موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/22990 :کد

0

مخالفت کردهای عراق با آزادی عامل جنایت شیمیایی رژیم صدام

  پنجشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۴ — ۰۴:۲۸
تعداد بازدید : ۵۳۹   
 تحلیل ایران -مخالفت کردهای عراق با آزادی عامل جنایت شیمیایی رژیم صدام

انجمن قربانیان سلاح شیمیایی در اقلیم کردستان عراق اعلام کرد هر طرفی را که برای آزادی وزیر دفاع رژیم صدام بکوشد، دادگاهی خواهد کرد.

 

انجمن قربانیان سلاح شیمیایی در اقلیم کردستان عراق اعلام کرد هر طرفی را که برای آزادی وزیر دفاع رژیم صدام بکوشد، دادگاهی خواهد کرد.
به گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، انجمن قربانیان سلاح شیمیایی در منطقه کردستان عراق امروز چهارشنبه تهدید کرد که هر شخص یا طرفی را که برای آزادی سلطان هاشم وزیر دفاع رژیم صدام بکوشد، دادگاهی خواهد کرد.
 لقمان عبدالقادر، رییس انجمن قربانیان شیمیایی، در یک نشست مطبوعاتی گفت: "خانواده های شهدای حلبچه از برخی تلاشها برای آزادی سلطان هاشم جنایتکار که در عملیات انفال و حلبچه مشارکت داشته است، نگران هستند"
به نوشته السومریه نیوز، عبدالقادر افزود: علیه هر شخص یا هر طرفی که برای آزادی سلطان هاشم احمد تلاش کند، در دادگاه اقامه دعوی خواهیم کرد.
ایاد علاوی، رییس ائتلاف ملی عراق، روز گذشته بار دیگر خواستار آزادی سلطان هاشم احمد وزیر دفاع رژیم بعث شد و تاکید کرد که "دستان وی به خون عراقی ها آلوده نشده است".
دادگاه عالی کیفری عراق در ماه ژوئن 2007 حکمی مبنی بر اعدام علی حسن المجید، سلطان هاشم احمد و حسین رشید تکریتی، متهمان پرونده عملیات انفال صادر کرد.
حکومت عراق در زمان صدام حسین به طرز گسترده‌ای از سلاح‌های شیمیایی برای مقابله با مخالفان و جنگ ایران استفاده کرد.
از سال ۱۳۶۳ استفاده گسترده عراق از گاز اعصاب، گاز تاول‌زا و گازهای عامل خون آغاز شد. تنها در یکی از موارد استفاده رژیم بعثی صدام از این قبیل سلاح‌ها بر علیه ساکنان شهر کردنشین حلبچه در اسفند ۱۳۶۶، متجاوز از پنج هزار نفر غیرنظامی کشته و هفت هزار نفر دیگر مجروح شدند.
منبع: باشگاه خبرنگاران

 

                               

کردستان عراق     شیمیایی     صدام     حلبچه        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :