موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/23856 :کد

0

روسیه در حال طراحی نسل بعدی زیر دریایی‌های هسته‌ای

  ﺳﻪشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ — ۱۵:۵۲
تعداد بازدید : ۱۹۸   
 تحلیل ایران -روسیه در حال طراحی نسل بعدی زیر دریایی‌های هسته‌ای

روسیه در حال توسعه دو نوع از زیر دریایی‌های هسته‌ای برای جایگزین کردن زیر دریایی‌های پروژه کلاس سیرا – ۹۴۵ (sierra-class) و پروژه اسکار ( ۹۴۹A Oscar-class۹۴۹A) است.

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از مجله نشنال اینترست، این زیر دریایی‌های جدید جدای از پروژه‌ی زیردریایی موشک بالستیک بوری (Borei) و زیردریایی موشک هدایت شونده یاسن (yasen) که در اواخر عصر اتحاد جماهیر شوروی طراحی شدند هستند.

 

زیر دریایی که جایگزین کلاس سیرا می‌شود به عنوان یک رهگیر که از ناوگان زیر دریایی موشک بالستیک هسته‌ای روسیه محافظت خواهد کرد طراحی شده است و جایگزین زیر دریایی کلاس اسکار زیر دریایی موشک هدایت شده خواهد بود که ناو هواپیمابر ایالات متحده، شکار خواهد کرد.

 

آناتولی شلموف مدیر ارشد شرکت کشتی‌سازی در این باره گفت: به عنوان بخشی از فعالیت‌های آتی در طراحی زیردریایی‌های هسته‌ای نسل پنجم دو مدل زیردریایی تولید خواهد شد. هدف اصلی از زیر دریایی نوع اول، اطمینان از تحمل پذیری زیردریایی‌های کروز و نبرد با زیر دریایی‌های دشمن است و دومین زیر دریایی موشک‌های کروز را برای حمله به اهداف ساحلی و سطحی حمل خواهد کرد.

 

روسیه می‌گوید که انتظار دارند زیر دریایی‌های جدید بین سال 2017 و 2018 به تولید انبوه برسند.

 

اگر محاسبات روس‌ها دقیق باشد زیردریایی رهگیر در دهه 2020 آماده خدمت خواهد بود. با این حال برآوردهای آمریکایی‌ها درباره‌ی توسعه زیر دریایی‌های روسیه خوشبینانه نیست. کارشناسان نیروی دریایی ایالات متحده معتقدند که کشتی‌های جدید روسیه تا مدت‌ها به تولید نمی‌رسند.

 

برایان کلارک ، کارشناس زیر دریایی در مرکز برآوردهای استراتژیک و بودجه در این باره گفت: من تحقیقاتی کردم و به نظر می‌رسد که روس‌ها در این زمینه طراحی‌های جدیدی را انجام می‌دهند.

 

افرادی که این تلاش‌ها را نظاره می‌کنند اعتقاد ندارند که ساخت و ساز جدید به زودی انجام گیرد.

 

در همین حال ، روسیه در حال به روز رسانی دوازده زیر دریایی هسته‌ای کنونی خود است به این دلیل که این کشور نمی‌تواند زیردریایی‌های کافی در کلاس یاسن (yasen) برای جایگزین کردن ناوگان کنونی خود بسازد.

منبع:ایسنا

                               

روسیه     زیردریایی     هسته ای     موشک        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :