موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی علمی_آموزشی

a/23887 :کد

0

وزارت علوم: هیچ افت علمی در سال های اخیر نداشته ایم

  ﺳﻪشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ — ۲۱:۴۳
تعداد بازدید : ۲۷۳   
 تحلیل ایران -وزارت علوم: هیچ افت علمی در سال های اخیر نداشته ایم

وزارت علوم در مورد نامه ای که طی آن ۱۲ هزار عضو هیئت علمی نسبت به افت علمی هشدار داده بودند اعلام کرد نه تنها هیچ افت علمی در کشور وجود نداشته، بلکه در مواردی شاهد رشد شگفت انگیزی نیز بوده ایم.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بیانیه ای در مورد نامه ای که طی آن 12 هزار عضو هیئت علمی نسبت به افت علمی کشور هشدار داده بودند اعلام کرد نه تنها هیچ افت علمی در سال های اخیر در کشور وجود نداشته، بلکه در مواردی شاهد رشد شگفت انگیزی نیز بوده ایم.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این بیانیه آورده است: این وزارتخانه همان طور که بارها اعلام کرده است، بنا ندارد با ورود به مسائلی که رنگ و بوی سیاسی و حزبی و جناحی دارد، به آتشی که عده ای درصد برافروختن آن هستند، بدمد؛ اما آنجا که احتمال تشویش اذهان عمومی وجود دارد، روشنگری را حق خود دانسته و به خاطر آرامش کسانی که دلبسته این آب و خاک هستند و به توسعه عملی ایران می اندیشند و به آن می بالند.
دراین بیانیه آمده است: بر اساس آماری که بارها و بارها ارائه و اعلام شده و بر اساس آخرین مستندات مهم ترین پایگاه های استنادی علم دنیا، نه تنها هیچ افت علمی در سال های اخیر در کشور وجود نداشته، بلکه در مواردی، شاهد رشد شگفت انگیزی نیز بوده ایم. 
این بیانیه می افزاید رشد 9 برابری شرکت های دانش بنیان، اعلام اسامی 13 دانشگاه ایران در فهرست یک درصد دانشگاه های برتر و تأثیر گذار دنیا ( در حالی که قبل از سال 2013، هیچ دانشگاه ایرانی در این فهرست نبوده است)، اعلام اسامی173 دانشمند ایرانی در بین یک درصد دانشمندان برتر دنیا در سال 2015 و کسب رتبه سوم در جهان در تولید علم شیمی و رتبه هفتم در تولید علم در رشته نانو تکنولوژی و ... دلایلی بر این مدعاست.
در این بیانیه آمده است خوشحالیم که نویسندگان محترم نامه توان علمی، سیاسی، دفاعی و امنیتی ایران را که قاعدتاً خاستگاهی جز دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز فناوری کشور نمی تواند داشته باشد، ستوده اند ولی با کمال تعجب شاهدیم که در ادامه خواهان رفع توقف پیشرفت علمی کشور شده اند.
در پایان این نامه آمده است: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امیدوار است همان طور که در متن نامه نیز آمده است در سال همدلی و همزبانی دولت و ملت، جامعه علمی کشور، اطاعت از قانون را منش خود قرار داده و با تأکید بر وحدت اسلامی حول محور ولایت فقیه در جهت تحقق اهداف سند چشم-انداز1404 بکوشند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :