موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حوادث

a/25188 :کد

0

ضرورت تبدیل مدیریت بحران به دغدغه ملی

  ﺳﻪشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ — ۰۹:۴۳
تعداد بازدید : ۲۹۷   
 تحلیل ایران -ضرورت تبدیل مدیریت بحران به دغدغه ملی

مخاطرات با دو منشا طبیعی و انسانی همواره تهدیدکننده جان و مال انسانها هستند؛ سیل، زلزله وطوفان ازجمله مخاطرات طبیعی هستندکه میزان خسارات ناشی از آن تا حد زیادی به نوع عملکرد و فعالیت انسان بستگی دارد

حوادث طبیعی امروز بخش جدانشدنی از زندگی انسان ها محسوب می شود؛ این درحالی است که وقوع حادثه اهمیت چندانی در حوزه مدیریتی ندارند بلکه آنچه بسیار قابل توجه و مهم است آمادگی مردم در مواجهه با حوادث طبیعی، اقدامات پیشگیرانه قبل از وقوع و مدیریت بحران بعد از حادثه است.

 

مخاطرات با دو منشا طبیعی و انسانی همواره تهدیدکننده جان و مال انسانها هستند؛ سیل، زلزله و طوفان از جمله مخاطرات طبیعی هستند که میزان خسارات ناشی از آن تا حد زیادی به نوع عملکرد و فعالیت انسان بستگی دارد. 


در این میان شهر تهران به دلیل موقعیت مکانی و جغرافیایی در معرض حوادث طبیعی زیادی قرار دارد و از جمله شهرهای پرمخاطره جهان محسوب می شود. 


خبرگزاری جمهوری اسلامی به دلیل اهمیت مدیریت بحران و فعالیت سازمان های مسئول در این زمینه میزگرد خبری با حضور مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری و رییس کمیته ایمنی و بحران شورای اسلامی شهر تهران با عنوان 'مدیریت بحران و راهبردهای آن' برگزار کرد. 
قانون آزمایشی مدیریت بحران، نقاط قوت و ضعف لایحه جدید مدیریت بحران کشور، مخاطرات شهر تهران، سازمان های مسئول و تعیین سطح مداخله ارگان ها در بحران و چالش های پیش رو در ارتباط با راهبردهای مدیریت بحران از جمله مباحثی بود که در میزگرد خبری مدیریت بحران شهر تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 


در این میزگرد مباحث مختلفی از جمله سطوح مدیریت در بحران، سازمان های مسئول در این ارتباط، قانون ازمایشی مدیریت بحران، نقاط قوت و ضعف لایحه جدید مدیریت بحران کشور، آمادگی مردم پایتخت و اقدامات انجام شده برای ارتقا آن مطرح شد. 

* خسارات حوادث کم شدت، بسیار زیاد و قابل توجه است 
معصومه آباد رییس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای این نشست با اشاره به چند حادثه طبیعی اخیر در شهر تهران گفت: این حوادث با وجود شدت کم، خسارت ها و آسیب های بسیاری را در پی داشت. 


به گفته وی این آسیب ها نشانگر عدم آمادگی در مسئله مدیریت بحران شهر تهران است که هماهنگی های لازم با تمامی سازمان ها و نهاد هایی که ماموریت های را بر عهده دارند در مراحل پیش بینی، اطلاع رسانی و مقابله با بحران انجام نشده است. 
وی با بیان اینکه حوادث به صورت انفرادی و مردمی خوب مدیریت شد افزود: در بخش مدیریت بحران در زمینه تفویض اختیارات، ماموریت ها، اعتبارات و تشکیلات نیازمند بازنگری ویژه در قوانین هستیم. 


آباد با تاکید بر اینکه در قانون اساسی وظایف وزیر کشور، استاندار و شهردار در مدیریت بحران مشخص شده است خاطر نشان کرد: اما جلسات شورای عالی مدیریت بحران به درستی برگزار نمی شود و مصوبات و تصمیماتی را در پی ندارد. 
وی تاکید کرد: در یک مطالعه بین المللی مشخص شده که تهران به عنوان پایتخت ایران جایگاه هشتم کلان شهرهای پر مخاطره قرار گرفته است. 
عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: این مطالعه در شرایطی که هنوز در موقعیت حادثه قرار نگرفتیم می تواند پیام مهمی برای استفاده از ظرفیت ها و ایجاد برنامه ریزی های مدون را داشته باشد. * آمادگی مردم در برابر بلایای طبیعی کمتر از 10 درصد است 
مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز با بیان اینکه نگاهی به سیر تحول قوانین ومقررات و آیین نامه های مدیریت بحران کشور نشان می دهد عمده تغییرات در مدیریت بحران کشور بعد از زلزله بم اتفاق افتاده است گفت: قبل از حادثه بم یک آیین نامه امداد و نجات در کشور وجود داشت که توسط سازمان هلال احمر تهیه و به تصویب هیات دولت رسیده بود. 


احمد صادقی با اشاره به اینکه در این آیین نامه،20 کارگروه از جمله کارگروه های امداد نجات، درمان، اطفای حریق و غذایی مشخص شده که هریک دارای وظایفی خاصی هستند اظهار کرد: بعد از زلزله بم این آیین نامه با برطرف نواقص به قانون آزمایشی مدیریت بحران کشور تبدیل شد و سال 1387 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. 


وی با اشاره به اینکه خارج از محدوده مناطق 22 گانه مانند لواسانات، کن، سولقان و اطراف تهران جزء شهرستان تهران محسوب می شود گفت: مسئولیت شهر تهران شامل مناطق 22 گانه در قانون به صورت استثنا به شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران محول شده که با ریاست شهردار تهران اداره می شود. 


مدیرعامل سازمان مدیریت بحران شهر تهران اظهار کرد: شهردار تهران مسئول هماهنگی و فراهم کردن زیر ساخت های لازم برای انجام وظایف این مجموعه است. 
صادقی در ادامه به نقاط قوت و ضعف قانون آزمایشی مدیریت بحران کشور اشاره کرد و گفت: یکی از نقاط قوت این قانون، واگذاری مسئولیت شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران به شهرداری است که از ظرفیت خوبی برای انجام این وظیفه برخوردار است. 


وی خاطرنشان کرد: شهرداری تهران از قدرت اجرایی بالایی در زمینه فراهم کردن زیرساخت های لازم برای فعالیت های 14کارگروه برخوردار است و عملکرد 10 سال گذشته مدیریت شهری نشان داده این مجموعه در حوزه مسائل سخت افزاری و نرم افزاری توانسته همگام با کشورهای پیشرفته دنیا حرکت کند. 
صادقی گفت: برای مثال یکی از کارهای انجام شده در کارگروه های 14 گانه به روز کردن نقاط امن شهر بوده است. 


مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: در حال حاضر با همکاری مرکز مطالعات ژاپن موضوع هشدار سریع زلزله را به صورت پایلوت در یکی از گسل های تهران اجرا شده که یکی از طرح های مدرن قابل استفاده در سطح دنیا است. 
وی درخصوص نقاط ضعف مدیریت بحران شهر تهران عنوان کرد: در این زمینه باید ابتدا نقاط ضعف مدیریت بحران کشور را بررسی کرد. 


صادقی تصریح کرد: باید ببینیم آیا مردم از مدیریت بحران کشور راضی هستند؟ آیا در شرایط بحرانی اطلاع رسانی و هشدار سریع به موقع انجام شده است؟ آیا بعد از اطلاع رسانی مقابله خوبی انجام شده است؟ آیا هماهنگی بین دستگاه ها خوب است؟ اینها سوالاتی است که در بحث ارزیابی عملکرد مدیریت بحران کشور باید مدنظر قرار داده شود. 


وی با اشاره به اینکه میزان آمادگی شهروندان در مقابله با بحران های مختلف زیر 10 درصد است گفت: براساس قانون در فرایند مدیریت بحران چهار مرحله شامل پیش بینی و پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی وجود دارد که تاکنون توجه جدی ای به این امر نشده است. 
مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اظهار کرد: سازمان مدیریت بحران کشور 18 وظیفه برعهده دارد که بسیاری از آنها انجام نشده است، متاسفانه قانون آزمایشی در تدوین لایحه جدید مدیریت بحران کشور نیز مورد ارزیابی دقیق قرار نگرفته است. 


وی با تاکید بر اینکه تنها متولی مدیریت بحران پایتخت، شهرداری تهران نیست گفت: با وجود اینکه ریاست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران با شهردار است اما برای بررسی وضعیت کنونی مدیریت بحران شهر تهران باید با عملکرد هر کدام از سازمان ها به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد که میانگین آن نشان دهنده توان مدیریت بحران پایتخت است. 


صادقی با بیان اینکه در بحث زلزله تهران عزم ملی وجود ندارد و تاکنون هیچ سازمانی به طور مستقیم به این موضوع ورود نکرده است تصریح کرد: این مساله به کارگروه های مدیریت بحران شهر تهران واگذار شده که آنها در حد توان خود در این زمینه برنامه ریزی کرده اند اما باید توجه داشت که تلاش های انجام شده کافی نیست. 


وی مهمترین چالش حوزه مدیریت بحران کشور را نبود قانونی جامع و همچنین اجرا نشدن قانون فعلی دانست و افزود: برای مثال با وجود آنکه در قانون فعلی انجام سطح بندی حوادث آورده شده اما متاسفانه در عمل اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است. 
صادقی خاطرنشان کرد: شهرداری تهران بارها طی مکاتباتی از مسئولان مربوطه درخواست کرده سطح ورود و مداخله شهرداری در بحران ها را مشخص کنند اما پاسخ شفافی در این باره دریافت نشده است. 


وی با بیان اینکه در بحث مدیریت بحران همواره سخت ترین و بدترین وضعیت و شرایط در نظر گرفته می شود گفت: بحث زلزله در شهر تهران سخت ترین و بدترین وضعیت است. 
مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تصریح کرد: شهرداری یا استانداری به تنهایی از عهده مدیریت این مساله بر نمی آیند بلکه دولت نیز به تنهایی قادر به مدیریت آن نخواهد بود ودر این خصوص ورود نیروهای مسلح و کمک ها و پشتیبانی در سطح بین المللی مورد نیاز است. 


وی افزود: یا باید امکاناتی در حد دولت و نیروهای مسلح در اختیار شهردار تهران قرار بگیرد یا اینکه دولت و نیروهای مسلح به این موضوع ورود و سطح مداخله شهرداری تهران را مشخص کنند که متاسفانه تا به امروز با توجه به جلسات متعدد هنوز پاسخی به این مساله داده نشده است و در مدیریت بحران شهر تهران قاعده کلی حکم فرماست. 
مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در ادامه افزود: این در حالیست که در بسیاری از کشورها میزان و سطح ورود سازمان ها به بحران به طور جزئی و دقیق مشخص شده است. 


وی لایحه 14 ماده ای مدیریت بحران کشور را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: 2 ماده از این لایحه نیز توسط نماینده دولت حذف شد ودر نهایت سه مورد از 12 ماده باقی مانده به تعاریف و سایر ماده ها به کلیات پرداخته است. 


صادقی با تاکید بر اینکه با این کلیات قادر به مدیریت بحران های کشور نخواهیم بود اظهار کرد: در صورتی که سایر کشورها تمامی مسایل از جمله وظایف و ارتباطات به صورت جزئی در قانون مشخص شده است و براساس تجربیات بدست آمده در حوادث گوناگون اصلاح می شود. 
مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: قانون مدیریت بحران حدود پنج سال است که به صورت آزمایشی در حال اجراست و متاسفانه آنقدر در این مسئله تعلل شد که دولت موفق به ارایه لایحه در زمان مقرر به مجلس شورای اسلامی نشد و این لایحه یکسال دیگر تمدید شد. 

* مدیریت بحران اولویت شهر تهران قرار ندارد 
رییس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران نیز با بیان اینکه شورا به عنوان نهادی قانونگذار، وظیفه نظارت را نیز بر عهده دارد تصریح کرد: احکام خوبی در زمینه های پیشگیری، ایجاد زیر ساخت ها، ارتقا دانش شهروندان برای مقابله با بحران، اسکان اضطراری و دیگر مسائل به تصویب شورای چهارم رسیده است. 
آباد با بیان اینکه مصوبات برای استفاده از تمامی ظرفیت ها برای اینکه تهران شهری مقاوم در مقابل حوادث غیر مترقبه باشد، خاطر نشان کرد: ماموریت انجام این مصوبات توسط سازمان متولی مدیریت بحران شهر تهران است. 


وی در خصوص اعتبارات سازمان مدیریت بحران گفت: اعتبارات برای احکام و وظایفی که برای این سازمان تعیین شده است کافی نیست و به همین دلیل درصد قابل توجهی از این مصوبات به مرحله اجرای نرسیده است. 


آباد با تاکید بر اینکه مدیریت بحران برای مسئولان در اولویت قرار ندارد تصریح کرد: حوادث غیر مترقبه ای که در شهر تهران افتاده است ناکارآمدی همه بخش ها را مشخص کرده است. 
وی افزود: با هر حادثه ای که رخ می دهد باید ضمن آسیب شناسی، قوانین را بازنگری کنیم. 
به گفته وی شهرداری توان اجرای قوانین ساده که توسط شورای محلی شهر تهران تصویب شده از جمله اسکان اضطراری شهروندان را ندارد. 


عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: ساختمان سازمان مدیریت بحران که برای شرایط ویژه بسیار مقاوم طراحی شده است اکنون توسط سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران مورد استفاده قرار گرفته که این اقدام درستی نیست. 
به گفته وی نباید شهر تهران که در شرایط غیر ایمن و پرحادثه است بدین شکل و بدون برنامه اداره شود. 


آباد با بیان اینکه در یک مطالعه شبیه سازی زلزله در سال 2011 آمادگی شهروندان تهران که توسط دکتر اردلان در دانشگاه علوم پزشکی علامه طباطبایی 8 درصد تخمین زده شد اظهار کرد: در سال 2014 با تکرار مطالعه با شاخص های پیشین آمادگی شهروندان به 9.3 درصد رسید و نشانگر افزایش 1.3 درصدی بود. 


وی افزود: برنامه ها برای افزایش سطح مقابله با بحران توسط مردم قابل توجه نبوده است و در این زمینه نیازمند تغییر و بازنگری و منطبق شدن با الگوهای خارجی است زیرا در تمام دنیا حوادث غیر مترقبه به طور مشابه رخ می دهد. 


وی با بیان اینکه اراده جمعی در حل مسئله مدیریت بحران در کشور وجود ندارد خاطر نشان کرد: برای مدیریت یک حادثه تنها در زمان طلایی توسط فرد و توانایی های شخصی مدیریت می شود و باید به سمت توانمند سازی خانواده ها در این زمینه برویم. 


رییس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران یکی از ماموریت های اصلی شهرداری در ارتباط با پیشگیری از خطر پذیری حوادث مقاوم سازی بافت فرسوده بود تصریح کرد: در تمام مناطق 22 گانه شهر تهران بافت فرسوده وجود دارد اما به جای نوسازی یک بافت ناپایدار شهری ایجاد کرده ایم. 


آباد گفت: انتظار داریم در مناطقی که نوسازی بافت فرسوده صورت گرفته ساختمان های نوساز در برابر حوادث مقاوم بوده وبرای مثال نمای ساختمان با یک طوفان کم سرعت ریزش نکند. 
عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه یکی از پر حادثه ترین مناطق شهر تهران سکونت های غیر رسمی در مناطق حاشیه ای پایتخت است تصریح کرد: نیازمند یک برنامه عملیاتی و ایمنی با اولویت سیل و زلزله در زمینه مدیریت بحران هستیم که با اعتبارات تعیین شده برای سازمان مدیریت بحران امکان پذیر نیست. 
به گفته وی دستورات لازم برای شرایط بحران ابلاغ شده است اما تا زمانی که اعتبارات و زیر ساخت های لازم برای هماهنگی نهاد های مختلف فراهم نشود تنها مسئولیت از دوش سازمانی به دوش سازمانی محول می شود. 

* لزوم توجه به مقوله ریسک در مدیریت بحران 
مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در ادامه این نشست با بیان اینکه تمامی اقدامات کشور در فرآیند مدیریت بحران معطوف به مرحله مقابله است خاطرنشان کرد: متاسفانه مباحث مربوط به مدیریت ریسک، آمادگی و پیش بینی مورد توجه قرار نگرفته و زیرساخت های آن فراهم نشده است. 


احمد صادقی با اشاره به اینکه عمده فعالیت هایی که تا به امروز انجام شده معطوف به مرحله سوم مدیریت بحران یعنی مرحله مقابله است افزود: ما پس از وقوع حادثه و تخریب وارد عمل می شویم، متاسفانه در لایحه جدید مدیریت بحران نیز به مدیریت ریسک، مباحث آموزشی و آمادگی توجه چندانی نشده و این یکی از ضعف های این لایحه است. 
وی تصریح کرد: نخستین مساله ای که در بحث مدیریت ریسک مدنظر است شناخت مخاطرات و کاهش خطرپذیری و اثرات ناشی از آنهاست. 


وی با بیان اینکه به دلیل اهمیت موضوع، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران اقدامات خوبی در زمینه آمادگی انجام داده است گفت: ایجاد شبکه گسترده ای از تیم های پشت سری اضطراری در محلات و طرح مدرسه آماده از جمله اقدامات مهم در زمینه آمادگی است. 
مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه کارهای زیادی در زمینه سامانه های هشدار سریع انجام شده افزود: در حال حاضر طرح جامع مدیریت سیلاب تهران تدوین و آماده ارایه به شورای اسلامی شهر تهران برای تصویب است. 
وی اظهار کرد: یکی از ارکان این طرح بحث سیستم هشدار سریع سیل است که راه اندازی آن هزینه چندانی در بر ندارد، این سیستم قادر خواهد بود درخصوص احتمال وقوع سیل در رود دره ها هشدار دهد. 


صادقی راه اندازی رادیو بحران با همکاری سازمان صدا و سیما را از دیگر موضوعات در دستور کار در زمینه اقدامات پیشگیرانه ذکر کرد. 
وی برنامه دوم مصوب شورای اسلامی شهر تهران در زمینه مدیریت بحران را یکی از بی نقص ترین برنامه های این حوزه عنوان کرد و گفت: این برنامه جامع 24 حکم و 23 ماموریت برای سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران مشخص کرده است که می تواند به الگویی برای سایر کلانشهرها تبدیل شود. 


مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه این برنامه حدود یکسال است که آغاز شده گفت: سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بالغ بر 70 درصد از تکالیفی که در این برنامه مشخص شده بود را انجام داده است. 


وی با بیان اینکه گسل های شهر تهران با ضریب مثبت و منفی 10متر شناسایی شده اظهار کرد: با ابزار کنونی زمان زیادی برای اتمام کار نیاز است در صورتی که با تامین اعتبار برای استفاده از تکنولوژی های روز می توان زمان را تا حد قابل توجهی کاهش داد. 


صادقی در خصوص پایگاه های مدیریت بحران پایتخت عنوان کرد: سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران موظف به احداث 22 پایگاه مدیریت بحران به عنوان مرکز هماهنگی و مدیریت بحران در مناطق و 124 پایگاه در نواحی مختلف شهر تهران است. 


وی با بیان اینکه پایگاه های مذکور علیرغم محدودیت های مالی شهرداری تا پایان سال جاری تکمیل می شود ادامه داد: مساحت هر پایگاه دو هزار مترمربع بوده و سازه آن در برابر زلزله هشت ریشتری مقاوم است. 
صادقی تشکیل گروه های دوام را از دیگر اقدامات این سازمان برشمرد و تصریح کرد: براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران هر محله باید دو تیم دوام داشته باشد، با توجه به ضوابط اخیر و طرح تحول خانه های دوام، تمامی محلات شهر تهران که سرای محله در آنها وجود دارد باید مسئولان خانه های دوام و ایمنی آنها تا پایان سال ادغام و در یک شورا که متشکل از دستگاه هاس امدادی محله است فعالیت کنند. 


مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تاکید بر اینکه مدیریت بحران جزء دغدغه های کشور نیست و بودجه خوبی به آن اختصاص داده نمی شود گفت: در حالیکه بودجه سایر شهرها مانند استامبول که در بحث بحران شباهت های زیادی با شهر تهران دارند به اندازه نصف بودجه کل شهرداری تهران است. 


صادقی با بیان اینکه متاسفانه اعتبارات همواره در زمان وقوع حادثه هزینه می شوند تصریح کرد: برای مثال می توانستیم خسارت های چند میلیاردی سیل اخیر کن را با صرف 100 میلیون تومان تا حد زیادی کاهش داد. 


وی با اشاره به اینکه این اختیار به شهرداری داده نشده که اعتبارات را در بخش پیشگیری هزینه کند گفت: متاسفانه شهر تهران خودکفاست در صورتی که صرف هزینه در مدیریت بحران از وظایف دولت هاست. 


صادقی درخصوص سوله های مدیریت بحران شهر تهران نیز اظهارکرد: شهر تهران دارای یک مرکز فرماندهی است که کلیه اطلاعات شهر تهران و نقشه های متعدد زیرسطحی و بالاسطحی موزاییک بندی شهر در آن وجود دارد. 


مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران عنوان کرد: این مرکز در قالب سوله های مدیریت بحران در سطح تمامی مناطق 22 گانه توسعه یافته و در صورت وقوع حادثه کلیه دستگاه های مربوطه برای رصد شرایط و وضعیت در این مکان جمع می شوند، علاوه بر آن در این سوله ها اقلام اولیه امدادی و زیستی برای جمعیت محدوده ای که سوله در آن قرار گرفته است وجود دارد. 
وی با بیان اینکه پیش بینی اسکان اضطراری شهر تهران با فرض فعال شدن یک گسل حدود یک میلیون نفر است خاطرنشان کرد: هر یک از سوله ها حداقل باید از ظرفیت500 هزار نفری چادر برخوردار باشد. 


صادقی اظهار کرد: در زمان وقوع بحران یک راه خروجی و اضطراری در شهر تهران وجود دارد که در این راه ها مشخص شده در مواقع بحران چه مسیرهایی تحت هر شرایطی برای امدادرسانی باز باشند یا دسترسی به مراکز درمانی و امدادی به چه صورت باشد. 


وی با بیان اینکه راه های درجه یک، دو و سه مشخص شده اند تصریح کرد: تاکنون 604 کیلومتر از راه های اضطراری محله به محله مشخص شده و پس از طی شدن مراحل پایانی کار، این راه ها در نقشه تهران پیاده می شود تا در زمان وقوع حادثه تکلیف تمام سازمان ها معلوم باشد، همچنین این راهها نیز به مردم اطلاع رسانی می شود تا مردم بدانند از چه مسیرهایی استفاده کنند. 
صادقی یکی از نواقص ساختار مدیریت بحران کشور در حوزه مباحث آموزشی را نبود طرح جامع آموزش همگانی در کشور دانست و گفت: براساس برخی تحقیقات سال 2011 آمادگی مردم در سطح ملی هشت درصد بوده که این عدد سال 2014 به 9.3 رسیده است، این امر نشاندهنده عملکرد ضعیف در حوزه آموزشی است. 


وی افزود: بر همین اساس آموزش هایی به دستگاه های مختلف مانند هلال احمر، اورژانس، آتش نشانی، صدا و سیما و آموزش و پرورش ارایه شده است. 
مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از تدوین طرح جامع آموزش همگانی و رونمایی آن تا دی ماه سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: در این طرح مخاطبان به شش گروه تقسیم بندی شده تا آموزش های لازم براساس ویژگی های خاص هر گروه ارایه شود. 
وی افزود: همچنین آموزش های تخصصی برای گروه های مختلف با اولویت های خاص نیز مشخص شده است. 


صادقی با اشاره به اینکه در این طرح با نظر مشورتی برخی کشورها از جمله ژاپن و سوییس کمک گرفته شده تصریح کرد: جامعه هدف این طرح در بازه زمانی پنج ساله 10 میلیون نفر است که با اجرای آن انقلاب بزرگی در زمینه آموزش اتفاق خواهد افتاد، ضمن اینکه برای اجرای این طرح نیازمند کمک و همراهی سایر دستگاه ها و همچنین تامین منابع مالی هستیم. 
مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شرکت های معتبر بین المللی سالانه میزان ریسک و مخاطرات شهرهای مختلف دنیا را به منظور تعیین عدد ریسک برای سازمان های بیمه ای مشخص می کنند. 


وی افزود: در همین راستا 360 کلانشهر جهان مورد بررسی قرار می گیرند که در آخرین بررسی های صورت گرفته کلانشهر تهران با در نظر گرفتن پنج مخاطره دهمین و با در نظر گرفتن مخاطره زلزله، ششمین شهر پرمخاطره جهان است. 
صادقی یادآور شد: شاخص ارزیابی این بررسی تعداد جمعیت متاثر از حادثه و میزان خسارت اقتصادی است که بر این اساس شهرهایی از جمله شیکاگو، استامبول و توکیو مقدم بر تهران هستند. 


وی با اشاره به اینکه در حال حاضر به دلیل آمادگی نداشتن مردم، پرونده زلزله تهران به عنوان یک فاجعه بین المللی در سازمان ملل باز است خاطرنشان کرد: در صورت وقوع زلزله در پایتخت یک فاجعه انسانی در سطح بین المللی رخ می دهد. 


صادقی تاکید کرد: به دلیل حساسیت های موجود در تهران، وقوع زلزله بالای چهار و نیم ریشتر در تهران وضعیت زندگی مردم را از حالت عادی خارج و بعضا امنیتی می کند. 
به گفته وی گسل هایی مانند گسل شمال تهران، کهریزک، جنوب و شمال ری از جمله گسل هایی هستند که فعالیت آنها در طول هفته مشهود بوده و تاریخچه و لرزه آنها نشان می دهد که فعال شدن آنها دارای دوره تناوب است. 


مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تصریح کرد: با توجه به مطالعات انجام شده از دوره 150 تا 180 سالی که این گسل ها فعال می شوند، در حال حاضر در پایان دوره 180 ساله هستیم و احتمال وقوع زمین لرزه در تهران وجود دارد اما نمی توان زمان، مکان و شدت آن را مشخص کرد، از طرف دیگر نیز نمی توان گفت در حال حاضر زلزله ای اتفاق نخواهد افتاد. 
صادقی با بیان اینکه در صورت وقوع زمین لرزه در تهران با حجم قابل توجهی از آوار روبرو خواهیم بود اظهار کرد: زلزله به خودی خود خطر ندارد بلکه اقدامات مخاطره انگیز انسان ها آن را به مخاطره تبدیل کرده است. 


وی با بیان اینکه متاسفانه مدیریت ریسک در سبد خانوار قرار داده نشده است تاکید کرد: مردم ما باید مطالبه گر باشند و مخاطرات را به خوبی بشناسند که در این صورت می توان سالم و به راحتی از کنار آن عبور کرد. 
مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: مردم به این مساله توجه ندارند در شهری زندگی می کنند که شبکه ای از گسل ها زیر پاهای آنها وجود دارد یا قسمتی از آن خاک دستی است که ما بر روی آن ساختمان ساخته ایم. 
وی افزود: ما در تهرانی زندگی می کنیم که در آن قنات هایی وجود دارد که عمق برخی از آنها به 18 متر می رسد و می تواند موجب نشست ساختمان ها شود و المان های شهری آن با توجه به چیدمان نادرست می تواند موجب مخاطره شود. 


صادقی خاطرنشان کرد: متاسفانه به این مسائل بی توجه هستیم و جزیی از زندگی روزمره ما نیستند و این امر نیازمند ارایه آموزش های همگانی به شهروندان است. 

 / منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :