موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/24290 :کد

0

کری: با ایران و روسیه درباره اسد اختلاف داریم

  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ — ۰۸:۴۵
تعداد بازدید : ۹۰   
 تحلیل ایران -کری: با ایران و روسیه درباره اسد اختلاف داریم

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه به تشریح سیاست دولت این کشور در سوریه و در آنچه به گفته آمریکایی‌ها جنگ با داعش خوانده می‌شود، پرداخت.


وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه به تشریح سیاست دولت این کشور در سوریه و در آنچه به گفته آمریکایی‌ها جنگ با داعش خوانده می‌شود، پرداخت.

 

به گزارش تحلیل ایران، «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه به تشریح سیاست آمریکا در سوریه و مبارزه علیه گروه تروریستی داعش پرداخت.

وی با بیان اینکه جنگ داخلی سوریه و فاجعه انسانی ناشی از آن، از جمله موضوعات اساسی مورد بحث در نشست گروه 20 خواهد بود مدعی شد که جنگ این کشور در طول چهار سال و نیم گذشته یکی از دغدغه‌های محوری آمریکا بوده است.

کری با تلاش برای ربط دادن حوادث سوریه به خیزش‌های مردمی سایر نقاط منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا در سال 2011 تلاش کرد بشار اسد، رئیس‌جمهور آمریکا را مقصر بروز گروه تروریستی داعش جلوه دهد.

وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد: «تظاهرات‌ها ابتدا میانه‌رو بودند و محرک آنها نه تفاوت‌های مذهبی و طائفه‌ای، بلکه نبود آزادی و اشتغال بودند.»

کری مدعی شد خشونت‌ها از زمانی آغاز شدند که اسد نیروهای امنیتی را برای سرکوب تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز روانه خیابان‌ها کرد.

او این اظهارات را در حالی بیان کرد که اسناد فاش شده از پنتاگون، نشان می‌دهند آمریکا «تعمداً» از گروه‌های تروریستی در سوریه حمایت کرده است.

 سندی که چند ماه پیش از مربوط به آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا افشا شد نشان می‌دهد وزارت دفاع آمریکا در سال 2012 کاملاً آگاه بوده که اصلی‌ترین نیروهای معارض در حال نبرد با دولت بشار اسد را القاعده عراق تشکیل می‌دهد، اما در عین حال، حمایت از آنها را در راستای سیاست‌های واشنگتن دیده است.

روزنامه گاردین در آن زمان گزارش داد آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در نامه‌ای به تاریخ آگوست 2012 به صراحت اعتراف کرده که می‌داند که نیروهای القاعده عراق اصلی‌ترین گروه‌های درگیر جنگ با دولت مرکزی بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را تشکیل می‌دهند.

سند مذکور، اما دامنه نقش آمریکا در جنگ داخلی سوریه را از صرف آگاهی به حمایت از تروریست‌ها فراتر می‌برد. نکته عجیب‌تر در سند افشا شده آژانس اطلاعات دفاعی این است که دولت باراک اوباما در آن زمان به درستی پیش‌بینی کرده که حمایت‌های واشنگتن از معارضان سوریه به تشکیل یک بنیان سلفی در شرق سوریه و یک خلافت اسلامی مرتبط با القاعده در سوریه و عراق (داعش کنونی) منجر می‌شود.

اما واشنگتن نه تنها از این موضوع نگران نشده، بلکه از آن استقبال هم کرده است. در سند پنتاگون پس از ارائه پیش‌بینی مذکور آمده است: «این دقیقاً چیزی است که قدرتهای حمایت‌کننده از مخالفان سوریه در راستای منزوی کردن رژیم سوریه که محور راهبردی بسط تشیع قلمداد می‌شود به دنبال آن هستند.»

جان کری، روز پنجشنبه بدون در نظر گرفتن این شواهد گفت: «اسد، با غیرممکن کردن تغییر مسالمت‌آمیز، جنگ را اجتناب‌ناپذیر کرد. این جنگ به بروز داعش منجر شد. نتیجه همان‌طور که می‌دانیم، چهار و نیم سال هراس بی‌وقفه بوده است.»

وی سپس به دفاع از سیاست دولت کشورش در سوریه پرداخت و تلاش برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به سوریه را اولین محور اقدام واشنگتن در این راستا عنوان کرد.

جان کری، در ادامه مدعی شد واشنگتن در تمامی اقدامات برای ایجاد راه حل سیاسی در سوریه، پیشگام بوده است. وی در ادامه گفت: «از همان ابتدا به طور منظم با معارضان جریان اصلی سوریه در تماس بوده‌ایم.»

کری گفت: «این آمریکا بود که رهبری تلاش‌های بین‌المللی برای حذف سلاح‌های شمیایی سوریه را به دست گرفت.»

جان کری در ادامه بار دیگر تأکید کرد ظهور داعش، مستقیماً نتیجه اقدامات بشار اسد در سوریه بوده است.

وزیر خارجه آمریکا پس از اشاره به اینکه باراک اوباما، اعتقادی به استفاده از راهکار نظامی در سوریه نداشته به دیپلماسی بین‌المللی برای حل و فصل مسائل این کشور پرداخت.

او گفت: «اما سوری‌ها اولین کسانی خواهند بود که درباره آنچه از جامعه بین‌الملل می‌خواهند سخن خواهند گفت.»

کری اضافه کرد چیزی که سوری‌ها می‌خواهند اجماع بر سر نحوه دستیابی به انتقال سیاسی‌ای است که می‌تواند سرنوشت آنها را بسازد.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد سران معارضان در سوریه، بر انتقام تأکید ندارند و تمایلی برای طولانی کردن دامنه جنگ هم ندارند.

وی گفت: «درخواست از معارضان برای اعتماد به اسد و قبول رهبری اسد، درخواست معقولانه‌ای نیست.»

کری سپس با تأکید بر اینکه بدون انتقال واقعی قدرت، جنگ در سوریه ادامه خواهد داشت و هرگز به پایان نخواهد رسید گفت: «ما و شریکانمان معتقدیم که با بودن اسد در قدرت نه صلح امکان‌پذیر است نه غلبه بر داعش.

وزیر خارجه آمریکا، در ادامه درباره مذاکرات بین‌المللی در وین برای بررسی مسائل سوریه خاطرنشان کرد که شرکت‌کنندگان در این نشست در حال بررسی رسیدن به آتش‌بس در سرتاسر سوریه، به استثنای مناطق مربوط به داعش هستند.

کری،گرد هم آوردن کشورهایی که بر سر طیف گسترده‌ای از مسائل با هم اختلاف دارند، مانند عربستان و ایران بر سر یک میز را از ویژگی‌های این مذاکرات دانست. وی، به رغم این، گفت که دو کشور ایران و عربستان هم موافقند که داعش، شر است و جنگ سوریه باید به پایان برسد.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از اظهاراتش با تصریح اینکه ایران، روسیه و آمریکا هنوز بر سر نقش بشار اسد در آینده سوریه دچار اختلاف هستند گفت که رایزنی‌های واشنگتن درباره این موضوع با تهران و مسکو ادامه دارد.

کری همچنین خاطر نشان کرد که ایران در مذاکرات وین درباره سوریه که شنبه برگزار می‌شوذ شرکت خواهد کرد.

منبع: فارس

                               

جان کری     ایران     روسیه            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :