موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/24275 :کد

0

نقش دی اکسیدکربن دریاچه های نیمکره شمالی درتسریع گرمایش زمین

  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ — ۰۴:۰۰
تعداد بازدید : ۹۰۰۱۲   
 تحلیل ایران -نقش دی اکسیدکربن دریاچه های نیمکره شمالی درتسریع گرمایش زمین

طبق یک پژوهش جدید، میزان دی اکسید کربن خروجی از دریاچه های نیمکره شمالی جهان منجر به گرمایش بیشتر زمین می شود.

طبق یک پژوهش جدید، میزان دی اکسید کربن خروجی از دریاچه های نیمکره شمالی جهان منجر به گرمایش بیشتر زمین می شود.

به گزارش تحلیل ایران، بر روی زمین حدود ۱۱۷ میلیون دریاچه کوچک و بزرگ وجود دارد. بیشتر این دریاچه‌ها با آزاد کردن گاز دی اکسید کربن که یکی از مخرب‌ترین گازهای گلخانه‌ای به شمار می‌رود، نقش مهمی در افزایش دمای زمین و پدیده تغییرات اقلیمی دارند. میزان دی اکسید کربن آزاد شده از دریاچه‌های جهان، تقریبا یک چهارم دی اکسید کربن تولید شده ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی است.

این مطالعه که بر اساس داده‌های فراهم شده در مورد بیش از ۵ هزار دریاچه موجود در سوئد تهیه شده اعلام می‌کند که در آینده میزان دی اکسید کربن خروجی از دریاچه‌های نیمکره شمالی بیشتر هم خواهد شد.

پژوهشگران سوئدی، دانمارکی، هلندی و برزیلی حاضر در این مطالعه به این نتیجه رسیدند که میکروارگانیزم‌های موجود در آب دریاچه‌ها یکی از این عوامل هستند. دومین عامل نیز شسته شدن دی اکسید کربن از محیط اطراف و ورود آن به آب دریاچه است.

پیش از این برخی مطالعات نشان داده بود که عامل ایجاد دی اکسید کربن در دریاچه‌ها، میکروارگانیزم‌های موجود در آن است. اما بر اساس این تحقیق جدید، فقط نیمی از دریاچه‌های سوئد، به خاطر میکروارگانیزم‌ها، دی اکسید کربن آزاد می‌کنند و در واقع عامل دومی نیز در این میان دخالت دارد که همان وارد شدن این ماده از محیط‌های مجاور است.

در این میان، نوع کاربری زمین‌های اطراف دریاچه‌ها اهمیت زیادی دارد. برای نمونه، کشاورزی بر روی این زمین‌ها سبب افزایش دو برابری دی اکسید کربن وارد شده به دریاچه‌ها می‌شود.

با توجه به اینکه کشورهایی نظیر روسیه، کانادا و نیز کشورهای حوزه اسکاندیناوی دریاچه های زیادی دارند، خروج دی اکسید کربن از آنها می‌تواند به وخامت هر چه بیشتر پدیده گرمایش زمین بیانجامد.

منبع: مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :