موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست جامعه

a/25223 :کد

0

۱۹۷۸ راس حیوانات حیات وحش در «هفتادقله» اراک سرشماری شد

  ﺳﻪشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ — ۱۱:۵۸
تعداد بازدید : ۸۲۴   
 تحلیل ایران -۱۹۷۸ راس حیوانات حیات وحش در «هفتادقله» اراک سرشماری شد

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی از پایان سرشماری حیات وحش منطقه حفاظت شده هفتادقله اراک خبر داد و گفت: طی این سرشماری یک هزار و ۹۷۸ راس قوچ و میش و کل و بز در این منطقه وجود دارد.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی از پایان سرشماری حیات وحش منطقه حفاظت شده هفتادقله اراک خبر داد و گفت: طی این سرشماری یک هزار و ۹۷۸ راس قوچ و میش و کل و بز در این منطقه وجود دارد.


به گزارش تحلیل ایران  به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، حسینعلی ابراهیمی کارنامی با بیان اینکه طی روزهای اخیر حیات وحش منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک سرشماری شده است اظهار داشت: این سرشماری از روز پنج شنبه به مدت دو روز با هدف دستیابی به آمار حیات وحش در این منطقه و با حضور کلیه نیروهای اجرایی استان، کارشناسان طرح سرشماری و سازمان های مردم نهاد انجام شد.


مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی یاد آور شد: در چند ماه گذشته ۴۲۹ راس کل و بز و قوچ و میش بر اثر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک(PPR) تلف شده که عمده آنها کل و بز بوده اند.

 

ابراهیمی بیان کرد: در آمار برداری صورت گرفته یک هزار و ۹۷۸ راس قوچ و میش و کل و بز مورد شمارش قرار گرفت که از این تعداد، یک هزار و ۶۵۸ راس قوچ و میش و همچنین ۳۲۰ راس کل و بز بوده اند.

وی گفت: مسیرهای سرشماری توسط دستگاه جی پی اس کنترل و مختصات جغرافیایی آنها برداشت و ثبت می شود که در سال های بعد نیز این مسیرها طی و میزان تغییرات جمعیت حیات وحش مقایسه و ارزیابی شود.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تاکید کرد: در جهت حفظ و صیانت از تنوع زیست محیطی و ذخایر ژنتیکی این منطقه پنج پاسگاه وجود دارد و ۱۳ نفر محیط بان در این منطقه به صورت شبانه روزی مشغول خدمت و گشت زنی هستند.

ابراهیمی بیان کرد: محیط بانان این منطقه همواره در برخورد با متخلفان و شکارچیان غیر قانونی با خطرات جانی دست و پنجه نرم می کنند و گاهی نیز با اصابت گلوله سلاح های گرم شکارچیان مجروح می شوند.

 

گفتنی است منطقه حفاظت شده هفتاد قله به مساحت ۹۷ هزار و ۴۰۷ هکتار در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی اراک و بین شهرستان های اراک، محلات و خمین واقع شده است.

این منطقه شامل دو محدوده شمالی و جنوبی است که محدوده شمالی در برگیرنده بخش های عمده ارتفاعات هفتاد قله و دره های سیبک و چکاب و محدوده جنوبی شامل ارتفاعات ازنا، لته در و سله بهر است.

                               

محیط زیست     اراک     حیات وحش     حفاظت        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :