موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/24326 :کد

0

واشنگتن: تحریم‌های ایران قابل بازگشت هستند

  جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ — ۱۲:۲۴
تعداد بازدید : ۲۶۲   
 تحلیل ایران -واشنگتن: تحریم‌های ایران قابل بازگشت هستند

رئیس بخش ایران در وزارت امور خارجه آمریکا گفت که تحریم‌ها علیه ایران حتی اگر برداشته شوند نیز قابل بازگشت هستند چرا که مکانیسم ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته شده است.

رئیس بخش ایران در وزارت امور خارجه آمریکا گفت که تحریم‌ها علیه ایران حتی اگر برداشته شوند نیز قابل بازگشت هستند چرا که مکانیسم ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، استیو فاگین رئیس بخش ایران در وزارت امور خارجه آمریکا به خبرگزاری ترند گفت که تحریمها علیه ایران حتی اگر برداشته شوند نیز قابل بازگشت هستند.

 

براساس این گزارش، ایران و گروه 1+5 در روز 14 جولای 2015 بر سر محدود شدن بخشی از برنامه هسته ای ایران در قبال برداشته شدن برخی از تحریمها به توافق دست یافتند.

 

متعاقب آن اتحادیه اروپا در روز 18 اکتبر چارچوب لغو تحریمها علیه ایران را مورد تصویب قرار داد اما اجرای آن را منوط به روز اجرای توافق هسته ای کرد. همزمان باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز دستور برداشته شدن تحریمها علیه ایران از روز اجرای توافق را صادر کرد.

 

وی متذکر شد که آمریکا و اروپا بسته لغو تحریمهایی که اعلام کرده‌اند را زمانی اجرا می‌کنند که ایران همه گامهای لازم که در توافق آمده است را بردارد و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز آن را تایید کند.

 

رئیس بخش ایران در وزارت خارجه آمریکا همچنین اشاره کرد که این موضوع فقط در قبال تحریمهای مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران صدق می‌کند و دیگر تحریمها علیه ایران از جمله تحریمهای مرتبط با حمایت ایران از تروریسم(به ادعای آمریکا) و فعالیتهای ثبات زدای ایران در خاورمیانه و منطقه همگی سرجایشان باقی خواهند ماند.

 

فاگین ادامه داد؛ تمرکز ما الان روز اجرای توافق است و این به ایران بستگی دارد. ایران باید گامهای لازم را بردارد. ایرانیها ظاهرا می‌گویند که ما درحال انجام این اقدامات هستیم و ما آنها را زیر نظر داریم و منتظر گام بعدی هستیم.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه اگر ایران تعهدات خود را مطابق بندهای توافق هسته‌ای نقض کند چه می‌شود نیز گفت: تحت مفاد توافق ما مکانیسمی داریم که براساس آن دوباره می‌توانیم مذاکره و روی موارد اختلافی توافق کنیم در غیر اینصورت اگر موارد نقض توافق زیاد و مهم باشد ما قادر هستیم تحریمهایی که لغو کرده‌ایم را با یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل بازگردانیم. این قطعنامه نیز مکانیسم خاصی دارد که ما را قادر می‌کند بتوانیم تحریم‌های چند جانبه را بازگردانیم.

منبع:تابناک

                               

واشنگتن     تحریم     ایران     بازگشت        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :