موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/24895 :کد

0

دوران پساتحریم فرصت بی نظیری برای توسعه روابط ایران و هند

  دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ — ۰۷:۵۴
تعداد بازدید : ۱۹۳   
 تحلیل ایران -دوران پساتحریم فرصت بی نظیری برای توسعه روابط ایران و هند

سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو با بیان اینکه روابط ایران و هند در دوران پسا تحریم گسترش می یابد، اظهار داشت: فرصت بی نظیری برای توسعه هرچه بیشتر روابط تهران و دهلی نو فراهم شده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو با بیان اینکه روابط ایران و هند در دوران پسا تحریم گسترش می یابد، اظهار داشت: فرصت بی نظیری برای توسعه هرچه بیشتر روابط تهران و دهلی نو فراهم شده است .

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی « تحلیل ایران » ؛ غلامرضا انصاری روز یکشنبه در نشست مجمع اقتصادی متحد در چنای درایالت تامیل نادو هند ، گسترش روابط ایران و هند را به نفع منطقه دانست و تصریح کرد: فرصت عالی برای توسعه هرچه بیشتر روابط دو کشور به وجود آمده است .


وی با بیان اینکه همسایگان ما و کشورهای منطقه در دوران تحریم بهترین سرمایه ایران بودند، خاطر نشان کرد: اکنون تمرکز ایران در دوره پساتحریم بر همکاری با همسایگان و کشورهایی است که در دوره دشوار تحریم در کنار ایران بودند.


سفیر ایران در دهلی نو با بیان اینکه ایران قصد سرمایه گذاری در زمینه نفت و گاز،کودهای شیمیایی و محصولات پتروشیمی را دارد، گفت: هند می تواند ازاین فرصت برای سرمایه گذاری درایران استفاده کند.


وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی ایران خاطرنشان کرد که ایران بهترین مسیر دسترسی به آسیای میانه ،روسیه و اروپا است .


انصاری همچنین از قصد ایران برای دستیابی به توافق مشارکت با هند درخصوص معادن ، مواد معدنی و محصولات کشاورزی خبر داد.


وی با اشاره به سرمایه گذاری ایران در تامیل نادو اظهار کرد ایران در سال 1965 در شرکت ' پالایشگاهی مدرس ' که اکنون شرکت نفت چنای نامیده می شود سرمایه گذاری کرد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو گفت که ایران علاقمند به توسعه روابط خود با تامیل نادو و دیگر ایالت های هند است .


وی تصریح کرد:زمینه همکاری گسترده ای بین ایران و هند در حوزه انرژی ،حمل ونقل ،ارتباطات ، زیرساخت ها و اتصالات وجود دارد.
انصاری، کریدور شمال و جنوب و شرق ایران را اقتصادی ترین مسیر انتقال کالاهای هندی به آسیای میانه ، قفقاز، روسیه و آسیا دانست و گفت: با استفاده از این مسیر ،حدود 30 درصد هزینه و زمان انتقال کالا به روسیه کاهش می یابد.


وی همکاری در زمینه انرژی را با توجه به مصرف بالای نفت و گاز در هند از جمله اولویت ها دانست و افزود: هند به دنبال مسیری مطمئن برای دسترسی به انرژی می باشد که ایران با توجه به نزدیکی به این کشور و داشتن ذخایر بالای نفت و گاز از اهمیت بالایی برخوردار است.
سروزیر ایالت جامو و کشمیر نیز در این نشست از مسلمانان هند خواست که اولویت خود را کسب علم ،دانش و تکنولوژی های جدید قرار دهند.


مفتی محمد سعید اظهار کرد: ایالت جامو و کشمیر بعنوان تنها ایالت هند با اکثریت مسلمان می تواند مرکز آموزش و کسب علم کشور باشد.
وی وعده داد که نظر مساعد نارندرا مودی نخست وزیر هند را برای کمک به آموزش مسلمانان جلب کند.


سروزیر ایالت جامو و کشمیر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به خط لوله صلح که قرار است گاز ایران را از طریق پاکستان به هند منتقل کند ،اظهار امیدواری کرد که با رفع تحریم های ایران این خط لوله هرچه زودتر اجرایی شود.


نخستین همایش مجمع اقتصادی متحد باحضور اعضای این مجمع و کارشناسانی از ایالت های مختلف هند و باحضور سفیر ایران در دهلی نو و سروزیر ایالت جامو و کشمیر از روز شنبه به مدت دو روز در چنای مرکز ایالت تامیل نادو برگزار شد.


مجمع اقتصادی متحد که از سوی مسلمانان ایالت تامیل نادو و جنوب هند با پنج هزار عضو تشکیل شده است در بخش های مختلف اقتصادی ،انرژی ،تجاری و دانشگاهی فعالیت دارد .


هم اکنون گردش مالی این مجمع حدود دوهزار کرور (307 میلیون دلار ) است که با برنامه ریزی های صورت گرفته در نظر دارد سرمایه گذاری این مجمع را تا سال 2022 به یک میلیارد و 500 میلیون دلار افزایش دهد.

/ ایرنا

                               

سفیر     ایران     هند     روابط     پساتحریم    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :