موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد و انرژی

a/23446 :کد

0

ایران، روسیه و حالا آمریکا؛ تکمیل خسارت دیدگان کاهش قیمت نفت

  یکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ — ۰۴:۴۸
تعداد بازدید : ۲۸۰   
 تحلیل ایران -ایران، روسیه و حالا آمریکا؛ تکمیل خسارت دیدگان کاهش قیمت نفت

حال که این سیاست، گریبان آمریکا را گرفته است، این صندوق طی گزارشی توصیه هایی به این کشورها به خصوص عربستان کرده است که قدری سوال برانگیز است!

حال که این سیاست، گریبان آمریکا را گرفته است، این صندوق طی گزارشی توصیه هایی به این کشورها به خصوص عربستان کرده است که قدری سوال برانگیز است!

 

 به گزارش تحلیل ایران، کاهش قیمت نفت که چندی پیش بر اساس سیاست های دامپینگ عربستان به اجرا گذاشته شده بود از همان ابتدا واکنش بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای عضو اوپک را با خود به همراه داشت. اما متأسفانه کشور عربستان به علت برخی تک روی های سیاستی خود که عمدتاً با پشتوانه دولت های  غربی صورت می گرفت به فروش بالا به همراه قیمت پایین نفت در بازار جهانی ادامه داد و منجربه وارد آمدن ضرر و زیان هایی برای بسیاری از کشورها مانند ایران و روسیه شد. اما حال که چند ماهی است از اجرای چنین سیاست یک طرفه ای می گذرد، نتایج آن دامن پشتیبانان عربستان یعنی آمریکا را نیز گرفته است!

بالاخره کاهش قیمت نفت، گریبان آمریکا را هم گرفت!

براساس آمار اخیر شرکت های انرژی آن طور که روزنامه خراسان گزارش کرده است آمریکا تعداد سکوهای حفاری خود را برای هشتمین هفته متوالی کاهش داده اند، هرچند که سرعت این کاهش کندتر شده و این هفته تنها یک سکو از روند تولید حذف شده است. همچنین به نقل از رویترز، موسسه خدمات نفتی بیکر هاگز در گزارش خود اعلام کرده است، مجموع تعداد سکوهای حفاری در یک هفته منتهی به ۲۳ اکتبر به ۵۹۴ مورد رسیده که پایین ترین رقم از جولای ۲۰۱۰ تاکنون است. طی ۸ هفته گذشته، حفاران نفت آمریکایی مجموعا ۸۱ سکوی حفاری را تعطیل کرده اند. کاهش سکو در هفته جاری پایین ترین میزان کاهش هفتگی از زمانی بوده که حفاران پس از ۴۷ مورد افزایش سکو در طول فصل تابستان، در ماه سپتامبر شروع به کاهش تعداد سکوها کردند.

 زمانی که متوسط قیمت نفت در ماه های می و ژوئن به ۶۰ دلار در هر بشکه رسید، شرکت های حفاری تصمیم گرفتند در طول فصل تابستان تعداد سکوهای حفاری را افزایش دهند. همچنین کل سکوهای شمرده شده در این هفته، کمتر از نصف ۱۵۹۵ سکوی حفاری نفتی بود که سال پیش همین موقع شمرده شده بود. تعداد سکوهای حفاری نفت در آمریکا از اکتبر ۲۰۱۴، یعنی زمانی که به بالاترین رقم خود (۱۶۰۹ سکو) رسید، به طور متوسط هر هفته ۱۹ مورد کاهش یافته است.

پیش بینی های صندوق بین المللی پول

براساس آمار واصله از روند کاهشی سکوهای نفتی کشور آمریکا که به نقل از خبرگزاری خود آن ها به واسطه کاهش قیمت نفت اتفاق افتاده است می توان به این نتیجه رسید که سیاست دامپینگ نفتی کشور عربستان حال دامن خود آمریکا را گرفته است و از آنجا که نفت در اقتصاد آمریکا یکی از کالاهای بسیار مهم است نادیده گرفتن آن برای آمریکایی ها غیر ممکن خواهد بود. نکته جالبی که در این بین وجود دارد پیش بینی های اخیر صندوق بین المللی پول از ذخایر ارزی کشورهای نفتی به خصوص عربستان و سایر کشورهای نفتی منطقه است که قطعاً برای این کشورها نگران کننده خواهد بود.

به گزارش فارس، صندوق بین المللی پول در گزارشی تکان دهنده هشدار داده در صورتی که قیمت نفت در حدود ۵۰ دلار باقی بماند، ذخایر ارزی اکثر کشورهای منطقه طی پنج سال یا کمتر تمام خواهد شد. این وضعیت به صورت ویژه شامل کشورهایی نظیر عربستان، عمان و بحرین می شود. براساس این گزارش، ذخایر مالی عربستان به سختی،  با نفت ۵۰ دلاری تنها برای پنج سال کافی است و این کشور به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده نفت جهان، باید نفت خود را با قیمت بشکه ای ۱۰۶ دلار بفروشد تا بتواند در بودجه توازن ایجاد کند.

در این برآورد، وضعیت ایران به نسبت همسایگانش بهتر است. ایران تا ۱۰ سال می تواند با نفت ۵۰ دلاری کنار بیاید. همچنین قیمت نفت سر به سر نفت برای ایران ۷۲ دلار در هر بشکه برآورد شده است. در غیر این صورت ایران با کسری بودجه مواجه می شود. براساس این گزارش، بحرین کمتر از ۵ سال، امارات ۳۰ سال و کویت و قطر ۲۵ سال در برابر نفت ۵۰ دلاری می توانند مقاومت کنند. اما ذخایر ارزی عراق به معنای واقعی به علت هزینه های بالای مقابله با گروه تروریستی داعش پایان یافته است.

با نگاهی دقیق و موشکافانه به وضعیت اخیر سکوهای نفتی کشور آمریکا و وضعیت نابسامان این کشور در بخش نفتی خود و از طرف دیگر پیش بینی های اخیر صندوق بین المللی پول می توان به وجود ارتباطی ظریف میان این دو پی برد. به این مفهوم که زمانی که سیاست های دامپینگ عربستان به اجرا گذاشته شد خبری از تحلیل های و توصیه های این چنینی صندوق بین المللی پول نبود اما حال که این سیاست، گریبان آمریکا را گرفته است، این صندوق طی گزارشی توصیه هایی به این کشورها به خصوص عربستان کرده است که قدری سوال برانگیز است! هشدار به عربستان برای اتمام ذخایر ارزی آن طی پنج سال آینده، پیش بینی تکان دهنده ای است. آن هم برای کشوری که بزرگترین ذخایر نفتی دنیا را به خود اختصاص داده است و از درآمدهای سرشار نفتی خود، اقتصاد کشورش را اداره می کند!

افزایش احتمالی قیمت نفت

در واقع باید اذعان داشت که چنین توصیه های سیاستی آن هم از سوی این صندوق نمی تواند همواره خیرخواهانه باشد و رنگ و بوی سیاست می دهد! این موضوع در مورد ایران در زمان تحریم ها و بعد از تحریم ها به خوبی مشاهده شده است. بنابراین باید از سو خوشحال بود که شاید چنین هشدارهایی از سوی این صندوق بتواند بر سیاست گذاران مطیع کشور عربستان اثر گذار باشد و وضعیت قیمت نفت بهبود پیدا کند. زیرا به هر حال افزایش قیمت جهانی نفت در شرایط کنونی ایران که تحریم های نفتی برداشته شده است، دارای منافع زیادی برای اقتصاد کشورمان خواهد بود. از طرف دیگر نیز چنانچه تصمیم سازان عربستانی تصمیماتی مبتنی بر این توصیه ها بگیرند، باز هم بر اعتبار خود در اوپک خواهند کاست زیرا به هر حال خودسری های این کشور در اوپک به زیان بسیاری از کشورهای منطقه شده است.

حال باید منتظر عکس العمل های مقامات کشور عربستان بود و باید دید که آیا افزایش قیمت جهانی نفت به واسطه تصمیمات کشور عربستان اتفاق خواهد افتاد؟ با این حال باید دانست که مقامات کشور ما در بخش نفت باید به نوع و نحوه بستن قراردادهای جدید نفتی خود که اخیراً به واسطه برداشته شدن تحریم ها جدی شده است، توجه ویژه ای داشته باشند و نباید منتظر قیمت های آتی نفت پس از تصمیم سازی احتمالی کشور عربستان بمانند.

منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :