موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/23176 :کد

0

راه حل ساده‌ای برای بحران پناهندگان وجود ندارد

  جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ — ۱۴:۰۰
تعداد بازدید : ۱۳۶   
 تحلیل ایران -راه حل ساده‌ای برای بحران پناهندگان وجود ندارد

وزیر خارجه آلمان ضمن ابراز خوش بینی درباره نتایج نشست اخیر وین برای حل بحران سوریه حل این مسئله را بدون روسیه امکان پذیر ندانسته و تاکید کرد که ما برای حل سیاسی این درگیری ها به مسکو نیاز داریم.

به گزارش تحلیل ایران، "فرانک والتر اشتاین مایر" وزیر امور خارجه آلمان در گفتگو با روزنامه سوئیسی "نویه زوریخه سایتونگ" به موضوع ترکیه و پیروزی حزب عدالت و توسعه اردوغان در انتخابات پارلمانی اخیر این کشور پرداخته پیروزی چشمگیر حزب اردوغان در این انتخابات را غافلگیر کننده خوانده و گفت: نظر سنجی ها چیز دیگری را نشان می دادند. اکثریت مطلق برای حزب عدالت و توسعه همزمان یک مسئولیت بزرگ برای دولت جدید را با خود می آورد. ما باید واقع بین باشیم.

 

وی در بخش دیگری از این گفتگو ابراز امیدواری کرد که اردوغان از موضع قدرت یک سیگنال قدرتمند برای غلبه بر چند قطبی شدن جامعه اش ارسال کند و روند صلح با کردها را دوباره در پیش گیرد. این همچنین برای پایداری منطقه اهمیت دارد.

 

بدون توافق با ترکیه هجوم پناهندگان به اروپا محدود نمی‌شود

اشتاین مایر درباره انتظارات اتحادیه اروپا از ترکیه در بحران پناهندگان نیز گفت: ترکیه یک کشور کلیدی مهم برای مهاجرت به اروپا هست و باقی می ماند. بدون توافق با ترکیه هجوم پناهندگان به اتحادیه اروپا محدود نمی شود.

 

وی از توافق با ترکیه روی یک طرح عملی طی گفتگوهای دوجانبه خبر داده و گفت: ما نباید هیچ زمانی را در اجرای این پروژه مشترک از دست بدهیم.

 

وزیر خارجه آلمان انتظارات ترکیه برای به رسمیت شناخته شدن و حمایت های مالی در قبال همکاری برای حل بحران پناهندگان را بجا دانسته و تسهیل ویزا و شروع مجدد بخش های جدیدی از مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا را به عنوان بخشی از یک بسته کلی بین طرفین امکان پذیر دانست.

 

اشتاین مایر در بخش دیگری از این گفتگو بر لزوم پذیرش پناهندگانی که واقعا به کمک نیازدارند تاکید کرده و در عین حال گفت افرادی که حقی برای پناهندگی در کشور ما را ندارند باید آلمان را ترک کنند.

 

راه حل ساده ای برای بحران پناهندگان وجود ندارد

اشتاین مایر کشیدن دیوار و حصار در مرزهای بین اتریش یا سوئیس را راه حل این مسئله ندانسته و با تاکید بر اینکه حقیقت این است که برای این مسئله راه حل ساده ای وجود ندارد گفت: کسی که برای انسان ها به گونه ای دیگر توضیح می دهد صداقت ندارد.

 

وی از اقدامات در سطح ملی و اروپایی برای مقابله با بحران پناهندگان خبر داده و گفت: ما فورا به یک کلید دائمی توزیع پناهندگان در سراسر اروپا نیاز داریم. این طور نمی تواند باشد که آلمان همراه با تعداد انگشت شماری از کشورهای اتحادیه اروپا بار بزرگ پناهندگان را به تنهایی بر دوش بکشند. طبیعتا ما همچنان به استانداردهای مشترک بیشتر در قواعد پناهندگی که همه آن را رعایت کنند نیاز داریم.

 

اشتاین مایر در بخش دیگری از این گفتگو با تاکید بر اینکه ما باید به صورت فشرده تر روی بحران سوریه کار کنیم درباره نشست اخیر حل بحران سوریه در وین گفت: در هر صورت برای اولین بار این امید به وجود آمد که همه شرکایی که حضور و همکاری آن ها برای حل این بحران ضرورت دارد گرد هم آیند. روسیه و آمریکا در وین خوب همکاری کرده اند. هم در واشنگتن و هم در مسکو این شناخت افزایش می یابد که ما در سوریه به طرف مقابل نیاز داریم و سوریه نباید صحنه رویارویی مستقیم قدرت های بزرگ باشد. همچنین این خوب است که ایران و عربستان سعودی هم در وین بر سر میز مذاکره نشستند. از وین این سیگنال ارسال می شود که در سوریه اوضاع مانند سابق نمی تواند ادامه پیدا کند.

 

وی افزود: در وین این موفقیت به دست آمده است که این مسئله مورد اختلاف ( نقش اسد در آینده سوریه) روند حل بحران را فلج نکرده و بر موضوعات دیگری تمرکز شود. ما بر این مسئله توافق کرده ایم که سوریه به عنوان یک دولت واحد و سکولار حفظ شود.

 

برای حل سیاسی بحران سوریه به روسیه نیازمندیم

وزیر خارجه آلمان در بخش دیگری از این گفتگو به نقش روسیه در سوریه پرداخته و با تاکید بر اینکه دخالت نظامی این کشور در سوریه اوضاع را پیچیده تر کرده است در عین حال گفت: نفوذ روسیه به اندازه ای بالا است که راه حل این بحران بدون روسیه نمی تواند یافت شود. ما به روسیه برای حل سیاسی این درگیری ها نیاز داریم. اما روسیه نیز برای اینکه در این درگیری ها در سوریه گرفتار نشود به ما نیاز دارد.

منبع:تسنیم

                               

پناهندگان     بحران     آلمان     روسیه        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :