موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی سوخت

a/24564 :کد

0

اجرای طرح های صرفه جویی در مصرف سوخت

  شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ — ۱۷:۴۳
تعداد بازدید : ۴۴۷   
 تحلیل ایران -اجرای طرح های صرفه جویی در مصرف سوخت

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت گفت: پس از موفقیت در مذاکرات هسته ای، شرکت های متعددی از آلمان، فرانسه و ایتالیا برای مشارکت در طرح های بهینه سازی مصرف سوخت در ایران مراجعه کرده اند.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت گفت: پس از موفقیت در مذاکرات هسته ای، شرکت های متعددی از آلمان، فرانسه و ایتالیا برای مشارکت در طرح های بهینه سازی مصرف سوخت در ایران مراجعه کرده اند.

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، نصرت الله سیفی عصر امروز(شنبه) در نشست خبری افزود: اگرچه محدودیتی برای سرمایه گذاری خارجی در بخش بهینه سازی مصرف سوخت وجود ندارد اما ترجیح می دهیم تولیدکنندگان و شرکت های ایرانی با سرمایه گذاران خارجی شراکت داشته باشند.
وی ببه تصویب بند ق تبصره دو قانون بودجه اشاره کرد و گفت: در راستای اجرای این قانون، طرح هایی به ارزش 30 میلیارد دلار در سال 1393 به شورای اقتصاد پیشنهاد داده شد که در نهایت 22 میلیارد دلار طرح در این شورا به تصویب رسید.


سیفی ادامه داد: نوسازی 17 هزار اتوبوس فرسوده، جایگزینی 140 هزار تاکسی، نوسازی 65 هزار کامیون، ارتقای کارایی موتورخانه ها و برقی کردن چاه های آب کشاورزی از جمله طرح هایی هستند که به تصویب رسیده است.


مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت خاطرنشان کرد: براساس اصلاحات انجام شده، مدت زمان بازپرداخت مبلغ سرمایه گذاری در این طرح ها افزایش پیدا کرده است.

** صرفه جویی 7 میلیون مترمکعبی در مصرف گاز با ارتقاء موتورخانه ها
سیفی با اشاره به طرح ارتقای کارایی موتورخانه ها گفت: با اجرای این طرح روزانه هفت میلیون مترمکعب در مصرف گاز صرفه جویی می شود و براساس آن موتورخانه 500 هزار واحد مسکونی و 100 هزار ساختمان تجاری و اداری بهسازی می شود.


وی افزود: برای اجرای این طرح دو میلیارد دلار باید هزینه شود اما ارزش صرفه جویی در انرژی با اجرای این طرح 6 میلیارد دلار برآورد می شود.
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت اضافه کرد: در طول مدت اجرای این طرح در مجموع 35 میلیارد مترمکعب گاز صرفه جویی خواهد شد.


وی به طرح تعویض 140 هزار تاکسی فرسوده نیز اشاره کرد و گفت: براساس این طرح، تاکسی های فرسوده با تاکسی های سی.ان.جی CNG که دارای پیمایش بالا هستند جایگزین می شوند.


وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر خودروهای گازسوز، همان خودروهای بنزینی هستند که به گازسوز تبدیل و سبب کاهش کارایی آنها شده اند؛ اما با استفاده از خودروهای دارای طراحی اساسی سی.ان.جی(CNG) میزان پیمایش آنها افزایش خواهد یافت.


وی گفت: با اجرای این طرح، خودروها با یک بار سوخت گیری قادر خواهند بود که 350 کیلومتر تردد داشته باشند؛ ضمن آنکه اجرای طرح موجب صرفه جویی 6 میلیارد لیتر در مصرف بنزین می شود.
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در ادامه با تشریح طرح تعویض 17 هزار اتوبوس فرسوده، افزود: اتوبوس های گاز سوز جایگزین اتوبوس های فرسوده می شوند؛ پیش بینی می شود با اجرای آن 8.6 میلیارد لیتر در مصرف گازوئیل صرفه جویی شود.


سیفی افزود: هزینه اجرای این طرح 1.8 میلیارد دلار و ارزش اقتصادی کسب شده از این طرح نیز 3.5 میلیارد دلار خواهد بود.


وی ادامه داد: همچنین با برقی کردن 100 هزار چاه کشاورزی که از سوخت دیزل استفاده می کنند، 7.1 میلیارد لیتر در مصرف گازوئیل صرفه جویی خواهد شد.


سیفی با تشریح جزئیات طرح نوسازی 65 هزار کامیون، گفت: براساس این طرح، 65 هزار کامیون بالای 10 تن که بیش از 35 سال عمر دارند تعویض می شوند.


وی با بیان اینکه کامیون های فرسوده دو برابر کامیون های جدید گازوئیل مصرف می کنند، اظهار داشت: این طرح با هزینه 2.7 میلیارد دلار و در مدت پنج سال اجرا خواهد شد.


وی ادامه داد: همچنین قرار است 7.5 میلیارد دلار در طرح توسعه حمل و نقل ریلی سرمایه گذاری شود که با اجرای آن در مصرف 392 میلیارد لیتر گازوئیل صرفه جویی می شود.


سیفی خاطرنشان کرد: ارزش اقتصادی بهسازی ناوگان حمل و نقل ریلی که در مدت 10 سال اجرا خواهد شد، 144 میلیارد دلار برآورد می شود.

                               

شرکت     مصرف     سوخت     مذاکرات     ایران    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :