عراق و آمریکا و روسیه آورده است: حملات هوایی روسیه در سوریه با هدف حضور مجدد در خاورمیانه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 است که طی آن نفوذ روسیه در منطقه کم شد و هم اینک روس ها به دنبال بازگشت برای حفظ موجودیت خود در خاورمیانه هستند.

این رسانه عراقی می نویسد: آمریکا در دنیا و خاورمیانه جولان داد و از زمانی که عراق را در سال 2003 اشغال کرد تا زمانی که بر اساس توافق نامه امنیتی از آن خارج شد، قدرت غالب منطقه بوده و سیاست آن در منطقه ایجاد مشکلات فرقه ای با حمایت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بوده است.

با گذشت یکسال از حملات ائتلاف بین المللی ضد داعش مشاهده می کنیم که این حملات تاثیری نداشته است.آیا این عاقلانه است که آمریکا و همپیمانانش نتوانند بر داعش که گروهی تروریستی است فائق آیند؟ نفت قاچاق شده از عراق و سوریه با تانکرهایی برای داعش در ترکیه فروخته می شود آنهم زیر نگاه هواپیماهای ائتلاف بین المللی.آمریکا از قاچاق نفت چشم پوشی می کند زیرا منبعی از منابع مالی داعش است.

این رسانه عراقی در ادامه می نویسد: گزارش ها حاکی است که نیروهای آمریکایی برای داعش کمک پرتاب می کنند.چندی قبل عملیاتی در الحویجه برای نجات گروگان هایی که نزد داعش هستند انجام شد.اما چرا این عملیات انجام شد؟ هدف آن چه بود؟

این عملیات زمانی انجام شد که نیروهای امنیتی و مردمی عراقی در حال پیشروی بودند و برخی سرکرده های داعش در الحویجه وجود داشتند که آمریکا نگران کشته شدن آنها به دست نیروهای عراقی یا اسارت آنها بود.

این رسانه عراقی می نویسد: بر اساس گزارش‌های دستگاه های اطلاعاتی روسیه درباره خودروهایی که داعشی ها به کار می گیرند، این خودروها به آل سعود و قطری ها و وزارت دفاع اردن فروخته شده و در اختیار داعش قرار گرفته شده است.

کشورهای حامی تروریسم در حالی منکر حمایت از داعش می شوند که این موضوع در حال حاضر اظهر من الشمس است. روس ها در حالی به منطقه آمده اند که شکست صداقت آمریکایی ها در جنگ علیه داعش و تروریسم در عراق و سوریه بر همگان آشکار شده است.

این در زمان درست و مناسب و همزمان با موفقیت پرونده هسته ای ایران که جایگاه ایران را در منطقه تقویت کرد، رخ می دهد.ایران یکی از قطب های مهم معادلات منطقه ای و بین المللی شده است.

این رسانه عراقی در ادامه آورده است: دولت عراق باید درک درستی از شرایط سیاسی جدید منطقه داشته باشد به ویژه که موثر بودن دخالت روسیه را مشاهده کرده و آمریکا را در 13 سال گذشته آزموده است.آمریکا جدیتی در جنگ با تروریسم ندارد و فقط به فکر تحقق منافع خود در عراق است.

توافق نامه امنیتی میان آمریکا و عراق به مثابه جوهری بر روی کاغذ است.پس از سقوط رژیم بعث، آمریکا عراق را به حال خود رها کرد و اقدامی برای برقراری امنیت و حمایت از ملت عراق به عمل نیاورد در حالی که مطابق منشور بین الملل باید این کاری را انجام می داد.

دولت عراق باید موضع جسورانه و تاریخی اتخاذ کند.باید در ائتلاف بندی ها بین المللی انتخاب درستی داشته باشد و برای اینکه بتواند بر داعش غلبه کند باید به ائتلافی ملحق شود که منافع عراق را برآورده کند.بدون شک عراق باید از محور آمریکا و همپیمانان آن یعنی کشورهای حوزه خلیج فارس که به مشکلات طایفه ای در عراق دامن می زنند، دوری کند.

نزدیک شدن به آمریکا و همپیمانان فتنه افکنش در منطقه فقط بی ثباتی به دنبال می آورد زیرا آنها صادر کننده تروریسم و افراط گرایی هستند.دولت عراق باید موضع تاریخی اتخاذ کند و به سوی روسیه برود تا بتواند بر تروریسم غلبه کند.

این رسانه عراقی در پایان می نویسد: عراق دو راه بیشتر ندارد یا به سوی طرفی برود که در مبارزه با داعش جدیت از خود نشان می دهد یا تحت نفوذ آمریکا باقی بماند.آمریکا هم که نمی خواهد با داعش و تروریسم مبارزه کند بلکه به دنبال حفظ داعش و تروریسم در منطقه است تا منافع آن در منطقه و نفوذ بین المللی و منطقه ای اش حفظ شود و منطقه همچنان در بحران باقی بماند.

/ خبرگزاری تسنیم 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :