موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی بهداشت و درمان

a/24261 :کد

0

۶ هزار و ۵۷۴ پرونده شکایت پزشکی در سال ۹۳

  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ — ۰۱:۰۱
تعداد بازدید : ۲۱۲   
 تحلیل ایران -۶ هزار و ۵۷۴ پرونده شکایت پزشکی در سال ۹۳

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، گفت: بررسی ها نشان می دهد ۶۰ درصد پزشکان پس از شکایت در کوتاه مدت انگیزه های لازم را برای استمرار کار از دست داده اند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، گفت: بررسی ها نشان می دهد ۶۰ درصد پزشکان پس از شکایت در کوتاه مدت انگیزه های لازم را برای استمرار کار از دست داده اند.

به گزارش تحلیل ایران، دکتر علیرضا زالی در اولین همایش ملی چالش های حقوقی و کیفری جامعه پزشکی که در بیمارستان فوق تخصصی صارم برگزار شد، گفت: بر اساس آمار سال ۱۳۹۳ در کشور از ۶۷۰ میلیون خدمت ارایه شده در عرصه سلامت، آمار شکایات پزشکی ۶ هزار و ۵۷۴ پرونده بوده که این امر بیانگر پایین بودن میزان شکایات پزشکی در کشور نسبت به متوسط جهانی است.

وی افزود: بر اساس این آمار در تهران بیش از یک میلیون خدمات بستری و بیش از ۹۵ میلیون خدمات سرپایی ارایه شده که میزان شکایات یک دهم درصدی در عرصه خدمات درمانی نسبت به متوسط جهانی شکایات پزشکی (۳ درصد)، بیانگر آن است که خوشبختانه هنوز پزشکان در جامعه مورد اعتماد هستند.

زالی با اشاره به اینکه بر اساس یافته های یک مطالعه انجام شده در کشور، ثبت شکایات از پزشکان و کادر درمانی در کوتاه مدت تا ۸۵ درصد تاثیر منفی در اعتماد به نفس آنان بر جای می گذارد، خاطر نشان ساخت: بررسی ها نشان می دهد که ۶۰ درصد پزشکان پس از شکایت در کوتاه مدت انگیزه های لازم را برای استمرار کار از دست داده اند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران یادآور شد: از دیگر نکات جالب در این پژوهش، رابطه تعداد پزشکان و کادر درمانی با میزان شکایات پزشکی بود که مشخص شد بر خلاف تصور با افزایش تعداد پزشکان و کادر درمانی از میزان شکایات کاسته شده است.

وی خاطر نشان ساخت: هرچند پیش از انجام این پژوهش، پیش بینی می شد که افزایش پزشک و کادر درمانی موجب افزایش خطاهای پزشکی و به تبع آن افزایش شکایات پزشکی شود، اما یافته های این تحقیق نشان داد در  مکان هایی که کادر پزشکی مجرب به کار گرفته شود، مانند به کارگیری پرستاران با مهارت بالاتر به شکل تصاعدی شاهد کاهش شکایت های پزشکی خواهیم بود.

به گفته زالی، هم اینک حذف مجازات زندان برای پزشکان و بهره جستن از مجازات تبدیل در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصویب و در قالب یک طرح در حال عملیاتی شدن است.

وی اضافه کرد: در صورتی که از پزشکی شکایت و بعد مشخص شود که قصور از پزشک نبوده، پزشکان ما به لحاظ اینکه این امر درقوانین و مقررات کشور پیشبینی نشده است، قادر به اعاده حیثیت از خود نیستند. این در حالیست که در برخی کشورها مساله اعاده حیثیت از پزشکان تحت عنوان "حفاظت پزشکی" تعریف شده است.

دکتر کامران آقاخانی دبیر علمی این همایش نیز گفت: در صدور نظر کارشناسی از سوی کمیسیون های نظام پزشکی و پزشکی قانونی، متاسفانه شاهد صدور آرای متفاوتی هستیم که این امر موجب بروز مشکلات در سیر رسیدگی به پرونده های شکایت های پزشکی شده است.

وی ادامه داد: یکی از معضلات پزشکان در ارتباط با بیمه مسئولیت حرفه ای آنان است تا جایی که با وجود دارا بودن بیمه نامه مسئولیت پزشکی در صورت فوت بیمار، دادگاه از پزشکان وثیقه های مالی طلب می کند.

رئیس انجمن پزشکان قانونی ایران ادامه داد: هرچند قضات جرایم پزشکی همگی به قوانین حقوقی اشراف کامل دارند، اما به دلیل ناآشنایی با علم پزشکی در صورت صدور رای نهایی توسط دادگاه به نظریه کارشناسی توجه می شود که این امر نقش بسیار مهم و حساس جلسات کارشناسی در شکایات پزشکی را می رساند.

وی با اشاره به اینکه در برخی مواقع در کمیسیون های پزشکی قانونی و نظام پزشکی، پزشک محکوم می شود که چرا از دستگاه یا وسیله تشخیصی خاصی استفاده نکرده است، یادآور شد: این مساله کاهش رغبت پزشکان به کار را به همراه داشته و از سوی دیگر پزشکان برای اطمینان بیشتر به جای انجام معاینات پزشکی دقیق و گرفتن شرح حال از بیمار که اساس تشخیص است، تنها به تجهیزات و دستگاه های پزشکی تشخیصی متکی شده اند در حالی که با معاینات دقیق نیاز به بسیاری از این ابزارهای تشخیصی مرتفع می شود.

دکتر ابوطالب صارمی فوق تخصص ناباروری، نیز در این همایش، گفت: پزشکان به جای اعتماد به شم پزشکی خود، بیمار را به سمت آزمایش های تشخیصی بیشتر، تصویربرداری های غیر ضروری، مشاوره های مکرر و... سوق می دهندکه این امر هزینه های زیادی بر سیستم سلامت کشور وارد می کند.

وی با ابراز تاسف از اینکه به دلیل عملکرد نامطلوب معدودی از پزشکان و از سوی دیگر فضاسازی علیه پزشکان، اظهار داشت: نبایستی به دلیل عملکرد افرادی که اعتقادی به سوگند پزشکی ندارند و به جای اینکه تاجر شوند به غلط پزشکی را انتخاب کرده اند، به جامعه پزشکی نگاه منفی داشت.

صارمی در پایان خواستار بازگرداندن حرمت جامعه پزشکی از سوی قانونگذاران و مجریان قانون و رسانه ها شد.

اولین همایش ملی چالش های حقوقی و کیفری جامعه پزشکی با محوریت کارشناسی در کمیسیون های پزشکی و با حضور اعضای جامعه پزشکی و نیز تعدادی از اعضای کمیسیون های پزشکی قانونی و نظام پزشکی، حقوقدانان و وکلا از سوی انجمن پزشکان قانونی ایران و گروه آموزشی پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی ایران و با همکاری مرکز آموزشی - پژوهشی صارم روز پنجشنبه ۲۱ آبان ۹۴ در بیمارستان فوق تخصصی صارم برگزار شد.

منبع: مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :