موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/22681 :کد

0

ساخت حسگر گرافن با حساسیت ۲۰۰ ‌برابر نمونه سیلیکونی

  ﺳﻪشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ — ۱۳:۴۶
تعداد بازدید : ۲۳۹   
 تحلیل ایران -ساخت حسگر گرافن با حساسیت ۲۰۰ ‌برابر نمونه سیلیکونی

محققان دانشگاه ملی سنگاپور یک حسگر مغناطیسی جدید هیبریدی طراحی کرده‌اند که ۲۰۰ برابر حساس‌تر از حسگرهای موجود در بازار است.

به گزارش تحلیل ایران، اکثر حسگرهای به‌کار رفته در لوازم منزل مثل یخچال و ماشین لباسشویی از مواد حساس در برابر میدان مغناطیسی و در زمینه سیلیکون ساخته شده‌اند. اکنون محققان با تعویض سیلیکون به کار رفته در حسگرهای رایج با گرافن و نیتریت بور، حساسیت حسگرهای معمولی را تا 200 برابر افزایش دادند.

 

محققان در این مطالعه با استفاده از نیتریت بور به عنوان زیرلایه ورق گرافن، سرعت انتقال الکترون‌ها در طول ماده را به شدت افزایش دادند.

 

پروفسور یانگ هاینسو، متخصص الکترونیک از دانشگاه سنگاپور در مورد این دستاورد اظهارکرد: با جایگزینی گرافن و نیتریت‌بور، سرعت الکترون‌ها افزایش یافته و به دنبال آن حساسیت الکترون‌ها به میدان مغناطیسی بسیار افزایش می‌یابد.

 

وی در ادامه افزود: یکی از ویژگی‌های مثبت این روش علاوه بر افزایش سرعت، حساسیت زیاد به میدان‌های مغناطیسی با قدرت کم و حفظ حساسیت در صورت کاهش یا افزایش دما است.

محققان معتقدند که با رونمایی از این دستاورد، بازار میلیارد دلاری انحصاری حسگرهای مغناطیسی در هم شکسته و قیمت آنها به نحو چشمگیری کاهش خواهد یافت.

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :