موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/24240 :کد

0

نخست وزیر انگلیس از عضویت دائمی هند درشورای امنیت حمایت کرد

  پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ — ۲۲:۳۱
تعداد بازدید : ۷۰۰   
 تحلیل ایران -نخست وزیر انگلیس از عضویت دائمی هند درشورای امنیت حمایت کرد

دیوید کامرون پس از مذاکراتش با «نارندرا دامورداس مودی» همتای هندی اش در لندن ضمن اشاره به توافق تجاری ۹ میلیارد پوندی میان دو کشور گفت: انگلیس از عضویت دائمی هند در شورای امنیت حمایت می کند.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس روز پنجشنبه پس از مذاکراتش با «نارندرا دامورداس مودی» همتای هندی اش در لندن ضمن اشاره به توافق تجاری 9 میلیارد پوندی میان دو کشور گفت: انگلیس از عضویت دائمی هند در شورای امنیت حمایت می کند.

 

به گزارش تحلیل ایران، کامرون در کنفرانس مشترک خبری اش با 'مودی' در دوانینگ استریت ضمن تأکید بر اهمیت گسترش همکاری دو کشور در زمینهٔ های مختلف از جمله در امور دفاعی و امنیتِ سایبری، افزود: 'انگلیس از عضویت دائمی هند در شورای امنیت سازمان ملل حمایت می کند. نهادهای بین المللی باید بازتاب جهان، به شکلی که امروز هست، باشند.'

 

نخست وزیر انگلیس با اشاره به جزییات مذاکراتش با مودی گفت: ما امروز دراین باره گفت گو کردیم که چگونه همکاری های اقتصادی، دفاعی و جهانیِ خود را تقویت کنیم.

 

وی اضافه کرد: ما توافق کردیم که همکاری های قوی تر و گسترده تر دفاعی و امنیتی در سطح بین المللی با یکدیگر داشته باشیم. می خواهیم به هند کمک کنیم که توانایی های نظامی اش را به روز کند.

 

کامرون اضافه کرد: این اقدام به معنای افزایش همکاری ها در رابطه با فناوری ها و توانایی های جدید، مانند امور مربوط به حوزه سایبری و همچنین ناوهای هواپیمابرِ، است.

 

نخست وزیر انگلیس با اشاره به اعزام یک فروند کشتی جنگی این کشور در ماه فوریه به خلیج بنگال برای شرکت در مانور بین المللی در آب های هند، افزود: ما با یکدیگر همکاری خواهیم کرد تا بهتر بتوانیم از خود در برابر تهدیدات جدید و نوظهور، مانند حملات سایبری، محافظت کنیم.

 

وی اضافه کرد: در این راستا، انگلیس کمک خواهد کرد که مرکزی جدید برای آموزش دادن به یک میلیون کاربر حرفه ای در زمینهٔ امنیت سایبری در هند تأسیس شود. ما همچنین به تأسیس یگان جدید جرائم سایبری در این کشور کمک خواهیم کرد.

 

کامرون با اشاره به برنامه های بلند پروازانه اقتصادی مودی نخست وزیر هند گفت : در این دورنمای اقتصادی، تأسیس یک صد شهر هوشمند و افزایش مهارت های 500 میلیون جوان هندی و تأمین برق 24ساعته برای همه هندی ها، به چشم می خورد. در این چشم انداز، ساخت ده هزار کیلومتر جاده نیز وجود دارد. این ها پروژه هایی عظیم اند و ما در این رابطه صحبت کردیم که انگلیس چگونه می تواند در این زمینه کمک کند.

 

نخست وزیر انگلیس گفت: ما می خواهیم همکار شمار یک هند جهت تأمین منابع مالیِ لازم برای این برنامه های بلند پروازانه باشیم و لندن را به مرکز جهانی برای دادوستد روپیه در خارج هند، تبدیل کنیم.

 

وی افزود: ما در حال آغاز این کار هستیم و امروز برنامه هایی برای آن ریختیم تا بیش از یک میلیارد پوند سهام را در بازار بورس لندن صادر کنیم، که شامل اولین اوراق قرضه روپیه که تحت حمایت دولت هند باشد و در سطح بین المللی صادر شود.

 

نخست وزیر انگلیس افزود: ما به توافق بر سر همکاری های جدیدِ پنج ساله برای تأسیس سه شهر (در هند) نیز دست یافته ایم.

 

کامرون اضافه کرد: ما می خواهیم که شرکت های انگلیسی با مهارت ها در سطح جهانی در زمینهٔ های مشاوره، مدیریت پروژه و مهندسی، به هند کمک کنند که این شهرهای جدید را طراحی و تأسیس کنید.

 

وی با اشاره به همکاری آتی دانشمندان انگلیسی و هند برای تهیه انرژی ارزان قیمت و کم کربن افزود: ما در حال تأسیس مرکز جدید ده میلیون پوندی همکاری و تحقیقات مشترک درباره فن آوری های جدید، هستیم.

 

کامرون ضمن اشاره به حضور یک و نیم میلیون هندی و هندی تبار در انگلیس گفت: ما می خواهیم یک همکاری بلند پروازانه تر و به روزتر ایجاد کنیم تا قدرت های خود را مهار کنیم و برای بلندمدت با یکدیگر همکاری کنیم.

 

کامرون افزود: ما به عنوان رهبران دو کشور، اولویت های مشابهی داریم که برای همه اشتغال و فرصت های مناسب ایجاد کنیم، از مردم خود در برابر تروریسم محافظت کنیم و از عهده چالش های جهانی، مانند تغییرات آب و هواییِ زمین، برآییم. این کاملاً معقول است که درباره این موضوعات، ما با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

 

وی بابیان اینکه انگلیس، از بزرگ ترین سرمایه گذاران خارجی در هند است، افزود: شرکت های انگلیسی نزدیک به 700 هزار فرصت شغلی در هند ایجاد کرده اند، گفت: سرمایه گذاری هند نیز در انگلیس به تنهایی از مجموع سرمایه گذاری هایش در تمام کشورهای اتحادیه اروپا بیشتر است. مثلاً فقط در سال گذشته میلادی، هند هشت هزار شغل جدید در انگلیس ایجاد کرد.

 

کامرون اضافه کرد: در جریان سفر آقای مودی، شرکت های انگلیسی و هندی، همکاری های جدید میان خود را اعلام خواهند کرد که ارزش آن در مجموع بیش از نه میلیارد پوند است.

 

نخست وزیر هند نیز در این کنفرانس مشترک خبری با تاکید بر توسعه روابط تجاری و دفاعی میان دهلی نو و لندن گفت: ' روابط میان هند و انگلیس بسیار قوی و بسیار پویاست. ما درباره بسیاری از مسائل دیدگاه های مشترکی داریم و تصمیم گرفته ایم گفت وگوها و روابط سیاسی میان دو کشور را حتی قوی تر هم کنیم.'

 

وی اضافه کرد: ما درزمینهٔ دفاعی و تجارت همکاری های گسترده ای داریم و مطمئن هستم تا فوریه 2016، همکاری های دفاعی دو کشور به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

 

نخست وزیر هند افزود: همکاری اقتصادی میان دو کشور نیز بسیار عمیق است. انگلیس در حال حاضر سومین سرمایه گذار بزرگ در هند است و همچنان سرمایه گذاری های این کشور در هند قوی تر خواهد شد. ما تلاش کرده ایم روابط تجاری میان دو کشور را عمیق تر کنیم. در دو روز آینده ما درباره روابط تجاری بیشتر گفت وگو خواهیم کرد.»

 

«نارندرا دامورداس مودی» نخست وزیر هند به دعوت رسمی کامرون امروز (پنج شنبه) برای سفری 3 روزه وارد انگلیس شد.

 

«مودی» نخست وزیر هند در روز اول سفرش علاوه بر دیدار با کامرون با حضور در مجلس عوام انگلیس، در جمع نمایندگان پارلمان و اعضای کابینه دولت انگلستان سخنرانی خواهد کرد.
وی همچنین ضمن دیدار با ملکه انگلیس قرار است در جمع ده ها هزار تن از هندی تبارها در استادیوم «ویمبلی» در شمال شرق لندن سخنرانی کند.

 

نخست وزیر هند در یادداشتی که پیش از سفرش در ساندی تایمز منتشر شد، گفته است هدف از سفرش به انگلیس تقویت همکاری میان دو کشور با توجه به روابط نزدیک آنها به لحاظ تاریخی است.

 

مودی در این یادداشت گفته است که انتظار می رود که در جریان سفرش به لندن قراردادهایی به ارزش در حدود 10 میلیارد پوند ( 15 میلیارد دلار) میان دو کشور به امضا برسد.

 

شمار ی از گروه ها و تشکل های مدنی و قومی هند عصر روز پنجشنبه در اعتراض به سفر 'نارندرا مودی ' نخست وزیر هند به انگلیس، در برابر 'داونینگ استریت' ( ساختمان نخست وزیری ) در قلب لندن تظاهرات گسترده ای را برپا کردند .

 

در جریان این تظاهرات که تعداد زیادی از فعالان مدنی کشمیری، نپالی و دالیت ها (نجس ها) در آن حضور داشتند، شعارهای علیه 'نارندرا مودی' نخست وزیر هند و رهبر حزب بهارتیا جاناتا (بی جی پی) سر می دادند.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :