موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/23436 :کد

0

آمریکاو شوروی در سال ۱۹۸۳ تا آستانه جنگی تمام عیار پیش رفتند

  یکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ — ۰۳:۱۵
تعداد بازدید : ۳۰۳   
 تحلیل ایران -آمریکاو شوروی در سال ۱۹۸۳ تا آستانه جنگی تمام عیار پیش رفتند

یک گزارش به تازگی افشا شده نشان می‌دهد که جهان در سال ۸۳ میلادی و بعد از غروب جنگ سرد بین آمریکا و روسیه چگونه تا آستانه فاجعه‌ای هسته‌ای پیش رفت.

یک گزارش به تازگی افشا شده نشان می‌دهد که جهان در سال ۸۳ میلادی و بعد از غروب جنگ سرد بین آمریکا و روسیه چگونه تا آستانه فاجعه‌ای هسته‌ای پیش رفت.

 

به گزارش تحلیل ایران، خبرگزاری «اسپوتنیک» در مطلبی به اسناد از حالت محرمانه درآمده‌ای اشاره می‌کند که بر اساس آن 2 کشور آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق به عنوان قدرت‌های هسته‌ای اصلی جهان تا نزدیکی جنگی تمام عیار پیش رفتند.

بایگانی امنیت ملی دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا اخیرا اسناد سال فوریه سال 1990 تحت عنوان «ترس از جنگ با اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال 1983» را منتشر ساخته و در آن  توضیح داده است که چگونه آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی تا آستانه نبرد به پیش رفتند.

بر این اساس، مشاوران اطلاعات خارجی رییس جمهور وقت آمریکا، پیش بینی کرده‌ بودند که روابط ایالات متحده با اتحاد جماهیر شوروی در سال 83 میلادی به طور ناخواسته و در جریان انجام رزمایشی به نام «ایبل آرچر 83» به مرحله‌ای حساس رسید.

 در اسناد منتشر شده ناتو و نیروی هوایی آمریکا نیز آمده است که رزمایش ایبل آرچر 83 شامل اقدامات تحریک آمیز جدیدی بود که می‌توانست از سوی اتحاد جماهیر شوروی سابق به عنوان مقدمه‌ای برای یک حمله واقعی سو برداشت شود .

 آمریکا در رزمایشی به نام «اتمن فورج 83» که رزمایش ایبل آرچر نیز جزو آن بود، با پروازی بدون استفاده از هدایت رادیویی 19000 هزار نیروی خود را عازم خاک اروپا کرد. یعنی تغییر دستورات از «مقرهای جنگ دائمی به ستاد جنگ جایگزین» و  بکارگیری رویکردهایی جدید در استفاده از سلاح‌های هسته‌ای منجمله مشاوره با مکان‌هایی در لندن و واشنگتن و خطاهای متعدد لفظی بسیار که در یکی از آن‌ها از سورتی‌های پروازهای بمب افکن بی 52 به عنوان حمله هسته‌ای یاد شده بود.

گزارش هئیت مشاوران اطلاعات خارجی به ریاست جمهور آمریکا همچنین به مواردی دیگری به عنوان «موج‌های ویژه»  اشاره می‌کند که ممکن بود از سوی جماهیر شوروی به اشتباه تفسیر شود. منجمله ارتباطات پیش از رزمایش که در آن نیروها از حالت آماده باش‌های معمول به سوی آماده باش‌های جامع پیش رفته و برخی جنگنده‌های آمریکایی با خروج از آشیانه‌ها حمل و نقل شبه کلاهک‌های هسته‌ای را تمرین می‌کردند.

این گزارش همچنین فاش می‌کند که اتحاد جماهیر شوروی سابق نیز به واقع بر این باور رسیده بود که آمریکا در حال آماده سازی خود برای نبردی واقعی شده و به بنابر این نیروهای خود را برای واکنش نشان دادن بسیج کرد.

 بر اساس اسناد بایگانی امنیت ملی دانشگاه جورج واشنگتن پیمان ورشو (پیمان نظامی به امضای کشورهای آلبانی،آلمان شرقی سابق ،بلغارستان، چکسلواکی سابق ، شوروی لهستان و مجارستان که تا 1991 برقرار بود) در نوع خود از حیث مقیاس برای واکنش نشان دادن به آمریکا در مقابل رزمایش ایبل آرچر 83 بی‌نظیر بوده و شامل انتقال جنگ‌افزارهای هسته‌ای از انبارها به یگان‌ها از سوی بالگردها، تعلیق همه پروازهای عملیاتی جز موارد جمع آوری اطلاعات از تاریخ 4 تا 10 نوامبر برای در اختیار داشتن جنگنده لازم برای جنگ احتمالی بود و البته آمریکا نیز مطابق معمول هیچ اطلاعی از این فعالیت‌ها نداشت.

در بخش انتهایی این گزارش  آمده است: تصور آمریکا از این‌که در حال قربانی شدن بابت سو برداشت و استنباط وارونه می‌باشد و البته عدم تصور از اینکه شوروی هم تا بدین حد خود را برای جنگ‌ آماده کند موجب شد افسران نظامی حاضر در رزمایش ایبل آرچر با وقوف به این مسئله که بخشی از نیروهای مسلح شوروی در ‌آماده باش هستند، بدون انجام اقدامی خطر احتمالی وقوع نبرد را به حداقل برسانند. همچنین اگر ارتش آمریکا رویکردهای عملیاتی خود را در اروپای شرقی تغییر می‌داد، نه تنها بر تنش‌ها می‌افزود بلکه احتمال یک جنگ تصادفی نیز افزایش پیدا می‌کرد . البته شاید عدم انفعال ارتش آمریکا نیز در این ماجرا دخیل بود که جهان را از نبرد نجات داد.

منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :