موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی شهری

a/23222 :کد

0

اجرای ۵خط اتوبوسرانی فرامنطقه ای در پایتخت

  جمعه ۱۵ آبان ۱۳۹۴ — ۲۰:۳۶
تعداد بازدید : ۲۰۹   
 تحلیل ایران -اجرای ۵خط اتوبوسرانی فرامنطقه ای در پایتخت

معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداری تهران گفت: اجراي خطوط اتوبوسرانی در تهران در قالب سيستم حمل و نقل يكپارچه و مبتنی بر طرح جامع حمل و نقل و ترافيك شهر تهران انجام مي شود.

معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداری تهران گفت: اجراي خطوط اتوبوسرانی در تهران در قالب سيستم حمل و نقل يكپارچه و مبتنی بر طرح جامع حمل و نقل و ترافيك شهر تهران انجام مي شود.


به گزارش تحلیل ایران، سيد جعفر تشكري هاشمي افزود: مترو، اولويت نخست مديريت شهري در حوزه حمل و نقل عمومي است و پس از آن، به ترتيب سامانه اتوبوس هاي تندرو (بي ‌آر ‌تي)، مسيرهاي فرا منطقه اي به عنوان خطوط پر سرعت، مسيرهاي منطقه اي و محلي به عنوان خطوط تغذيه كننده و تاكسي ها در اولويت قرار دارند، ضمن اين‌ كه توسعه خطوط دوچرخه سواري و مسيرهاي پياده روي نيز از اهمیت ویژه ای بر خورداراند.

وي با اعلام اين كه اشتباه بزرگی كه از ديرباز در اذهان عمومي نقش بسته، اين است كه معابر شهری تنها بايد در اختيار خودروهاي شخصي و موتورسيكلت ها قرار داشته و در خدمت سواره‌ها باشند، تأكيد كرد: اين باور از ریشه و سرچشمه غلط است، چرا كه ما اعتقاد داريم شهر براي همه شهروندان اعم از سواره‌ و پياده است و در اين ميان، پياده ها از اولويت برخورداراند و در بين سواره ها نيز آنها كه از حمل و نقل عمومي استفاده مي‌كنند، در ارجحيت قرار دارند.

طول خطوط اتوبوسرانی فرامنطقه ای ۵۴ کیلومتر است

معاون شهردار تهران اجراي خطوط اتوبوسرانی فرا منطقه اي را بر اساس طرح جامع و بر مبنای مصوبات شوراي ترافيك شهر تهران دانست و اظهار كرد: در اين راستا، احداث ۵ خط فرا منطقه اي به طول ۵۴ كيلومتر، شامل خط يك از ميدان جمهوري اسلامي تا ميدان شهيد كلاهدوز، ‌خط ۲ از ميدان هفت تير تا ميدان صادقيه، خط ۳ از ميدان آرژانتين تا ميدان امام خميني، خط ۴ در مسير خيابان هاي شهيد بهشتي و شهيد مطهري و خط ۵ از ميدان راه‌ آهن تا شهرك والفجر را در دستور كار  داریم.

مهندس تشكري هاشمي در توضيح برخي اظهارات مبني بر اين كه احداث خط فرا منطقه اي ميدان هفت تير تا ميدان صادقيه، بلوار كشاورز را دستخوش تغييراتي خواهد كرد، تصريح كرد: به هيچ عنوان تغييري در اين معبر و فضاي سبز آن ايجاد نمي‌شود و بر حفظ اين مسير زيبا كه به حافظه تاريخي شهر تهران و به خاطره جمعی شهروندان تهرانی تبديل شده، تأكيد داريم.

وي در تشريح ويژگي هاي فيزيكي خطوط فرا منطقه اي و آثاري كه ممكن است اين خطوط در محورهايي كه قرار است به اجرا در آیند، بر جاي بگذارند، گفت: خطوط فرا منطقه اي، بدون جدا كننده و گاردريل و بدون محدوديت تفكيك فيزيكي و سایر محدوديت هايي كه در خطوط بي آر تي به چشم مي خورد، اجرا مي شوند و در بخش هايي از مسير، اتوبوس ها در كنار ساير خودروهاي عبوري رفت و آمد مي كنند.

معاون شهردار تهران با اشاره به اين كه اگر مي‌گوييم شهروندان از وسیله نقلیه شخصی خود پياده شده و سوار وسایل نقلیه عمومي شوند و محدوديت هايي براي تردد خودروهاي سواری وضع و اعمال مي كنيم، بايد مقدمات اجراي اين سياست را نيز فراهم نمايیم، اظهار كرد: مي بايست به نوعي عمل كنيم كه مردم كمترين آسيب را از رهگذار سياست هاي ما ببينند و به موازات آن، بيشترين منفعت را از اين رهگذر کسب نمایند.

مهندس تشكري هاشمي با بيان اين كه اجراي خطوط فرا منطقه اي در راستاي سياست ترغيب و تشويق مردم به استفاده از وسايل نقليه عمومي به جاي وسيله نقلیه شخصي در دستور كار قرار دارد، تصريح كرد: تجربيات جهاني نشان داده، در صورتي كه حمل و نقل عمومي جذاب، روان و كارآمد، در دسترس شهروندان باشد، در آن صورت مي‌توان انتظار داشت مردم، كمتر از خودروي سواري خود استفاده كرده و به سمت استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومي بروند.

وي با تأكيد بر اين كه آلودگي خودروهاي كاربراتوري حدود ۴۰ گرم در هر كيلومتر پيمايش است، در صورتي كه آلودگي خودروهاي انژكتوري، تنها ۲ تا ۳ گرم در هر كيلومتر پيمايش است، اضافه كرد: در حال حاضر، حدود ۱۰۰ دستگاه تاكسي هيبريدي با استاندارد يورو ۵ وارد ناوگان تاكسيراني شده که در تلاشيم تا پايان سال، اين تعداد را به ۱۰۰۰ دستگاه برسانيم.

ال آر تی گزینه مناسبی برای معابری است که مسافر کمتری دارند

معاون شهردار تهران با اشاره به مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در خصوص اختصاص وام ۲۵ ميليون توماني براي خريد خودرو که قرار است از شنبه ۱۶ آبان آغاز شود، اين مصوبه را مشوق خوبي براي ايجاد تحول جدي در نوسازي خودروهای فرسوده دانست و اظهار كرد: در اختصاص اين وام، اولويت باید با دارندگان تاكسي‌ هاي فرسوده اي باشد كه در ناوگان حمل و نقل عمومي كار مي‌كنند و بيشترين پيمايش را در سطح شهر دارند و در نتيجه بيشترين آلودگي را نيز در هواي شهر توليد مي‌كنند.

مهندس تشكري هاشمي با بيان اين كه به آينده ناوگان تاكسيراني از طريق نوسازي تاكسي هاي فرسوده خوشبين هستم و اميدوارم با تدابير مديريت شهري و حمايت هاي دولت محترم، ناوگان فرسوده تاكسيرانی مورد نوسازي قرار بگيرد، تصريح كرد: به اين منظور، بانك ها از طريق اختصاص اعتبار به نوسازي و گواهي اسقاط، مي توانند نقش شايسته اي را ايفاء كنند، ضمن اين كه در اين ميان، اهمیت ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت كشور در تسهیل و تسریع این مهم را نيز نبايد از نظر دور داشت.

وي در پايان با تأكيد بر اين كه مطالعات احداث قطار سبك شهري موسوم به ال آر تي به عنوان يكي از مُدهاي حمل و نقل عمومي را آغاز كرده‌ايم، خاطرنشان كرد: مُدهاي حمل و نقلي بايد بر اساس حجم مسافر در معابر شهري طراحي شوند و براي معابري كه حجم مسافر كمتري دارند، سيستم ال آر تي گزينه مناسبي است كه مطالعات اجرايي آن شروع شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :