موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/22889 :کد

0

استعفای نخست‌وزیر رومانی

  چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ — ۱۴:۳۱
تعداد بازدید : ۱۴۰   
 تحلیل ایران -استعفای نخست‌وزیر رومانی

نخست‌وزیر رومانی در پی تجمع جمع کثیری از مردم در بخارست و درخواست برای پذیرش مسئولیت آتش‌سوزی مرگبار در یک کلوب شبانه که ۳۲ کشته بر جای گذاشت، از سمت خود استعفا کرد.

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،‌ روز سه‌شنبه حدود 25 هزار تن از مردم در بخارست، پایتخت رومانی گردهم آمده و خطاب به دولت تاکید کردند تا مسئولیت آتش‌سوزی در کلوب شبانه را که 32 کشته بر جای گذاشت، بر عهده بگیرد.

 

ویکتور پونتا، نخست‌وزیر رومانی در همین حال با انتشار بیانیه‌ای به رسانه‌های دولتی این کشور گفت: من علت این خشم مردم را می‌دانم. می‌دانم که این آتش‌سوزی یک اشتباه بود و باید جلوی آن گرفته می‌شد. حال به عنوان نخست وزیر رومانی این مسئولیت را بر عهده می‌گیرم و از سمتم استعفا می‌دهم.

 

پیشتر رهبر حزب سوسیال دموکراتیک رومانی تایید کرده بود که نخست‌وزیر قصد دارد از سمتش استعفا دهد. مردم رومانی روز شنبه خود را با خبر بهت‌انگیز و فاجعه‌بار آتش سوزی در پایتخت این کشور آغاز کردند. بر اثر آتش‌سوزی در کلوب شبانه «کالکتیو» در نیمه شب جمعه، حداقل 32 تن کشته و ۱۵۵ تن دیگر نیز زخمی شدند.

 

کلاوس یوهانیس، رئیس‌جمهوری رومانی روز شنبه به محل حادثه آتش سوزی رفت و به قربانیان این حادثه ادای احترام کرد. وی با اعلام اینکه استانداردهای ایمنی در این مکان رعایت نشده بود، گفت:‌ این اصلا قابل تصور نیست که چنین مکانی برای عده زیادی در نظر گرفته شود تا به کلوب یا کنسرت بیایند و چنین فاجعه عظیمی در زمانی کوتاه رخ بدهد. ظاهرا حتی استانداردهای ساده ایمنی هم رعایت نشده بود.

 

دولت رومانی پس از این حادثه دلخراش، به مدت سه روز در این کشور عزای عمومی اعلام کرد. گفته می‌شود در هنگام بروز این حادثه، بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ نفر در این مکان حضور داشته‌اند. برخی از قربانیان این حادثه به حدی دچار سوختگی شدند که کار احراز هویت آنها به دشواری انجام می‌گیرد. ساختمانی که زیرزمین آن به کلوب کالکتیو تبدیل شده، بنای کارخانه‌ای به جا مانده از دوران کمونیسم رومانی بود.

منبع:ایسنا

                               

رومانی     دولت     آتش سوزی            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :