موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی راه و مسکن

a/24829 :کد

0

وزارت راه به دنبال توسعه بازار مسکن با رونق سفته بازی نیست

  یکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴ — ۲۱:۳۳
تعداد بازدید : ۴۵۸   
 تحلیل ایران -وزارت راه به دنبال توسعه بازار مسکن با رونق سفته بازی نیست

مشاور وزیر در امور مدیریت و تامین مالی وزارت راه و شهرسازی گفت : شناسایی راهکاری برای خروج بازار مسکن از رکود به عنوان برنامه این وزارتخانه است.

مشاور وزیر در امور مدیریت و تامین مالی وزارت راه و شهرسازی گفت : شناسایی راهکاری برای خروج بازار مسکن از رکود به عنوان برنامه این وزارتخانه است ، اما به رونق بخشیدن بازار سفته بازی برای توسعه بازار مسکن نمی اندیشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا ، حسین عبده تبریزی در نشست خبری پانزدهمین همایش سیاست های توسعه مسکن در ایران افزود: امسال برگزاری این همایش از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار است، زیرا مناسبات مسکن وارد مباحث جدیدی می شود.
وی اظهار داشت: اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 بازار سرمایه گذاری واحدهای تجاری و مسکونی لوکس و گرانقیمت باعث شد تا چارچوب سرمایه گذاری تغییر یابد. 
عبده تبریزی تصریح کرد: منابع قابل ملاحظه نفتی به ویژه در سال 90 که درآمدهای نفتی دولت 120 میلیارد دلار بود در حالی که امسال پیش بینی می شود ، درآمد نفتی امسال حداکثر به 25 میلیارد دلار برسد.
مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: یک بخش از درآمدهای نفتی سال 90 در بازار تجاری و مسکونی گرانقیمت سرمایه گذاری و پیاده شد، اما اکنون باید پاسخگوی مسکن ارزان قیمت بود.
وی افزود:اکنون برای نخستین بار در کشور تعداد خانوار با آمار واحد های مسکونی مطابقت پیدا کرده و در همایش یاد شده راههای خروج بازار مسکن از رکود مورد جستجو قرار می گیرد.
عبده تبریزی گفت: امروز کشور در موقعیتی قرار گرفته که مسکن تغییر ساختاری پیدا کرده و با وضعیت گذشته قابل مقایسه نیست ، بنابراین انتظار می رود برگزاری همایش سیاست های توسعه مسکن در ایران بتواند به حل مشکلات این بازار کمک کند.
وی ، وضعیت مسکن کشور را برای خبرنگاران اینگونه شرح داد : آمارها نشان می دهد میزان تقاضای انباشته شده برای مسکن درمقایسه با دهه 70 و 80 وجود ندارد ، اما با توجه به تعداد کم پروانه هایی که طی دو سال اخیر صادر شده ،این وضعیت تداوم یابد، بطور مجدد مشکل بازار مسکن حادتر خواهد شد.
عبده گفت: بخشی از واحد های مسکونی که معیارهای کیفی ندارد و در بافت های فرسوده و نامناسب شهری واقع شده باید مورد بازسازی قرار گیرد و در این ارتباط دولت وظیفه دارد آن بخش از مسکن را که در حاشیه شهرها ایجاد شده، اصلاح کند.
به گفته وی ، اصلاح واحد های مسکونی در حاشیه شهرها نیاز به سرمایه گذاری و ایجاد تاسیسات زیربنایی دارد و نباید وضعیت مناسب فعلی بازار مسکن ، نسبت به دهه 70 از دست برود و به یک وضعیت ضعیف بازگشت کند.
مشاور وزیر راه وشهرسازی در خصوص بازار مسکن در برنامه ششم توسعه گفت: برنامه ششم توسعه چندان متفاوت از طرح جامع مسکن نیست ، آنچه در برنامه ششم توسعه می تواند تفاوت داشته باشد ،تعریف توسعه بانک مسکن است ، بطوری که بارها وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده باید تعریف بانک مسکن از لحاظ بانک توسعه ای وضعیتش روشن شود ، بنابراین پرداخت تفاوت خرید با خرید مسکن مشخص می شود که یکی از تلاش ها در این زمینه است.


* * ارایه 110 مقاله در کمیته علمی پانزدهمین همایش سیاست های توسعه ای مسکن

علی چگینی دبیر علمی همایش و مدیرکل دفتر برنامه ریزی اقتصاد مسکن گفت : برگزاری همایش سیاست های توسعه ای مسکن در ایران از دهه 70 آغاز و امروز به پانزدهمین همایش رسیده است که در هفت محور مسکن اجتماعی ، بازآفرینی شهری پایدار ، برنامه ریزی شهری در کلانشهرها ، فناوری در صنعت ساختمان ، مسکن روستایی ، حوزه های اجتماعی و ساختارهای اجتماعی برگزار می شود.
وی اضافه گرد: دبیرخانه این همایش 110 مقاله علمی دریافت کرده که بر اساس ارزیابی کمیته علمی در پنل های تخصصی ارایه می شود.
عباس آخوندی وزیر راه وشهر سازی پیش از این گفته بود ، قیمت زمین در اقتصاد مسکن 60 درصد ارزش واحد مسکونی را تشکیل می دهد و این مساله در مناطق گران قیمت تهران نزدیک به 95 درصد است. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :