موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/24129 :کد

0

درصورت نقض حقوق بین‌الملل صادرات سلاح به ریاض رامتوقف میکنیم

  پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ — ۱۰:۰۰
تعداد بازدید : ۲۱۰   
 تحلیل ایران -درصورت نقض حقوق بین‌الملل صادرات سلاح به ریاض رامتوقف میکنیم

وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد کشورش فروش سلاح به عربستان سعودی را تا زمانی که مشخص شود ریاض حقوق بین‌الملل بشردوستانه را در جنگ یمن نقض نکرده است، متوقف خواهد کرد.

وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد کشورش فروش سلاح به عربستان سعودی را تا زمانی که مشخص شود ریاض حقوق بین‌الملل بشردوستانه را در جنگ یمن نقض نکرده است، متوقف خواهد کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس، روز چهارشنبه اعلام کرد لندن صادرات سلاح به عربستان سعودی را تا زمانی‌که تحقیقات ثابت کنند ریاض حقوق بین‌الملل بشردوستانه را در جنگ یمن نقض نکرده است، متوقف خواهد کرد.

 

عربستان سعودی از 26 مارس گذشته (6 فروردین) با تشکیل ائتلافی متشکل از برخی رژیم‌های مرتجع عربی بمباران سنگین مناطق مختلف یمن را با ادعای تلاش برای بازگرداندن مشروعیت به آن، آغاز کرده است.

 

هاموند در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «بی‌بی‌سی» گفت: «سعودی‌ها هرگونه نقض قوانین را رد می‌کنند... ولی ما نیاز داریم در این زمینه تحقیقات مناسب و لازم صورت دهیم. ضرورت دارد با سعودی‌ها برای پی بردن به این امر که آیا حقوق بین‌الملل بشردوستانه (در یمن) رعایت شده است یا خیر، همکاری کنیم. لازم است درباره حملات هوایی سعودی تحقیقات مناسبی صورت گیرد؛ تضمین‌های ریاض در خصوص اینکه تسلیحات خریداری شده از انگلیس مطابق با حقوق بین‌الملل بشردوستانه به‌کار گرفته می‌شود کافی نیست. ما یک سیستم مجوز صادرات داریم که اگر متوجه شویم قوانین نقض شده است، متوقف می‌شود. پس از آن ما به این نتیجه می‌رسیم که دیگر نمی‌توان مجوز صادرات تسلیحات بیشتر را صادر کرد.»

 

در گزارش پارلمان انگلیس در سال 2013 آمده است لندن مجوز صادرات حدود 6 میلیارد سلاح به عربستان را در یک بازه زمانی 5 ساله صادر کرد.

 

هاموند عنوان کرد لندن از این موضوع که سعودی‌ها در یمن از سلاح‌های خریداری شده از انگلیس استفاده کرده، مطلع است.

 

وی افزود: «موضوع مهم برای ما این است که این تسلیحات به صورت قانونی و مطابق با حقوق بین‌الملل بشردوستانه استفاده شود و ما آن را از نزدیک رصد خواهیم کرد. مسئله استفاده از تسلیحات انگلیسی در یمن را در سفر اخیر به عربستان سعودی مطرح کردم.»

منبع:تسنیم 

 

 

                               

فیلیپ هاموند     بمباران     سعودی     یمن        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :