موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت

a/25031 :کد

0

۴.۵ درصد از درآمد نفت صرف هزینه های خوردگی می شود

  دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ — ۱۸:۵۱
تعداد بازدید : ۲۷۶   
 تحلیل ایران -۴.۵ درصد از درآمد نفت صرف هزینه های خوردگی می شود

مدیرکل راهبری نظام نگهداری صنعت نفت گفت: ۴.۵ درصد از درآمد کلی صنعت نفت در کشور صرف هزینه های خوردگی در این صنعت می شود.

مدیرکل راهبری نظام نگهداری صنعت نفت گفت: ۴.۵ درصد از درآمد کلی صنعت نفت در کشور صرف هزینه های خوردگی در این صنعت می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا اصل عربی در نشست خبری سومین کنگره خوردگی در صنعت نفت با اشاره به اینکه به موضوع خوردگی در صنعت نفت در کشور ما آنطور که باید توجه نمی شود اظهار داشت: سیستم هایی در دنیا در حال طراحی است که عمر خرابی های خط لوله در صنعت نفت را به صفر برساند و تمامی تجهیزات فلزی به کامپوزیت تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه کشورهای پیشرفته به دنبال حذف خوردگی در صنعت به جای کنترل خوردگی هستند تاکید کرد: در زمینه مدیریت خوردگی در صنعت نفت نیازمند تدوین نقشه راه، پژوهشهای هدفمند، ساماندهی استفاده از مشاوران و پیمانکاران، نظام برنامه ریزی و مدیریت دانش هستیم.

اصل عربی گفت: در راستای ساماندهی استفاده از مشاوران و پیمانکاران، آیین نامه تشخیص صلاحیت مشاوران در حوزه نگهداری و تعمیرات صنعت نفت تدوین و ابلاغ شده است. از سوی دیگر در راستای مدیریت دانش، دستورالعمل خودارزیابی شرکتهای نفتی برای اعلام ظرفیتها در مدیریت خوردگی نیز، وارد فاز اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه در صنعت نفت ۷۰ درصد تجهیزات مکانیکی و سازه ای، ۱۵ درصد تجهیزات دوار و سایر تجهیزات مربوط به تجهیزات برقی است گفت: بزرگترین عاملی که تجهیزات مکانیکی صنعت نفت را تهدید می کند خوردگی است.

مدیرکل راهبری نظام نگهداری صنعت نفت با تاکید براینکه آمار دقیقی از میزان ضرر صنعت نفت از محل خوردگی، در دست نیست ادامه داد: برآوردها نشان می دهد که ۴.۵ درصد از درآمد کل صنعت نفت، صرف هزینه های خوردگی تجهیزات مکانیکی این صنعت می شود.

وی ارزش دارایی های صنعت نفت را بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار برشمرد و گفت: ارزش هزینه های نگهداری این صنعت چیزی در حدود ۲ تا ۲.۵ درصد است که حتی در برخی شرکتها به ۶ درصد هم می رسد.

اصل عربی با اشاره به اجرای طرح پایلوت هزینه یابی توسط پژوهشگاه صنعت نفت در یکی از پالایشگاههای گاز در کشور گفت: براساس برآوردها در دنیا، ۸ دهم درصد تا ۵ درصد از تولید ناخالص ملی (GNP) صرف هزینه های خوردگی می شود و تخمین ما براین است که حدود ۳ درصد از تولید ناخالص ملی در کشور برای خوردگی هزینه می شود.

وی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته صنعتی خسارات و هزینه های ناشی از خوردگی در حدود ۴.۵ درصد تولید ناخالص ملی آن کشورها ارزیابی می شود، گفت: بیشترین هزینه خوردگی در صنایع در دنیا به صنعت نفت اختصاص دارد و این رقم بیش از ۲۰ درصد برآورد می شود.

مدیرکل راهبری نظام نگهداری صنعت نفت اضافه کرد: این آمارها نشان می دهد که مسئولان باید با شناخت دقیق علل، مکانیزم های پایش، کنترل و پیشگیری از صدمات مرتبط با خوردگی را به کارگیرند.

وی تاکید کرد: بی اعتنایی به مسائل خوردگی و نداشتن برنامه حفاظتی، میزان خسارات خوردگی را افزایش می دهد و ریسک سرمایه گذاری را بالا می برد.

به گفته اصل عربی بررسی و حل مسائل و مشکلات کلان ناشی از خوردگی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و نیز ارائه راهکارهای اساسی، منطقی و علمی برای آن نیازمند رویکردی برنامه محور است و در این زمینه سند مدیریت خوردگی با مدیریت یکپارچه سیستمی می تواند در این بخش موثر واقع شود.

وی گفت: با اجرای این سند راهبردی، انتظار می رود کاهش حوادث ناگوار جانی و زیست محیطی با منشا خوردگی، کاهش نشتی ها، کاهش تعمیرات برنامه ریزی نشده و کاهش هزینه های عملیاتی و تعمیراتی، محقق شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :