موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست آب و هوا

a/25327 :کد

0

تاثیر بارندگی های پائیزه بر جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه

  ﺳﻪشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ — ۲۲:۲۶
تعداد بازدید : ۷۳۳   
 تحلیل ایران -تاثیر بارندگی های پائیزه بر جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه

رئیس پارک ملی دریاچه ارومیه گفت: بارندگی های پائیزه تاثیر مطلوبی بر روی جزایر دریاچه ارومیه و پوشش گیاهی آن داشته است.

رئیس پارک ملی دریاچه ارومیه گفت: بارندگی های پائیزه تاثیر مطلوبی بر روی جزایر دریاچه ارومیه و پوشش گیاهی آن داشته است.

بهزاد شیرپنجه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بازدیدهای اخیر از پارک ملی دریاچه ارومیه بیانگر رویش پوشش گیاهی سبز و تازه در این منطقه است که موجب شده تا حیات وحش نیز تغذیه خوبی از این پوشش گیاهی داشته باشد.
وی ادامه داد: با وجود پوشش سبز در منطقه، امسال سه تن علوفه برای زمستان حیوانات خریداری و به جزایر ارسال شده که در صورت نیاز مصرف می شود.
رئیس پارک ملی دریاچه ارومیه اظهار کرد: در همه جزایر چهارگانه که حیات وحش در آنها زیست می کند، سطوح آبگیر و آب انبار وجود دارد و یک سطح آبگیر نیز در جزیره کبودان در حال احداث است.
شیرپنجه گفت: سطح آبگیری که هم اکنون در جزیره کبودان توسط انجمن سطوح آبگیر ایران در حال احداث است، یک سطح آبگیر سنتی بوده که آب در زیر زمین جاری خواهد بود و حالتی شبیه یک چشمه تصنعی دارد.
وی افزود: هم اکنون در جزیره کبودان دو چشمه کهریز و دام داما جریان دارد که دبی چشمه دام داما 340 لیتر در شبانه روز و کهریز 380 لیتر در شبانه روز است.
رئیس پارک ملی دریاچه ارومیه بیان کرد: آب انبار جزیره کبودان دارای 82 هزار لیتر ظرفیت و به طور کامل پر بوده و آب انبار جزیره اشک نیز دارای 240 هزار لیتر ظرفیت بوده و از این میزان 180 هزار لیتر آن پر است.
شیرپنجه با بیان اینکه هم اکنون 16 آب انبار و شش سطح آبگیر در جزایر چهارگانه پارک ملی اعم از اسپیر، آرزو، کبودان و اشک وجود دارد، گفت: در سطح آبگیر جزایر 80 هزار لیتر آب وجود دارد که از تابستان باقی مانده است.
به گزارش ایرنا، پارک ملی دریاچه ارومیه با وسعت 5700 کیلومتر دارای 102 جزیره می باشد که محل زیست قوچ و میش ارمنی و گوزن زرد ایرانی است.
آب و غذای حیات وحش در این مکان از آب باران و نزولات آسمانی و آب چشمه ها و پوشش گیاهی منطقه تامین می شود.
جزایر چهارگانه این منطقه که هم اکنون محل زیست حیات وحش پارک ملی است، شامل جزیره کبودان با سه هزار و 300 هکتار وسعت، جزیره اشک با دو هزار و 500 هکتار وسعت، جزیره اسپیر با یکهزار و 200 هکتار وسعت و آرزو با 800 هکتار وسعت است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :