موضوعات ‌مرتبط: فناوری علمی پزشکی

a/23888 :کد

0

تشخیص ویروس ابولا به کمک نانوذرات مغناطیسی

  ﺳﻪشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ — ۲۱:۴۶
تعداد بازدید : ۳۴۹   
 تحلیل ایران -تشخیص ویروس ابولا به کمک نانوذرات مغناطیسی

محققان چینی با استفاده از نانوذرات متصل به آنتی‌بادی موفق به تولید ابزاری برای تشخیص سریع و ساده ابولا شدند.

محققان چینی با استفاده از نانوذرات متصل به آنتی‌بادی موفق به تولید ابزاری برای تشخیص سریع و ساده ابولا شدند.

 

به گزارش تحلیل ایران ؛ محققان اخیرا تست جدیدی برای تشخیص بیماری ابولا ارائه کردند که در آن از نانوذرات مغناطیسی استفاده می‌شود. این تست می‌تواند برای کنترل گسترش این بیماری در غرب آفریقا مورد استفاده قرار گیرد.

 

نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای در نشریه Biosensors and Bioelectronics منتشر شده است.

 

نتایج یافته‌های محققان نشان می‌دهد که این تست 100 برابر حساس‌تر از روش‌های رایج در تشخیص ابولا است. از انجایی که این تست بسیار ارزان و ساده است بنابراین به راحتی می‌تواند وارد بازار مصرف شده و مانع از گسترش ایبولا شود.

 

محققان آکادمی علوم چین در این پروژه نشان دادند که می‌توان مولکول‌های زیستی مربوط به این بیماری را با استفاده از نانوذرات شناسایی کرد. این روش قابل استفاده برای تشخیص بیماری‌های مختلف نظیر آنفولانزا و سرطان بوده و حتی از آن می‌توان برای شناسایی ذرات آلاینده در پساب‌ها استفاده کرد.

 

ویروس ابولا می‌تواند نیمی از مبتلایان به این بیماری را به کام مرگ بکشد. در سال 2014 این بیماری در آفریقا شیوع پیدا کرد و غرب این قاره را تحت تاثیر خود قرار داد. با توجه به فقدان واکسن و همچنین ضعف زیرساختی در کشورهایی نظیر سیرالئون، لیبی و گینه، این بیماری به سرعت پیشرفت کرده و بسیاری را به کام مرگ کشید.

 

زیونگ یانگ از محققان این پروژه می‌گوید: « در غرب آفریان منابع بسیار محدود بوده و انجام تست‌های گرانقیمت چندان کارآمد نیست. این نوار تستی که ما اخیرا ساخته‌ایم بسیار ساده بوده و در یک مرحله بیماری را شناسایی می‌کند. این تست نتایج را به صورت سیگنال‌های قابل مشاهده ارائه می‌کند به این معنا که محققان نیاز به ابزار خاصی برای تفسیر خروجی تست نبوده و همچنین آموزش ویژه‌ای نیز نیاز ندارد.

 

محققان این پروژه که اختراع خود را ثبت نیز کرده‌اند، از نانوذرات مغناطیسی که عملکرد شبیه به آنزیم دارند برای این کار استفاده کردند که نتایج آن با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است. این تست مقادیر بسیار کم ویروس با 100 برابر دقیق‌تر از دیگر روش‌ها نشان می‌دهد.

 

نانوذرات طلا در این نوار تست به نوعی انتی‌بادی ویژه متصل هستند که به ویروس متصل شده و تغییر رنگ ایجاد می‌کنند. این آنتی‌بادی وجود گلیکوپروتئین سطح ویروس را در غلظت یک نانوگرم در هر میلی‌لیتر نشان می‌دهد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :