موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/23120 :کد

0

انتظارات ایرانی ها از تولید نفتشان جاه طلبانه است

  جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ — ۰۵:۱۵
تعداد بازدید : ۲۳۷   
 تحلیل ایران -انتظارات ایرانی ها از تولید نفتشان جاه طلبانه است

یک موسسه تحقیقاتی نفتی عربی مدعی شد انتظارات ایرانی ها در افزایش تولید نفت به دلیل مشکلات فنی این کشور جاه طلبانه دانست.

یک موسسه تحقیقاتی نفتی عربی مدعی شد انتظارات ایرانی ها در افزایش تولید نفت به دلیل مشکلات فنی این کشور جاه طلبانه دانست.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از شبکه آی 24 نیوز، یک موسسه تحقیقاتی نفتی عربی مدعی شد ایران برای بازیابی ظرفیت تولید نفت خود به سال ها زمان نیاز دارد. طبق گزارش این موسسه انتظارات ایرانی ها در افزایش تولید نفت به دلیل مشکلات فنی در بخش صنعت نفت، زیادی جاه طلبانه است.
در این گزارش آمده است: سطح تولید نفت ایران به دلیل تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای کاهش یافته است. بر اساس تحقیقات انجام گرفته که نتیجه آن چهارشنبه منتشر شد، عزم ایران برای تصاحب مجدد تمامی توان صادارت نفت خود پس از لغو تحریم های بین المللی در چارچوب توافق هسته ای با قدرت های بزرگ در چند ماه امکان پذیر نیست و نیازمند صرف سال ها زمان است.
به گزارش سازمان عربی سرمایه گزاری نفتی (APICORP) زیرمجموعه سازمان کشورهای عرب صادر کننده نفت، تولید نفت در جمهوری اسلامی ایران تا پایان سال 2016، چهارصد هزار بشکه در روز و تا پایان سال دو هزار و هفده سیصد هزار بشکه در روز دیگر افزایش خواهد یافت.
تولید نفت ایران در سال دو هزار و هفده، به سه میلیون و پانصد هزار بشکه در روز و صادارت نفت روزانه به دو میلیون بشکه خواهد رسید. سطح تولید نفت ایران پیش از تحریم ها حدود چهار میلیون بشکه در روز و میزان صادرات روزانه دو میلیون و پانصد هزار بشکه بوده است.
بنا بر گزارش سازمان عربی سرمایه گذاری نفتی طرح تقویت توان تولید نفت در ایران به میزان مشارکت غول های نفتی، وضعیت اصلی ترین میادین نفتی و میزان موجود بودن تجهیزات برای افزایش توان زیرساخت های نفتی بستگی دارد. ایران با یک صد و پنجاه و هشت میلیارد بشکه چهارمین ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارد و دومین دارنده ذخایر گازی در جهان قلمداد می شود.
وزارت انرژی ایران برای مدرنیزه کردن بخش نفت و گاز، از قصد خود مبنی بر جذب یک صد میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی (حدود نود میلیارد و یک صد میلیون یورو) خبر داد. در ده سال گذشته هیچ اقدامی برای مدرن کردن این تاسیسات انجام نگرفته است.
سطح تولید نفت در ایران به دلیل تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای به شدت کاهش یافته و به دو میلیون و هشتصد هزار بشکه در روز رسیده است. صادرات نفت این کشور نیز تقریبا به نصف تقلیل یافته و به یک میلیون و سیصد بشکه در روز رسیده است.
این در حالی است که این میزان در سال دو هزار و یازده، دو میلیون و پانصد میلیون بشکه در روز بود. بیژن زنگنه وزیر نفت ایران پس از عقد توافق هسته ای در ماه ژوئیه اعلام کرده بود که کشورش قادر است شش ماه بعد از لغو تحریم ها روزانه یک میلیون بشکه نفت بیشتر تولید کند. وزارت نفت در نظر دارد از غول های نفتی دعوت به همکاری کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :