موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی مذهبی

a/24903 :کد

0

متقاضیان سفر اربعین، در مرز یک میلیون نفر

  دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ — ۰۸:۲۴
تعداد بازدید : ۲۲۰   
 تحلیل ایران -متقاضیان سفر اربعین، در مرز یک میلیون نفر

تا بعدازظهر روز یکشنبه (۲۴ آبان) ۹۵۶ هزار نفر برای سفر اربعین در سامانه «سماح» ثبت‌نام کرده‌اند و به گفته سازمان حج و زیارت، ثبت‌نام‌ها در این سامانه فعلا متوقف نمی‌شود.

 

 
تا بعدازظهر روز یکشنبه (24 آبان) 956 هزار نفر برای سفر اربعین در سامانه «سماح» ثبت‌نام کرده‌اند و به گفته سازمان حج و زیارت، ثبت‌نام‌ها در این سامانه فعلا متوقف نمی‌شود.

به گزارش تحلیل ایران، مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت با اعلام این خبر به خبرنگار حج و زیارت ایسنا، گفت: هر زمان تشخیص بدهیم که لازم است ثبت نام‌ها متوقف شود، این کار را انجام می‌دهیم؛ اما فعلا چنین قصدی نداریم.

محسن نظافتی ادامه داد: ثبت نام‌های سفر اربعین از شهریورماه در سامانه «سماح» آغاز شد. قرار بود 15 مهرماه کار را متوقف کنیم، اما به دلیل حجم زیاد تقاضا ثبت‌نام‌ها همچنان ادامه دارد.

او با اشاره به آغاز صدور ویزای متقاضیان از پنج‌شنبه گذشته اظهار کرد: هنوز سفارت عراق آمار کتبی از تعداد ویزاهای نهایی شده ارائه نکرده است. هر زمان این آمارها را به سازمان حج اعلام کند، ما هم اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

وی همچنین درباره افزایش مراکز صدور ویزای عراق در ایران، گفت: وزارت خارجه ایران با هماهنگی سفارت عراق، علاوه بر تهران، مشهد، کرمانشاه و اهواز که کنسولگری‌های این کشور برای صدور ویزا در آنجا مستقر شده، 11 نقطه دیگر را در ایران برای صدور ویزا درنظر گرفته است که تاکنون در شهرهای تبریز، شیراز و کرج امکان صدور ویزای عراق فراهم شده، اما هنوز تجهیزات به هشت نقطه دیگر نرسیده است.

به گفته نظافتی، ویزای عراق بدون تعطیلی صادر می‌شود و وزارت خارجه ایران و سفارت عراق نیز تلاش می‌کنند تا ویزاها، سریع و بدون مشکل صادر شود.

وی با یادآوری مبلغ ویزا عراق که به مناسبت اربعین تعیین شده است، افزود: طبق اعلام دولت عراق هزینه ویزای گروهی 30 دلار و انفرادی 40 دلار است که هنگام ثبت نام از طریق کارگزاران زیارتی، 10 هزار تومان دیگر برای انجام امور اداری دریافت ویزا باید پرداخت شود.

مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت در ادامه درباره نحوه سفر زائران ایرانی به عراق، توضیح داد: متقاضیان هنگام ثبت‌نام در سامانه سماح، زمان پیشنهادی خروج و ورود و مرز مورد نظر خود را تعیین کرده‌اند که البته ستاد اربعین براساس محدودیت‌های موجود، تقسیم‌بندی‌هایی را در مرزها داشته است که متناسب با آن، اطلاعات بعدی برای زمان و مرز خروجی زائران در سامانه سماح قرار می‌گیرد تا زائران طبق آن سفر خود را تنظیم و هماهنگ کنند.

نظافتی همچنین اظهار کرد: با توجه به محدودیت زیرساخت در نقاط مرزی برای تردد در هر مرز، سقف خاصی در نظر گرفته شده که دست‌کم 40 هزار نفر در روز است.

وی سپس هدف از راه‌اندازی این سامانه و ثبت‌نام از طریق آن را صرفا نظم‌دهی به سفر اربعین ذکر کرد و افزود: اگر مردم به اطلاعات و برنامه‌هایی که در اختیارشان گذاشته می‌شود توجه و عمل کنند، قطعا اربعین امسال با زحمت و مشکلات کمتری مواجه خواهند شد.

«نظافتی» همچنین درباره تدابیر پیشگیرایانه در برابر سوءاستفاده‌ها و کلاهبرداری‌هایی که سال‌های پیش در برخی کاروان‌های اربعین صورت می‌گرفت، گفت: امسال سفر کاروانی به عراق در اربعین حذف شده، بنابراین وقتی کاروانی در کار نباشد، سوءاستفاده هم نیست و برنامه دیگری جایگزین سفر از طریق سماح نمی‌شود.


 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :