موضوعات ‌مرتبط: سیاسی حج و زیارت

a/23152 :کد

0

تشریح جزئیات فاجعه منا از سوی رئیس سازمان حج و زیارت

  جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ — ۱۱:۲۰
تعداد بازدید : ۲۶۸   
 تحلیل ایران -تشریح جزئیات فاجعه منا از سوی رئیس سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت به تشریح جزئیات فاجعه منا و سوالات رایج در این زمینه پرداخت.

رئیس سازمان حج و زیارت به تشریح جزئیات فاجعه منا و سوالات رایج در این زمینه پرداخت.

 

به گزارش تحلیل ایران، سعید اوحدی ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهد مقدس اظهار داشت: این روزها مصادف شد با چهلمین روز عروج ملکوتی جان باختگان عزیزی که در حج 94 دعوت حق را لبیک گفتند و کشور ما را در غم و اندوه سنگینی بردند، این فاجعه را بار دیگر خدمت ملت بزرگ ایران و مقام معظم رهبری تسلیت عرض می‌کنیم.

 

وی بیان کرد: قبل از اینکه فاجعه منا را بخواهیم مرور کنیم قطعا برای مردم بزرگوار سوالاتی وجود دارد که اصلا اصل این ماجرا چه بود و چه شد که بزرگترین فاجعه بشری در حرم امن الهی رخ داد و بیش از 7 هزار زائر در این فاجعه جان باختند.

 

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: چه اتفاقی افتاد که مقام معظم رهبری فرمودند همه مسلمانان جهان از این فاجعه در حیرت فرو رفتند؟ علت اینکه آمار جان باختگان به این عدد رسید چه بود؟ چه دلیلی برای افزایش آمار جان باختگان وجود دارد؟

 

اوحدی خاطرنشان کرد: یکی از سوالات هم این است که روند پیگیری از سوی ما چگونه بوده است؟ مقام معظم رهبری فرمودند خاطره منا باید در اذهان زنده بماند حتی اگر ده سال نیز طول بکشد و این بر ما و دولت و همه ملت تکلیف شد تا منویات مقام معظم رهبری را به عنوان تکلیف در دستور کار قرار دهیم.

 

وی با اشاره به اینکه قطعا این سوال وجود دارد که وضعیت پیگیری حقوقی این فاجعه چیست؟ تصریح کرد: یقینا این سوال وجود دارد که این فاجعه آیا تعمد و براساس نقشه بوده است و یا اینکه در راستای سوء مدیریت وهابیتی که بر فرآیند حج مدیریت دارند بوده است؟

 

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: قبل از اینکه به خود فاجعه و ماجرای منا بپردازیم قطعا در میان عزیزان کسانی هستند که به حج مشرف نشده‌اند، باید به اینکه چه شرایطی در روزهای حضور زائران در عرفات و منا وجود دارد، اشاره کنیم.

 

اوحدی افزود: زائران از 8 ذی الحجه باید در چهار موقع مناسک اساسی حج را انجام دهند، وقوف در عرفات، برائت، وقوف در مشعرالحرام، ورود به منا و رمی جمرات اساسی ترین اقداماتی است که در این 4 روز صورت می‌گیرد.

 

رئیس سازمان حج و زیارت تاکید کرد: اگر زائر ما در شهرهای مدینه منوره و مکه مکرمه در هتل مستقر است در عرفات پراکندگی چادر را داریم و در 12 هزار چادر زائران به اعمال مشغول هستند و در منا هم حدود 8 هزار زائر داریم که بیتوته منا را انجام می‌دهند.

 

اوحدی بیان کرد: ازدحام جمعیت یکی از موارد بسیار مهم در این روزها در عرفات و منا است، دو میلیون جمعیت در عرفات حاضر هستند و روز دهم به سمت منا حرکت می‌کنند تا رمی جمرات و سپس قربانی را انجام دهند و این نیازمند مدیریت جامعی است که متاسفانه در سال‌های گذشته شاهد بودیم که این سوء مدیریت تکرار شد.

 

وی تصریح کرد: امسال سرآمد این سوء تدبیر دولت عربستان بود، حمل و نقل در این ایام نیز داستان مفصلی دارد و باید همه زائران به سمت عرفات حرکت کنند و امکانات حمل و نقل فراهم باشد.

منبع:تسنیم 

 

                               

فاجعه     منا     حج     مقام معظم رهبری        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :