موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی محیط زیست

a/23583 :کد

0

افزایش همکاری ایران و آلمان در برنامه ریزی کلان زیست محیطی

  یکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ — ۲۲:۱۹
تعداد بازدید : ۲۵۳   
 تحلیل ایران -افزایش همکاری ایران و آلمان در برنامه ریزی کلان زیست محیطی

وزیر نیرو در دیدار با قائم مقام وزیر محیط زیست و ساختمان آلمان خواهان همکاری دو کشور در زمینه سیاستگذاری و برنامه ریزی کلان محیط زیستی شد.

وزیر نیرو در دیدار با قائم مقام وزیر محیط زیست و ساختمان آلمان خواهان همکاری دو کشور در زمینه سیاستگذاری و برنامه ریزی کلان محیط زیستی شد.

به گزارش تحلیل ایران از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، حمید چیت چیان در دیدار با 'گونتر آدلر' قائم مقام وزیر محیط زیست و ساختمان آلمان اظهار داشت: در هفته های گذشته دیدارهای بسیار خوبی با مقام ها و هیأت های اقتصادی آلمانی درباره توسعه همکاری ها در زمینه آب و برق داشته ایم که امیدواریم این دیدارها در توسعه روابط دو کشور مؤثر باشد.
وی افزود: با توجه به پشت سر گذاشتن یک دوره خشکسالی 15 ساله در ایران، هم اکنون موضوع آب، تامین آب شرب، مدیریت منابع و جمع آوری فاضلاب های شهری از اهمیت بسیار بالایی در کشور برخوردار است.
چیت چیان با تاکید بر اهمیت حفظ کیفیت منابع آب و محیط زیست کشور، گفت: حدود 58 درصد از آب مصرفی در ایران بدون تصفیه وارد محیط زیست می شود و به رغم اجرای سریع طرح های جمع آوری فاضلاب در مناطق مختلف کشور، نیازمند سرمایه گذاری بیشتر در این زمینه هستیم.
وزیر نیرو ادامه داد: در بخش برق نیز به دلیل رشد سالانه 5.5 درصدی مصرف در کشور، پیش بینی بر این است که تا 10 سال آینده باید ظرفیت جدید 45 تا 50 هزار مگاواتی نیروگاهی در ایران ساخته شود.
وی تصریح کرد: در این سبد نیروگاهی، احداث نیروگاه های بادی، خورشیدی و آبی و همچنین تبدیل نیروگاه های گازی به سیکل ترکیبی از اهمیت بالایی برخوردار است و این روند به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک خواهد کرد.
چیت چیان با اشاره به توانمندی های ایران در ساخت توربین های گاز، بیان داشت: تاکنون ایران توربین های گازی را تحت لیسانس شرکت زیمنس آلمان در کشور تولید کرده است، اما طی مذاکره ای که با این شرکت داشته ایم، قرار شده با انتقال فناوری توربین های بزرگ کلاس E و F نیز در داخل کشور تولید شود.
مقام عالی وزارت نیرو با اشاره به برنامه ایران برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر، گفت: در این برنامه نگاه اقتصادی در اولویت نیست، بلکه به دنبال مشارکت فعال ایران در برنامه کاهش گازهای مخرب گلخانه ای هستیم.
وی ادامه داد: ایران منابع گاز فراوانی دارد که می تواند در نیروگاه های خود استفاده کند، اما هزینه زیادی را برای توسعه انرژی های پاک به دلیل مسؤولیت پذیری در زمینه بهبود محیط زیست جهانی متقبل شده است. 
وزیر نیرو ابراز امیدواری کرد: با توجه به شناخت متقابل مؤسسات ایرانی و آلمانی از یکدیگر، دو کشور در حوضه محیط زیست همکاری راهبردی با همدیگر داشته باشند.

** همکاری در زمینه کاهش گازهای گلخانه ای یک مسؤولیت جهانی است
در این دیدار قائم مقام وزیر محیط زیست و ساختمان آلمان با تاکید بر زمینه های بسیار همکاری بین دو کشور ابراز امیدواری کرد همکاری بین ایران و آلمان در دوره جدید همکاری ها به مراتب بهتر از دوره قبل از اعمال تحریم ها علیه ایران شود. 
گونتر آدلر با اشاره به دستاوردهای مثبت سفر قائم مقام صدراعظم آلمان به ایران در هفته های گذشته، گفت: اکنون زمان آن رسیده که یک قدم جلوتر برویم و پیشنهادهای دقیقی را برای توسعه همکاری ها داشته باشیم.
وی ادامه داد: چندین طرح همکاری با ایران در برنامه اجرایی ما قرار گرفته که بررسی های اولیه شرکت های آلمانی برای اجرا کردن آنها آغاز شده و امیدواریم این طرح ها هر چه زودتر به مرحله اجرا برسد.
قائم مقام وزیر محیط زیست و ساختمان آلمان با تقدیر از پیشنهادهای وزیر نیرو برای همکاری در زمینه انرژی های پاک، تصریح کرد: همکاری در زمینه کاهش گازهای گلخانه ای یک مسؤولیت جهانی است و این طرح به تنهایی قابل انجام نیست. 

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :