موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/22828 :کد

0

مخالفت علنی با "برجام" خلاف شرع و قانون است

  چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ — ۱۰:۱۱
تعداد بازدید : ۱۵۱   
 تحلیل ایران -مخالفت علنی با "برجام" خلاف شرع و قانون است

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: ما باید تابع شرع و قانون باشیم، از لحاظ شرعی مقام معظم رهبری برجام را پذیرفته‌اند و از نظر قانونی در کشور به تصویب رسیده است بنابراین در گوشه و کنار نشستن و مخالفت‌کردن...

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: ما باید تابع شرع و قانون باشیم، از لحاظ شرعی مقام معظم رهبری برجام را پذیرفته‌اند و از نظر قانونی در کشور به تصویب رسیده است بنابراین در گوشه و کنار نشستن و مخالفت‌کردن هم خلاف شرع و هم خلاف قانون است.

 

به گزارش تحلیل ایران آیت‌الله مکارم‌شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه خود که در شبستان اول مسجد اعظم قم برگزار شد اظهارداشت: امام حسن عسکری (ع) فرمودند کسی که برادر مومن خودش را پنهانی موعظه کند او را زینت داده و اگر در جمعیت این کار را انجام دهد سبب لکه دار شدن شخصیت وی می‌شود.


استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به اینکه یکی از شرایط امر به معروف این است که با حرام آمیخته نشود افزود: نباید امر به معروف آبروی فرد را ببرد. باید به گونه‌ای امر به معروف کرد که به فرد توهین نشود و باید به صورت پنهانی تذکر داده شود.


مرجع تقلید شیعیان خاطر نشان کرد: برخی به این امر به معروف ایراد می‌گیرند. اما اسلام امر به معروف را متفاوت قرار داده‌اند. باید دید امر به معروف لازم است در جمع گفته شود و یا در خفا و پنهانی که اسلام برای این امر فرع گذاشته است.


وی گفت: سخنان پاک و پاکیزه باید برای امر به معروف مورد استفاده قرار گیرد. این نوع امر به معروف در فرد اثر گذار است. اگر در جمع امر به معروف شود شخص فکر می‌کند با او خصومت داریم و در او اثر نمی‌گذارد اما در صورتی که در خفا باشد این مشکلات پیش نمی‌آید.


آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه در مسئله برجام 5 مرحله پشت سر گذاشته شده است افزود: در مرحله اول دو سال مذاکره کردند و زحمت کشیدند که رهبری هم از زحمات آن‌ها تقدیر کردند. مرحله دوم در شورای امنیت ملی بررسی‌هایی انجام شد. مرحله سوم در مجلس شورای اسلامی برجام با اکثریت خوبی تصویب شد. مرحله چهارم به تصویب شورای نگهبان رسید و در آخر رهبر معظم انقلاب مشروط به شروطی در این خصوص اظهارات محکمی داشتند.


وی با اشاره به اینکه در گوشه و کنار برخی هنوز حرف‌هایی می‌زنند که به صلاح نیست گفت: ماباید تابع شرع و قانون باشیم. از لحاظ شرعی رهبری این مورد را پذیرفته‌اند و از نظر قانونی در کشور به تصویب رسیده است بنابر این در گوشه و کنار نشستن و مخالفت کردن هم خلاف شرع و هم قانون است.


استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به اینکه باید این مسئله را پایان یافته بدانیم تصریح کرد: مشکلاتی در این موضوع وجود دارد که باید برای حل آن تلاش شود ولی در گوشه و کنار نشستن و مخالفت کردن با آن کاری انجام نمی‌شود و این اقدامات به صلاح نیست.


مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اینکه ممکن است برخی در دل مخالفت‌هایی داشته باشند اما نباید این موضوع را علنی کنند گفت: نباید مذاکرات و افراد مذاکره کننده مورد توهین قرار گیرند. باید در این موضوع به اتحاد برسیم و در مورد کار پایان گرفته نباید بحثی کرد. باید در برابر این واقعیت تسلیم باشیم و آن را بپذیریم. برخی برجام را با ترکمانچای مقایسه می‌کنند که اشتباه است.


وی با اشاره به اینکه برخی به ما هم ایراداتی می‌گیرند تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم در برابر استکبار جهانی بایستیم و عظمت کشور را بیشتر کرده و مشکلات جهان اسلام را در پرتو اتحاد حل کنیم.

 منبع:تسنیم
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :