موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست بین الملل

a/23890 :کد

0

موافقت یونسکو با راه اندازی مرکز بین المللی مدیریت آبخیزداری

  ﺳﻪشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ — ۲۱:۵۶
تعداد بازدید : ۲۴۵   
 تحلیل ایران -موافقت یونسکو با راه اندازی مرکز بین المللی مدیریت آبخیزداری

کمیسیون علوم در سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو، پیشنهاد راه اندازی مرکز بین المللی مدیریت یکپارچه آبخیزداری در ایران را تصویب کرد.

کمیسیون علوم در سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو، پیشنهاد راه اندازی مرکز بین المللی مدیریت یکپارچه آبخیزداری در ایران را تصویب کرد.

به گزارش تحلیل ایران از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو، کمیسیون علوم سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو جلسات خود را آغاز کرد و قطعنامه شماره c/Dr.838 ایران در خصوص راه اندازی مرکز بین المللی مدیریت یکپارچه آبخیزداری را به تصویب رساند.
مدیر گروه علوم کمیسیون ملی یونسکو در ایران با اعلام این خبر گفت: دومین جلسه کمیسیون علوم سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو روز 9 نوامبر برابر با 18 آبان با حضور دکتر قلمقاش و دکتر گرشاسبی نمایندگان ایران در پاریس برگزار شد
دکتر مهین گزانی افزود: این کمیسیون با ایجاد مرکز بین المللی نوع دوم یونسکو در زمینه مدیریت یکپارچه سازی آبخیزداری و منابع زیستی برای مناطق خشک و نیمه خشک در ایران موافقت کرد.
وی یادآور شد: پیش از این شورای اجرایی یونسکو در یکصد و نود و هفتمین اجلاس خود به سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو اختیار داده بود تا ایجاد مرکز بین المللی نوع دوم یونسکو در زمینه مدیریت جامع آبخیزداری و منابع زیستی برای مناطق خشک و نیمه خشک در ایران را تصویب کند که این امر در جلسه روز گذشته این کمیسیون محقق شد.
به گفته گزانی، مرکز بین المللی مدیریت یکپارچه آبخیزداری، یکی از مراکز درجه دو یونسکو است که ایران توانست پس از گذشت هفت سال امتیاز ایجاد آن را اخذ کند.
وی خاطرنشان کرد: این مرکز با هدف تهیه و ارائه اطلاعات علمی و فنی در مورد آبخیزداری در منطقه که امکان تنظیم سیاست سالم در جهت مدیریت آب و خاک و گیاه در سطح حوضه های آبخیز پایدار و جامع در سطح ملی - منطقه ای، ارتقای تحقیقات در مورد آبخیزداری با استفاده از موسسات و شبکه های بین المللی تحت حمایت یونسکو، به عهده گرفتن فعالیت های موثر ظرفیت سازی و بالا بردن آگاهی مخاطبان، ارتقای همکاری با سازمان های بین المللی به منظور آگاهی بیشتر در زمینه آبخیزداری و انعکاس توانمندی های و تجربیات کشور در زمینه مدیریت یکپارچه منابع آب و آبخیزداری ایجاد می شود.
استفاده از تجربیات کشورهای توسعه یافته در امر تحقیقات و آموزش، نقش مدیریت آبخیزها در برقراری توسعه پایدار و تطبیق علوم آبخیزداری با تغییرات مورد نظر شرایط محیط زیست، ایجاد زمینه همکاری مشترک بین کشورهای منطقه برای حل مشکلات منطقه ای، تبادل تجربه و ظرفیت سازی برای کارشناسان در سطح ملی و منطقه ای و بین المللی، برگزاری کارگاه های آموزشی کوتاه مدت، برگزاری همایش و کنفرانس های ملی، منطقه ای و بین المللی از دیگر اهداف راه اندازی این مرکز است.
ایجاد شبکه اطلاعاتی بین کشورهای عضو به منظور تسهیل مبادلات علمی، ایجاد تسهیلات لازم به منظور ارتقای سطح علمی کارشناسان، حمایت از تحقیقات مشترک، ترویج و اشاعه و اجرای یافته های تحقیقاتی و نوآوری، انتشار کتاب دستورالعمل استانداردها با استفاده از تجربیات بین المللی، ترویج و مشارکت مردمی و انتقال دانش بومی آبخیزداران و ایجاد بسترهای لازم برای تحقیق، انتقال دانش و تکنولوژی نیز دیگر اهداف راه اندازی این مرکز بین المللی را تشکیل می دهد.
برخی وظایف این مرکز شامل ارتقای تحقیقات علمی در مورد موضوعات و مشکلات مربوط به مدیریت آبخیزداری، ارتقاء و تقویت شبکه هایی برای مبادله اطلاعات علمی - فنی - سیاستگذاری در زمینه موضوعات آبخیزداری بین موسسات و افراد ذیربط در منطقه و سایر کشورها، گسترش و هماهنگی فعالیت های تحقیقاتی مشترک با استفاده از ظرفیت های علمی و حرفه ای موجود در منطقه و شبکه های ذیربط و سازمان های غیر دولتی است.
این مرکز همچنین وظایف دیگری همچون سازماندهی و انتقال دانش و اطلاعات درمورد آبخیزداری، برگزاری دوره های آموزشی بین المللی، سمپوزیوم و کارگاه های آموزشی و انجام فعالیت های مناسب برای افزایش آگاهی مردم، تهیه برنامه منسجم در مورد فناوری اطلاعات و ارتباطات به منظور پیشبرد اهداف مرکز، تامین خدمات مشاوره ای فنی در منطقه و خارج از آن، همکاری های مشترک بین کشورهای منطقه در موضوعات مشترک از قبیل مدیریت آبخیزها و مدیریت یکپارچه حوضه، حفاظت خاک و مدیریت آبخیزها، جنگل و مرتع، بیابان و کنترل گرد و غبار، کنترل فرسایش خاک و رسوب، کاهش اثرات تغییرات آب و هوا در کشاورزی، تولید نقشه های ملی و بین المللی، تقویت و تجهیز و ایجاد آزمایشگاه های رفرنس و ایستگاه های بین المللی دنبال می کند.

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :