موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت

a/24070 :کد

0

ایران قراردادهای جدیدی را برای ترغیب شرکتهای نفتی ارایه دهد

  چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ — ۲۲:۵۰
تعداد بازدید : ۲۴۵   
 تحلیل ایران -ایران قراردادهای جدیدی را برای ترغیب شرکتهای نفتی ارایه دهد

شبکه خبری سی.ان.بی.سی اعلام کرد: هنگامی که صنعت نفت جهان با هدف آماده شدن برای طولانی تر شدن دوره ارزانی نفت، بیشتر بر سودآوری تمرکز کرده ، ایران باید قراردادهای ترغیب کننده تری ارایه دهد

شبکه خبری سی.ان.بی.سی اعلام کرد: هنگامی که صنعت نفت جهان با هدف آماده شدن برای طولانی تر شدن دوره ارزانی نفت، بیشتر بر سودآوری تمرکز کرده ، ایران باید قراردادهای ترغیب کننده تری ارایه دهد تا شرکت های نفتی بین المللی به این کشور برگردند.

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا به نقل از شبکه خبری یاد شده، ایران در ماه سپتامبر (شهریور) پیش نویس قراردادهای نفت و گاز برای جذب سرمایه گذاران و خریداران خارجی در پسا تحریم را تصویب کرد، اما تاکنون جزییاتی از آن منتشر نشده است. 
ایران در کنفرانسی هایی که در تهران و لندن به ترتیب در تاریخ های 21 و 22 نوامبر (30 آبان و یک آذر) و 22 الی 24 فوریه (دوم تا پنجم اسفند) برگزار می شوند، از قراردادهای نفتی و گازی خود رونمایی خواهد کرد.
پاتریک پویانه، مدیر اجرایی شرکت توتال فرانسه در کنفرانسی در ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی گفت: توتال فرصت های موجود در بخش های گاز، نفت، پتروشیمی و بازاریابی را رصد می کند و منتظر اعلام قراردادهای جدید ایران هستیم. 
وی افزود: شرکت توتال احتمال دارد در کنفرانس تهران که در آن وزیر نفت ایران چارچوب قراردادهای نفتی را مشخص خواهد کرد، مشارکت خواهد کرد.
ایران گفته است ، قراردادهای جدید نه فقط شرایط قراردادهای بیع متقابل را جذاب ساخته ، بلکه نسبت به شرایط قراردادهایی که عراق در سال 2009 و 2010 به شرکت های نفتی خارجی پیشنهاد کرده بود ، بهتر است. 
شرکت های بزرگ نفتی جهان اعلام کرده اند، چنانچه ایران شرایط قراردادهای قبل از تحریم خود را بهتر سازد ، به این کشور باز خواهند گشت و برخی شرکت های خارجی، شرایط قراردادهای پیش از تحریم ایران را به زیان خود می دانستند.
مارتن وتسلار، مدیر گاز شرکت انگلیسی-هلندی شل گفت: امروز قراردادهای بیع متقابل به دلیل ارزانی محصولات و ذخایر بالادست برای شرکتها جذاب نیست.
سید مهدی حسینی رییس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی کشورمان سال گذشته تایید کرد، قراردادهای بیع متقابل در گذشته کاملا یکسویه و به نفع ایران بوده و شرکتهای خارجی با چنین قراردادی، انگیزه ای برای حضور در صنعت نفت ایران نخواهند داشت. 
وی افزود: مدیرعامل توتال به ایران اعلام کرد، با شرایط قراردادهای پیش از تحریم ، به ایران بازنخواهند گشت.
حسینی اضافه کرد، براساس قراردادهای جدید، حلقه های مختلف صنعت نفت (اکتشاف، توسعه و تولید) به صورت یکپارچه واگذار می شوند. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :