موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انرژی هسته ای

a/24817 :کد

0

عراقچی:سند بازطراحی راکتور اراک تا فردا امضا و منتشر می شود

  یکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴ — ۲۰:۰۹
تعداد بازدید : ۱۶۳   
 تحلیل ایران -عراقچی:سند بازطراحی راکتور اراک تا فردا امضا و منتشر می شود

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام وزارت امور خارجه گفت: سند بازطراحی راکتور اراک تا عصر فردا - دوشنبه- به امضای وزیران خارجه ایران و ۱&#۴۳;۵ و هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا می رسد و منتشر خواهد شد.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام وزارت امور خارجه گفت: سند بازطراحی راکتور اراک تا عصر فردا - دوشنبه- به امضای وزیران خارجه ایران و 1+5 و هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا می رسد و منتشر خواهد شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، سید عباس عراقچی گفت: این سند هشت امضا خواهد داشت و وزرای خارجه ایران و شش کشور به اضافه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این سند را امضا می کنند.

 

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه کشورهایی تاکنون این سند را امضا کرده اند،گفت:اسامی کشورهایی که تاکنون امضا کرده اند، مهم نیست، چون این صرفا یک کار اداری است . این سند باید امضا شود و برگردد ، همه امضا خواهند کرد و این نشان دهنده اراده قوی کشورهای 1+5 برای همکاری در زمینه بازطراحی راکتور اراک است.

 

عراقچی اضافه کرد: الان سند بازطراحی راکتور اراک در حال گردش در بین پایتخت هاست تا همه آن را امضا کنند. خبری که من دیروز از خانم اشمید معاون خانم موگرینی گرفتم جز دو سه کشور تقریبا همه امضا کرده اند، که آن هم در حال انجام است.

 

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام اضافه کرد: برای اینکه تضمین های مدنظر مقام معظم رهبری و همه ما بوده را رعایت کنیم، درباره این سند خیلی محکم کار کرده ایم.

 

وی با اشاره به امضای سند بازطراحی راکتور اراک بین ایران چین و آمریکا افزود: بعد این سند رسمی است که طبق برجام باید توسط همه وزرای خارجه ایران و 1+5 امضا شود و این سند بسیار مهمی است و در این سند 1+5 اراده قوی خود را برای مدرن سازی اراک اعلام کنند.

 

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به الزام مقام معظم رهبری مبنی بر انجام اقدامات عملی در اراک پس از بسته شدن موضوع پی ام دی در شورای حکام گفت: عملیات بازطراحی راکتور اراک بعد از حل موضوع پی.ام .دی. در شورای حکام آژانس انجام خواهد شد.

 

عراقچی با اشاره به اینکه اینها همه مقدماتی است که انجام می دهیم خاطرنشان کرد: سندی که فردا منتشر می شود یک سند قطعی بوده و امضا خواهد داشت.

 

به گفته وی این سند هم الزامات سیاسی و هم الزامات حقوقی دارد و هم بین همه طرف ها تقسیم وظایف کرده و این سند بسیار تعیین کننده ای است و به دنبال این سند ما به دنبال امضای قراردادهای عملیاتی خواهیم رفت.

 

رییس ستاد پیگیری برجام اظهارداشت: همه مقدمات که آماده شود منتظر می مانیم تا آژانس هم گزارش نهایی خود را در مورد پی.ام.دی ارائه دهد و شورای حکام هم این موضوع را مختومه اعلام کند و بعدا عملیات آغاز خواهد شد.

 

معاون وزیرامور خارجه درباره تبادل سوخت هم گفت: مقدمات لازم را در این زمینه سازمان انرژی اتمی انجام داده ، قراردادهای لازم با طرف خارجی بسته شده ، قرارداد خرید کیک زرد و قرارداد فروش اورانیوم غنی شده هم، هر دو آماده است.

 

عراقچی اضافه کرد: نحوه حمل و نقل و نحوه حل و فصل مسائل مالی مشخص شده اما عملیاتی شدن فروش و خرید ممکن است هر زمان انجام شود ولی قسمت فروش و انتقال مواد به طرف خریدار بعد از حل و فصل موضوع پی.ام.دی انجام می شود.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                               

عراقچی     سند     راکتور     اراک     برجام    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :