موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی مواد مخدر

a/25058 :کد

0

افزایش ۲۰ درصدی کشفیات موادمخدر

  دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ — ۲۰:۱۹
تعداد بازدید : ۲۶۷   
 تحلیل ایران -افزایش ۲۰ درصدی کشفیات موادمخدر

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی کشفیات مواد مخدر نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: ۵۰ درصد از سرقت ها، سرقت های خرد هستند که توسط معتادان انجام می شود.

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به افزایش 20 درصدی کشفیات مواد مخدر نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: 50 درصد از سرقت ها، سرقت های خرد هستند که توسط معتادان انجام می شود.

به گزارش تحلیل ایران از پایگاه اطلاع رسانی پلیس، سردار حسین اشتری در مراسم اختتامیه کارگاه آموزشی طرز تشکیل پرونده قضایی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، افزود: اعتیاد عنصر اصلی بی هویتی و پایه و اساس جرائم است لذا اگر می خواهیم بخشی از جرائم کاهش یابد بایستی جلوی اعتیاد و گسترش شبکه توزیع مواد مخدر را بگیریم.
وی با اشاره به اینکه از تمام موادی که قاچاق می شود حدود 30 درصد به سمت کشور ما می آید، گفت: با تلاش پلیس، امسال 20درصد از کشفیات مواد مخدر نسبت به سال گذشته، افزایش یافت.
فرمانده ناجا با بیان اینکه دغدغه امروز ما مواد مخدر صنعتی است، افزود: مواد مخدر صنعتی هر روز با ترکیبات جدید تولید می شود هرچند اقدامات خوبی در راستای مبارزه با این مواد انجام شده اما کافی نیست بلکه در این عرصه با برنامه ریزی بیشتر، استفاده از تمام تجهیزات و ظرفیت دستگاه ها باید تلاش بیشتری کنیم.
سردار اشتری با اشاره به اینکه مواد مخدرعنصر اصلی بروز بسیاری از جرایم از جمله جرایم جنایی است، گفت: دشمن با آلوده کردن جوانان به اعتیاد قصد ضربه زدن به کشور را دارد.
وی یادآور شد: یکی از مسئولان سیاسی آمریکا تحلیلی کرده بود که براساس آن مردم ایران را با جنگ نمی توان تسلیم کرد چراکه آنها مصمم تر و وحدتشان نیز بیشتر خواهد شد لذا باید با آلوده کردن جوانان ایرانی به اعتیاد از درون ضربه بزنیم تا آنها انگیزه مقابله با دشمن را نداشته باشند. این همان شبیخون و تهاجم فرهنگی در حوزه های سیاسی ، اخلاقی و فرهنگی است که مقام معظم رهبری به آن اشاره فرموده بودند.
سرداراشتری افزود: اگر دلسوز مردم، جوانان، خانواده ها و کشورمان هستیم باید در مبارزه با مواد مخدر همت و عزم ملی داشته باشیم چرا که در پشت پرده، موضوع سیاسی نهفته است.
فرمانده ناجا با اشاره به اینکه در برخورد با باندها و شبکه های مواد مخدر به توفیقات خوبی دست یافته ایم، اظهارکرد: پلیس برای برخورد با خرده فروشان و جمع آوری معتاد پرخطر آمادگی کامل دارد و می توانیم ظرف یک هفته تا 10 روز آنها را جمع آوری کنیم اما باید اردوگاه و کمپ هایی برای نگهداری آنها وجود داشته باشد.
به گفته وی، به هر میزان پلیس در مبارزه با باندهای مواد مخدر موفق باشد اما مشاهده معتادان در خیابان های شهرمان باعث می شود تا مردم فکر کنند که نظام در این مبارزه قدمی برنداشته است.
** بایستی از ظرفیت های علمی مراکز آموزش و تحقیقاتی استفاده کرد
سرداراشتری، پژوهش و نوآوری را بستر خوبی برای انجام بهتر ماموریت های پلیس دانست و افزود: باید از ظرفیت های علمی مراکز آموزشی و تحقیقاتی استفاده کنیم که از گذشته در این راستا گام های خوبی برداشته شده اما باید آن را ارتقاء دهیم.
وی بر مدیریت جهادی تاکید کرد و گفت: اگر امکانات و تجهیزات نیز نداشته باشیم باید کارمان را خوب انجام دهیم و مصداق مدیریت جهادی همان دوران هشت سال دفاع مقدس بود که با وجود تمام مشکلات و نبود تجهیزات، رزمندگان درعرصه مقابله با تهاجم دشمن پیروز شدند.
فرمانده ناجا روحیه جهادی را همان توکل برخدا و استفاده از تمام ظرفیت و فرصت ها دانست و گفت: در نیروی انتظامی به خصوص در پلیس مبارزه با مواد مخدر به دلیل نوع ماموریت، باید روحیه جهادی را ارتقاء دهیم.
وی به اهمیت خدمت در نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت: شما ماموران مبارزه با مواد مخدر به اهمیت خدمت تان واقفید و می دانید یک دقیقه با برنامه و جدیت عمل کردن باعث نجات جان یک نفر می شود لذا باید قدر این فرصت را که برای همه ما ایجاد شده، بدانیم و در سایه آن خداوند نیز عنایت های زیادی به ما خواهد کرد.
فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه مواد مخدرعنصر اصلی بروز بسیاری از جرائم از جمله جرائم جنایی است، افزود: نیروی انتظامی با برنامه ریزی، استفاده از تجهیزات و مشارکت دیگر دستگاه های مسئول برای مبارزه با مواد مخدر بویژه 'صنعتی' عزمی راسخ دارد.
سرداراشتری اضافه کرد: از تلاش و همت ماموران مبارزه با موادمخدر که با مقابله با این پدیده شوم باعث آرامش مردم و خانواده ها می شوند، تشکر می کنم اگر تلاش نیروی انتظامی و جدیت در کار نبود در این عرصه شاهد وضعیت بدی در جامعه بودیم.
وی ضمن تشکر از رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در برگزاری این دوره، گفت: یکی از اولویت های ما در ناجا مبارزه با این بلای خانمانسوز هست. هرچند در این مبارزه دستگاه های دیگر نیز سهمی دارند اما اگر برخی از دستگاه ها به وظایف خود عمل هم نکنند باید ما با برنامه ریزی دقیق و محکم به وظایف خود عمل کنیم که این روحیه هم اکنون در ناجا وجود دارد.
فرمانده نیروی انتظامی، براهمیت آموزش درسازمان تاکید و تصریح کرد: به هر میزان که در تربیت و آموزش سرمایه گذاری کنیم، هزینه ای که صرف کرده ایم در مقابل اثربخشی که به دنبال دارد بسیار ناچیز است.
** در اجرای ماموریت ها با برخی از خلاء ها روبرو هستیم 
سردار اشتری، یادآورشد: هم اکنون از لحاظ نیروی انسانی و امکانات در وضعیت خوبی هستیم اما در اجرای ماموریت ها با برخی از خلاء ها روبرو می باشیم که با بررسی های انجام شده دریافتیم که برای رفع آن، آموزش باید برای تمامی پلیس ها در اولویت قرار بگیرد. 
وی ادامه داد: به همین منظور قرارگاه جهادی آموزش را در نیروی انتظامی راه اندازی کردیم و قطعا نتایج آن را شاهد خواهیم بود.
فرمانده ناجا با اشاره به اینکه میزان بهره بردن از تجهیزات بستگی به علم و آشنا بودن ما از تجهیزات دارد، گفت: ما از امکانات و تجهیزاتی برخورداریم که نمی توانیم از آنها به خوبی استفاده کنیم و از طرفی باید خسارتهای مالی، تجهیزاتی و به خصوص جانی را کاهش دهیم که این مهم در سایه استفاده بهینه از این تجهیزات عملی می شود.
سرداراشتری، با اشاره به اینکه درسایه آموزش باید به روز و از مجرمان و تبهکاران جلو و قوی تر باشیم، تاکید کرد: از طرف دیگر تشکیل پرونده های قضایی محکم نیز موضوع مهمی است چرا که باعث می شود تا حکم مناسبی نیز از سوی قاضی صادر شود لذا باید از فرصت ها، زمان، مکان و امکانات به نحو احسن برای اجرای بهتر ماموریت ها استفاده کنیم.
به گفته اشتری، باید مامور عملیاتی پلیس به تمام تجهیزات روز آشنایی کامل داشته باشد تا ماموریت خود را به خوبی و به نحو احسن انجام دهد.
وی اهداف برگزاری دوره های آموزشی و راه اندازی قرارگاه جهادی را استفاده از روش های نوین آموزشی برای ارتقاء سطح فراگیری کارکنان، به روز رسانی سطح دانش و مهارت فرماندهان، مدیران و نیروهای عمل کننده، بهره مندی مطلوب از فن آوری و کاهش تلفات و خسارات و استانداردسازی تعالی رفتار کارکنان در تعامل موثر با مردم برشمرد.
این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: اهداف آموزشی نیز باید مبتنی بر آموزه ها و مبانی دینی، منویات امام راحل و مقام معظم رهبری مدظله العالی باشد. هرچند باید از تجهیزات و تجربیات کشورهای غربی استفاده کنیم اما باید اصول و معیارمان براساس دین باشد.
وی بر برخورد مناسب با متهمان در حوزه مواد مخدر نیز تاکید کرد و گفت: باید با متهمان رفتار انسانی و اسلامی داشته باشیم چرا که براساس آموزه های دینی آنها اسیر ما هستند.
فرمانده نیروی انتظامی همچنین یادآورشد: بایستی تجربیات افسران عملیاتی خود را مکتوب تا بتوانیم از دانش آنها بهره برداری کنیم.
سرداراشتری یکی از مهمترین تهدیدات حال و آینده جوامع بشری را معضل مواد مخدردانست و گفت: اهدای هزاران شهید در مبارزه با مواد مخدر به جهانیان ثابت کرد که مبارزه جمهوری اسلامی ایران تنها در شعار نیست بلکه در عمل است.

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :