موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/25150 :کد

0

هشدار یک اقتصاد‌دان نسبت به عوارض گرمایش جهانی

  ﺳﻪشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ — ۰۷:۵۵
تعداد بازدید : ۲۶۷   
 تحلیل ایران -هشدار یک اقتصاد‌دان نسبت به عوارض گرمایش جهانی

یکی از تئوری پردازان اقتصادی جهان هشدار داده‌است که جوامع انسانی به زودی طعم حقیقی عوارض تغییرات اقلیمی دست‌ساز بشر را خواهند چشید.

یکی از تئوری پردازان اقتصادی جهان هشدار داده‌است که جوامع انسانی به زودی طعم حقیقی عوارض تغییرات اقلیمی دست‌ساز بشر را خواهند چشید.

 

به گزارش تحلیل ایران،  ریچارد تول اقتصاد‌دان مطرح دانشگاه ساسکس پیش‌بینی کرده‌است که عواقب گرمایش جهانی به زودی و با افزایش 1.1 درجه سانتیگراد به دمای جهان بر مزایای آن چیره خواهند شد، تفاوت دمایی که تقریبا محقق شده‌است.

 

تول را در میان بسیاری از فعالان محیط زیست به عنوان یک شکاک آب و هوایی می‌شناسند. وی به تازگی به اثرات مثبت دی اکسید کربن بر باروری محصولات کشاورزی اشاره کرده‌بود و آثار وی مورد استناد بسیای از مخالفان نظریه گرمایش جهانی است.

 

به گفته وی بسیاری از مردم براین باورند کمی گرمتر شدن جهان می‌تواند از نظر اقتصادی به نفع انسان‌ها باشد، البته اگر معیار سنجش آن را دلار قرار دهیم، با این‌همه گرمایش جهانی بیشتر از سود، ضرر به دنبال خواهد داشت. به گفته وی عوارض مثبت ناشی از گرمایش جهانی به تدریج درحال کمرنگتر شدن بوده و به زودی مردم با نکات منفی آن مواجه خواهند شد.

 

این اظهارات جدید برای مخالفان نظریه گرمایش جهانی که همواره از نظرات تول برای دفاع از ایده خود استفاده می‌کردند، جنجالی خواهد بود. تول معتقد است بحث برسر افزایش دو درجه‌ای دمای جهان کاملا نابجا است زیرا جهان قرار است سه تا پنج درجه گرمتر از سابق شود، به این دلیل که نشست اقلیمی پاریس قرار نیست هیچ کمکی به مهار این معزل کند و سران جهان قدرت و اراده کافی برای کاستن از انتشار دی‌اکسید کربن را نخواهند داشت.

 

به گفته وی افزایش چهار درجه‌ای دمای جهانی می‌تواند عوارض منفی زیادی در پی داشته باشد اما اروپا و کشورهای ثروتمند می‌توانند این شرایط را با پشتوانه مالی خود قابل تحمل سازند. تول معتقد است بهترین راه برای مقابله با تغییرات جوی  افزایش رشد اقتصادی است.

 

با این‌همه وی نسبت به دیگر محققان به پدیده گرمایش جهانی رویکردی خوشبینانه‌تر دارد. تیم لنون استاد علوم سیستم‌های زمینی دانشگاه اکستر می‌گوید بسیار خوشبینانه‌است که تصور کنیم دمای زمین تنها چهار درجه افزایش خواهد یافت. به گفته وی دمای زمینی در اروپا بیش از چهار درجه فراتر از دمای میانگین بالا خواهد رفت و احتمالا به تغییر الگوی فصلی این قاره منجر خواهد شد. در نتیجه یخ‌های قطبی در طول تابستان از بین رفته و در طول زمستان به شدت نازک خواهند شد. لنون می‌گوید درحال حاضر آثار این عوارض منفی را می‌توان در تغییر الگوی توزیع رودها مشاهده کرد.

 

جان راکستروم مدیر مرکز انعطاف‌پذیری دانشگاه استکهلم هشدار داده‌است که هرچه به افزایش دمای بیش از دو درجه نزدیک‌تر شویم، خطر ایجاد آثار غیرقابل جبران افزایش پیدا می‌کند. به گفته وی آنچه بشر را به سوی افزایش 6 درجه‌ای دمای جهانی سوق می‌دهد،‌ آلودگی‌های کربنی نیست، بلکه واکنش‌های زیست‌کره‌ای هستند که به این پدیده دامن می‌زنند، زیرا بشر نمی‌تواند راهکاری برای کاهش انتشار کربن از منابع طبیعی بیاندیشد. راکستورم می‌گوید اگر به حال اکوسیستم زنده زمین چاره‌ای اندیشیده نشود،‌ از پشت به بشر خنجر خواهد زد.

/ خبرگزاری تسنیم 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :