موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/22895 :کد

0

بلایی که شهاب سنگها بر سر زمین آوردند

  چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ — ۱۵:۰۱
تعداد بازدید : ۲۵۸   
 تحلیل ایران -بلایی که شهاب سنگها بر سر زمین آوردند

زمین در طول عمر خود انقراض نسلهای زیادی را متحمل شده و حالا دانشمندان می گویند بسیاری از آنها به دلیل برخوردهای شهاب سنگی صورت گرفته است.

به گزارش تحلیل ایران، برآورده شده که طی 260 میلیون سال گذشته در هر 26 میلیون سال یک انقراض نسل مهم در زمین روی داده است. در واقع دانشمندان چرخه انقراض نسل های گذشته زمین را هر 26 میلیون سال یک بار عنوان می کنند.از آن گذشته ایجاد 5 مورد از 6 حفره بزرگ ناشی از برخوردهای شهاب سنگی در زمین طی 260 میلیون سال گذشته با انقراض نسلهای بزرگی همراه بوده است که بدون شک یکی از شناخته شده ترین آنها مربوط به برخورد شهاب سنگی به زمین در حدود 65 میلیون سال پیش و ایجاد حفره ای به بزرگی 180 کیلومتر می شود.

 

در نتیجه آن برخورد اوضاع اقلیمی زمین دستخوش تغییرات زیادی شده و به تدریج زمینه نابودی دایناسورها به عنوان گونه های جانوری شاخص آن دوران زمین فراهم شد.

 

محققان دانشگاه نیویورک که این پروژه مطالعاتی را سرپرستی کرده اند معتقدند همزمانی شکل گیری حفره های ناشی از برخوردهای شهاب سنگی و انقراض نسلهای شاخص یک 260 میلیون سال گذشته گویای وجود رابطه علت و معلولی است و به همین دلیل باید برخوردهای شهاب سنگی با زمین را عامل اصلی ترین انقراض نسلها بر روی زمین به شمار آورد.

 

نتایج این بررسی، نظریه معروف «مرگ از بالا» را تقویت می کند. بر اساس این نظریه برخورد سنگهای عظیم فضایی با زمین منجر به نابودی گونه های حیاتی بوده است.

منبع:مهر

                               

شهاب سنگ     زمین     محققان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :